sanliurfa

Kültür Sanat

Karahantepe'nin taşları 'sanat eserine' dönüştü

Şanlıurfa'da değişik ülkelerden 20 sanatçı, neolitik dönemin önemli alanlarından Karahantepe Ören Yeri'nin girişinde binlerce küçük taşı bir araya getirerek 'arazi sanatı performansı' sergiledi.

Turizm

Göbeklitepe'nin ikizi Karahantepe ören yeri ilan edildi

Neolitik dönemin önemli tapınak alanlarının bulunduğu Şanlıurfa'daki Karahantepe, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ören yeri statüsüne alındı.

Turizm

Göbeklitepe'yi 8 ayda 500 bin kişi ziyaret etti

Şanlıurfa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 12 bin yıllık tapınaklarının yer aldığı Göbeklitepe'yi yılın 8 ayında 495 bin 725 kişi ziyaret etti.

Turizm

Harran Kalesi'ndeki Sin Tapınağı bulunmaya çalışıyor

Sabilerin ibadet ettiği bir tapınak ya da Sin Tapınağı olarak tarihi kayıtlarda varlığı bilinen Harran Kalesi içindeki tapınağın bulunması için arkeologlar çalışmayı sürdürüyor.

Turizm

Şanlıurfa İslam dünyasında 2023 turizm kenti seçildi

Azerbaycan'da yapılan İslam İşbirliği Teşkilatının 11. Turizm Bakanları Konferansı'nda Şanlıurfa, 2023 turizm kenti seçildi.

Kültür Sanat

Kokunun İzinde Mezopotamya sergisi açıldı.

25 Haziran Dünya Güzel Koku Günü kapsamında Şanlıurfa'da açılan Kokunun İzinde Mezopotamya sergisinde tarihi koku kaplarını inceyen ziyaretçiler kokuları deneme fırsatı da buldu.

Kültür Sanat

Fanta Fest konserlerine Edis ve Gazapizm imza atacak

18 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında 10 ilde gerçekleşecek gezici müzik festivali Fanta Fest'in bu yılki sanatçıları Edis ve Gazapizm olarak açıkladı. Fanta Fest 2022'nin nerelerde yapılacağı da belli...

Kültür Sanat

Şanlıurfa'da Buğday Şenliği yapıldı

Buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumu ve halk oyunları ile renklenen Buğday Şenliği, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne bulunan dünyanın önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe'de gerçekleşi.

bilimsel

İnsanlar taş devrinde yerleşik hayata başlamış

Arkeologlar Karahantepe'de keşfettikleri neolitik köy ile yerleşik hayatın 12 bin yıl önce varlığını kesinleştirdiler.

Bilim

Göbekli Tepe'nin ikizi Karahan Tepe'de neler bulundu?

Prof. Necmi Karul ile Karahan Tepe özelinde Göbekli Tepe Kültürü

Kültür Sanat

Dünyadaki tek insan yüzlü kaya mezarı Türkiye'de

Göbeklitepe, Balıklıgöl, Harran, Şuayb Şehri başta olmak üzere arkeolojik ve kutsal alanları ile dünyanın emsalsiz şehri olmayı başaran Şanlıurfa aynı zamanda Dünya'nın tek İnsan Yüzlü Kaya Mezarına da...

Turizm

Göbeklitepe, Balıklıgöl'ün önüne geçti

Şanlıurfa'ya giden hemen herkesin ziyaret ettiği Balıklıgöl, tahtını Göbeklitepe'ye kaptırdı. Bölgeyi ziyaret edenlerin birinci önceliği Göbeklitepe oldu.