noroloji

Sağlık

Uykuda problem çekenlere 12 altın öneri

Koronavirüse karşı sağlıklı uyku şart!. Prof. Dr. Murat Aksu bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasında, uyku sırasında üretilen sitokin adı verilen bazı maddelerin etkili olduğuna dikkat çekti.

Sağlık

En ürkütücü nörolojik hastalık: İnme

Prof. Dr. Derya Uludüz, inmenin dünyada ve Türkiye'de ölümlerde üçüncü sırada yer alan hastalık olduğunu söyledi.

Sağlık

Migrende cerrahi tedavi vaadlerine aldanmayın

Doktor Öğretim Üyesi Burcu Polat: Migren ameliyatı ile migren tedavisi diye bir şey yoktur, migren cerrahinin değil, nörolojinin uzmanlık alanıdır, dedi

Sağlık

Yaz Ramazanlarının doğurduğu uyku sorunları

Ramazan’da uyku hijyenine dikkat! Ramazan'da en çok karşılaşılan uyku sorunları; uykuya dalamamak, yorgun uyanmak ve aşırı uykululuk oluyor.

Ruhsal

Günde 214 kez cep telefonuna bakıyoruz

Cep telefonuna şöyle bir göz atma bile dikkati dağıtmaya yetiyor. Yeniden başlamak için 15 dakikayı başa sarmak gerekiyor.

Sağlık

Oruç tutarken baş ağrımasının nedenleri

Oruç tutan kişilerde görülen baş ağrısının nedenlerini açıklayan Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, önemli uyarılarda bulundu.

bilimsel

Alzheimer araştırmaları şaşırtıcı sonuçlar verdi

Araştrıma sonuçlarına göre; Alzheimer gelişme riskini düşürmede önerilen aktiviteler ve risk azaltma oranları (%35), bisiklete binme ve yüzme (% 0), bulmaca çözme (%47), golf oynama (%0), sık sık dans etme (%76)...

Sağlık

Felç anı nasıl anlaşılır, ne yapılmalıdır?

Ani olarak ortaya çıkan klinik durumda, özellikle kol, bacak veya her ikisinde güçsüzlük görülebilir, yüzde kayma, konuşmada, yutmada, iletişimde, dengede ve görmede bozulma ve vücudun herhangi bir yerinde uyuşma...

Ruhsal

Müzik terapi rehabilitasyon alanında yükselen değer

Nörolojik rehabilitasyonda müzik terapi uygulamalarının amacının, tek başına hastalıkları iyileştirmek ya da modern tıbbi ve cerrahi tedavilerin yerine geçmek değil.