israil

Dünya

Ortadoğu'da beklenen İran - İsrail Savaşı başladı

İran, insansız hava araçlarıyla (İHA) İsrail'e saldırı başlattı, İsrail, savaş kabinesini toplarken, Beyaz Saray İsrail'e desteğini açıkladı

Dünya

Bazı ülkeler vatandaşlarına bu 4 ülkeye gitmeyin uyarısı yaptı:

Başta İngiltere, Fransa ve Hindistan olmak üzere dünya ülkeleri birbiri ardına vatandaşlarına İsrail, İran, Lübnan ve Filistin'e gitmemeleri konusunda uyarılar yaptıç

Yeniçağ

İsrail'de dehşet evinin tarikat lideri olan haham serbest bırakıldı

Dehşet evi olarak nitelenen evde bir haham, kendisine itaat etmemeleri halinde diğer dünya güçlerinince işkence edileceğini söyleyerek korkutan haham kadınların ifade vermemesi üzerine serbest kaldı.

Kültür Sanat

Yazar Hayati Sır'a göre İsrail'in Mescid-i Aksa planları

Araştırmacı yazar Hayati Sır, 40. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarıyla bir araya gelerek, Hayy Kitap standında eserlerini imzaladı.

Yahudilik

Antakya Sinagoğu enkazından çıkan parşömenler

Antakya Sinagoğu enkazından çıkarılıp, İsrail'e götürülen tarihi tarihi Ester Kitabı parşömeni, Türkiye'ye iade edilerek, İstanbul'daki Yahudi Hahambaşılığına teslim edildi.

Dünya

İsrail'de yeni hükümet görevde, nüfus 10 milyonu açmak üzere

İsrail'de seçimler sonrası pazarlıklar bitti ve Binyamin Netanyahu başbakanlığındaki yeni koalisyon hükümeti, Mecliste güvenoyu aldı. İsrail’in nüfusunun gelecek yıl 10 milyona çıkması bekleniyor.

Dünya

İsrail'e en çok Yahudi göçü Rusya ve Ukrayna'dan oldu

İsrail'e 2022 yılında 95 ülkeden 70 bin Yahudi göç etti. İsrail'e göç eden Yahudi sayısı' son 23 yılın en yüksek rakamına ulaştı.

Kültür Sanat

Necef Çölünde 1200 yıllık Müslüman evi bulundu

Necef Çölü'ndeki arkeoloji kazılarında Müslümanlarca kullanıldığı anlaşılan 1200 yıllık mülk kalıntıları keşfedildi. Ev, mermer ve taş döşeli zemine, fresklerle süslü duvarlara sahip, kileri var ve oları kandillerle...

Kültür Sanat

İsrail'de en eski camilerden biri bulundu

İsrail’in Rahat kenti yakınlarındaki Negev çölünde bulunan 1200 yıllık mescit kalıntısı bugüne dek bulunabilen en eski camilerden birine ait.

Yahudilik

Ultra Ortodoks Yahudiler neden siyah giyiyor?

İbranice ismiyle Harediler yani Ultra Ortodoks Yahudiler, İsrail'de ve dünyanın dört bir yanında karakteristik kıyafetleriyle kolayca tanınıyor.

Yahudilik

Ultra Ortodoks Yahudiler: Biz Tevrat'a göre yaşarız

İsrail'de siyah kıyafetleri ve saçlarının yan tarafını uzatmalarıyla dikkati çeken Haredi Yahudilerinin büyük bölümü akıllı telefon veya internet kullanmadığı gibi televizyon da izlemiyor.

Xfiles

YHVH adının ilk kez görüldüğü 3200 yıllık lanet muskası

İncil Arkeoloğu Dr. Scott Stripling'in iddiasına Ebal Dağı'nda Yuşa Peygamber sunağından çıkan muska, Dinler Tarihi'nin önemli bir belgesi olacak.