fosil

bilimsel

Kanada'da mumya dinozor bulundu

Nadir rastlanan 'mumyalaşmış dinozor' keşfedildi. Bugüne kadar doğal yollarla mumyalaşarak bozulmadan günümüze kalan dinozor fosili Kanada’da bulundu.

bilimsel

150 milyon yıl önce dinozorlarla yaşamış Tuatara kertenkelesinin fosili bulundu

Paleontologlar, geçtiğimiz günlerde Jurassic döneminden kalma bir kertenkelenin kalıntılarını buldu.

Bilim

380 milyon yıllık balık kalbi bulundu

En eski kalp kalıntısı 380 milyon yıllık fosilleşmiş bir gerçekçeneli balık türü olan arthrodira türünde, mide, bağırsak ve karaciğer ile birlikte fosilleşmiş olarak bulundu..

Kültür Sanat

Çankırı'da fosili bulunan Tuzi Tuz Festivalinin maskotu oldu

Çankırı Belediyesince, 26-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak festivalin maskotu tanıtıldı. Tuzi ismi verilen maskotun oyuncakları da festival kapsamında katılımcılara dağıtılacak.

Biyoloji

'Kükreyen' balık fosili

Adeta kükrüyormuş gibi ağzını açmış şekilde fosilleşmiş vahşi görünümlü orkinos benzeri yırtıcı Pachycormus adlı türün fosili, iri dişleri ve gözleri ile görenleri dehşete düşürüyor.

Dünya

Çin'de bir restoranda 100 milyon yıllık dinozor izi bulundu

Zemindeki kaya izlerinin doğal olmadığını fark eden Çinli müşterinin ihbarı üzerine olay yerine gelen bilim insanları, izlerin boyları 8 metreye ulaşan otobur dinazor türüne ait olduğunu ortaya...

Biyoloji

Dünyanın en eski yırtıcı hayvanı keşfedildi: Auroralumina attenboroughii

İngiltere'de bulunan 560 milyon yıllık fosilin, gerçek bir iskelete sahip organizmanın ilk örneği ve bilinen en eski yırtıcı hayvan olduğu belirtiliyor.

Bilim

30 bin yıldır bozulmamış mamut yavrusu bulundu

Madenciler, Kanada’nın Yukon eyaletindeki altın madeninde, vücudunun neredeyse tamamı bozulmamış halde 30 bin yıllık yünlü bebek mamut buldu.

Yaşam

Çerkeş'te bulunan kayanın fosil olup olmadığı araştırılacak

Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde bir tarlada bulunarak Karabük Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teslim edilen hayvan başı fosilini andıran kaya parçası incelenecek.

Uzay

Mars'ta yalancı fosil uyarısı

Kimyasal tepkimelerle oluşan fosil benzeri çökeltilerin Mars’ta yaşam arayışında bulunan araştırmacıları yanlış yönlendirebiLeceğine dikkat çekildi.

Biyoloji

İngiltere’de iki yeni dinozor türü keşfedildi

125 milyon yıl önce yaşamış Ceratosuchops inferodios ve Riparvenator milnerae isimleri verilen yeni dinozor türlerine ait fosil parçaları Wight Adası'nda bulundu.

bilimsel

Denizli'de 17 milyon yıllık fildişi bulundu

Denizli'nin Buldan ilçesinde 17 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen bir file ait diş fosili tespit edildi