bilimsel

Bin yıldır bozulmamış tavuk yumurtası bulundu

İsrail'deki arkeoloji kazılarında arkeologlar çok tanıdık ama hayli şaşırtıcı bir yumurta ile karşılaştı.

Bin yıldır bozulmamış tavuk yumurtası bulundu

Geçtiğimiz günlerde İsrail'in Yavne kentindeki arkeoloji kazılarında bulunan dinozorlar yumurtalarının ardından İsrail Eski Eserler Kurumu (Israel Antiquities Authority) yeni bir yumurta keşfi açıkladı. Bu yumurta diğeri kadar eski ve nesli tükenmiş bir cinse ait değil ama bir o kadar şaşırtıcı. Arkeologlar,  bir lağım çukurunda 1.000 yıl boyunca  bozulmamış bir tavuk yumurtası buldular.

Kırılgan yapıdaki tavuk yumurtalarını, arkeoloji kazılarında bozulmamış olarak tek parça halinde bulmak çok nadir rastlanan vakalardan.  Dr Elie Haddad, Liat Nadav-Ziv ve Dr Jon Seligman tarafından yürütülen kazıların yapıldığı arkeolojk alan M.S. 330'lu yıllardaki Doğu Roma dönemine kadar uzanan bulgular içeriyor.

IFLScience ile konuşan İsrail Eski Eserler Kurumu'ndan Dr. Lee Perry Gal "Daha erken dönemlerden kalan, örneğin Davut Şehri'nde (City of David), Caesarea'da ve Apollonia'da bulunan yumurta kabuğu parçaları bilinmektedir, ancak yumurtaların kırılgan kabukları nedeniyle, neredeyse hiçbir bütün tavuk yumurtası korunamamıştır. Küresel düzeyde bile, bu son derece nadir bulunan bir bulgudur. Arkeolojik kazılarda, bazen daha kalın kabukları onları bozulmadan koruyan eski devekuşu yumurtaları buluyoruz" diyor.

Yumurtanın eski bir lağım çukurundan çıkarılmasının, bunca yıl boyunca nasıl bozulmadan kaldığını açıkladığı düşünülüyor. Yumurtayı saran dışkının (çoğunlukla yumuşak insan atığı) aynı zamanda, türünün tek örneği olan kuluçka makinesinde oldukça iyi korunmuş halde kalması için ideal koşulları sağladı.

İsrail Eski Eserler Kurumu, yaptıkları yayında, domuz eti ürünlerinin tüketimi yasak altına alındığında, tavuk yumurtası ve etin ikame olarak popüler bir protein kaynağı haline geldiğini açıklıyor. Bu değişiklik, domuz kemiklerinde belirgin bir düşüş ve tuvaletten çıkan yumurtamız gibi tavuk ürünlerinde bir artış gösteren alanın arkeolojisinde kaydedilmiştir.

Ancak dışkı içerisinde 1.000 yıl saklanmak yumurtayı dayanıklı hale getirmiyor ve ne yazık ki son derece dikkat ve özen gösterilmesine rağmen yumurta yerinden çıkarılırken çatlamış. Neyse ki, İsrail Eski Eserler Kurumu'nun organik laboratuvarında, korumacı Ilan Naor, yumurtayı eski haline getirmeyi başardı ve gelecekteki DNA analizlerinin hala sonuç vereceği ümit ediliyor.

Levent Öztürk - chip.com.tr

Yorumlar