arkeoloji

Mitoloji

Gizem perdesinin aralanması beklenen, tarihin tozlu sayfalarındaki kayıp şehirler

Tarih boyunca, insanlık birçok medeniyeti ağırladı ve her biri zamanla tozlu sayfalarda yerini aldı. Ancak bazıları var ki, onların hikayeleri gizemlerle dolu. Bu yazımızda, yitik şehirlerin ardındaki sırların önemine...

Mitoloji

Athena Tapınakları ve Yunan Mitolojisindeki Yeri

Antik dünyanın gizemli sırlarını barındıran Athena Tapınakları, binlerce yıl öncesinden günümüze kadar uzanan bilgelik ve güzellik sembolleridir.

Kültür Sanat

Diyarbakır Surlarında Malta Haçlı lahit bulundu

Diyarbakır'ın tarihi surlarda yapılan restorasyon çalışmalarında arkeologlar üzerinde Malta Haçı sembolü bulunan lahit ortaya çıkardılar.

Mitoloji

Kadın Savaşçıların mezarları Amazonlarla ilgili efsaneleri doğruluyor

Efsanelerin ardındaki gerçek... Antik Yunan efsanesindeki Amazon savaşçı kadınları gerçekten yaşamış olabilir...

bilimsel

İnsanın konuşma yeteneği tahmin edilenden yüzbinlerce yıl daha eski

İlk konuşan insani tür hangisiydi bilinmez ama yeni araştırmalar, tarih öncesi dönemde insanların ilk konuşmaya başladığı zamanın bilinenden sekiz kat daha eski olduğunu gösteriyor.

Kültür Sanat

Tarihi papirüslere Wasabi terapi iyi geldi!

İnsanlarda pek çok derde şifa olan Wasabi sosu tarihi papirüslerin derdine de deva oldu!

Xfiles

Amazon ormanlarında olması imkansız denilen dev bir kent bulundu

Bazı arkeologlara göre orada bir kent bulunması imkansızdı. Çünkü daha önceki bilgiler orada göçebe avcı toplayıcı toplumlar yaşadığını gösteriyordu. Ama teknoloji kent var diyenleri haklı çıkardı

Kültür Sanat

Manisa'da 2 Demeter heykelciği bulundu

Aigai Antik Kenti'ndeki arkeoloji kazılarında bir sarnıçta Yunan mitolojisinde toprak ve bereket tanrıçası olarak bilinen Demeter'i tasvir eden iki heykelcik ve kabartmalı vazo parçaları bulundu.

Yeniçağ

Açık Radyo'dan farkı bir Yeniçağ programı: Sağkalım!

Yayıncı ve editör arkeolog Nezih Başgelen ile antropoloji ve medya-iletişim üzerine akademik çalışmaları ile tanınan yazar Ebru Güzel, Sağaltım programı ile dinleyicileri Açık Radyo'ya çağırıyor. Program salı günleri...

Mitoloji

Su perisi heykeli Amasra Müzesi'ndeki yerini aldı

Bartın'ın Amasra ilçesinde tarihi Bedesten bölgesinde yapılan sondaj çalışmalarında, milattan sonra 2. yüzyıla ait olduğu düşünülen Nymphe (su perisi) heykeli, Amasra Müze Müdürlüğünde ziyarete...

Kültür Sanat

İstanbul yeni bir müze ve müze kafe açılacak

Zeytinburnu Mozaik Müzesi ve Mozaik Kafe Restoran 7 Ekim’de TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un da katılacağı Medine Müdafii Fahreddin Paşa Sergisi ile birlikte açılacak.

Kültür Sanat

Şanlıurfa taş devri tarihini bir kez daha değiştirdi

Şanlıurfa'daki arkeoloji kazılarında yeni heykeller bulundu. Göbeklitepe'de dünya tarihinin bugüne dek bilinen en eski boyalı heykeli keşfedildi.