Bilim

Şanlıurfa'nın Taş Tepeleri tarihi yeniden yazıyor

Urfa'nın neolitik çağ şaheserleri Taş Tepeler'de tanıtıldı. Şanlıurfa'da gerçekleştirilen Taş Tepeler etkinliğinde, Karahantepe ve Neolitik İnsan Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Şanlıurfanın Taş Tepeleri tarihi yeniden yazıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı'nın (TGA) organize ettiği Taş Tepeler etkinliği  Şanlıurfa Müzesi'nde gerçekleştirildi. Etkinlikte, Karahantepe arkeoloji kazılarından çıkan tarihi eserler "Karahantepe ve Neolitik İnsan Sergisi" adıyla ilk kez sergilendi.

Karahantepe'deki kazılardan çıkan buluntular daha sonra Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde sergilenecek.

12 bin yıl önce barınağın konuta dönüştüğü, gerçek köylerin ortaya çıktığı sürecin başlangıcı olduğu düşünülen Taş Tepeler Projesinde, insanlığın ilk kap kacak kullanımı ve temel ticaret girişimleri gerçekleştirme becerisine dair buluntular yer alıyor. Bölgede bulunan anıtsal yapıların, insanların bir araya geldiği komünal mekanlar olduğuna inanılıyor.

Göbeklitepe'ye rakip Karahantepe'den çıkan tarihi eserlerŞanlıurfa'nın tarihi değiştiren arkeolojik alanı Göbeklitepe'nin bir benzeri olan Karahantepe'de arkeoloji kazıları Arkeolog Prof. Dr. Necmi Karul tarafından gerçekleştiriliyor.

 

Neolitik Çağ Araştırmaları projesinde düzenlenecek Uluslararası Dünya Neolitik Kongresi'nde de çok sayıda bilimsel toplantı yapılması ve Şanlıurfa'nın Neolitik Çağ'a ait emsalsiz kültürel hazinelerinin paylaşılması planlanıyor.

Bakan Ersoy:  Göbeklitepe tek ve yalnız değildir

Açılış Töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2018'de UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Göbeklitepe'nin , arkeolojide ve ilgili tüm branşlarda bilgileri güncellediğini dile getiren Ersoy, "Biz ona 'Tarihin Sıfır Noktası' dedik. Şimdi o noktayı daha derine ve muhtemeldir ki çok daha geriye çekeceğiz. Çünkü Göbeklitepe tek ve yalnız değildir." dedi.

Bakan Ersoy, Şanlıurfa Neolitik Çağ Araştırmaları Projesi kapsamında gerçekleştirilecek 12 kazı çalışması ile Şanlıurfa'nın sözcülüğünde, Anadolu'nun insanlık tarihine yaptığı katkının bilinmeyen hikayelerine tercüman olacaklarını belirterek, şöyle devam etti: "Bu proje çerçevesinde, iki bölgede sürdürülen yüzey araştırmalarıyla yeni yerleşim yerleri tespit edildi. Halen Göbeklitepe, Karahantepe, Gürcütepe, Sayburç, Çakmaktepe, Sefertepe ve Yeni Mahalle Höyüğü olmak üzere 7 alanda arkeolojik kazı çalışmaları sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde, projenin 2021-2024 yılları arasını kapsayan ilk etabı dahilinde Ayanlar, Yoğunburç, Harbetsuvan, Kurt Tepesi ve Taşlıtepe yerleşimlerinde de kazılara başlanacak. Söz konusu alanların bir kısmında jeomanyetik ve jeo-radar ölçümleri gerçekleştirildi. Kazılara paralel şekilde ölçüm çalışmaları da sürdürülecektir. Bu doğrultuda İstanbul Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve Ankara Bilim Üniversitesi arasında doğrudan iş birliği protokolleri imzalandı. Ayrıca 5 ayrı ülkeden 8 ayrı üniversite ile 4 uluslararası akademi, enstitü ve müzeyi de Şanlıurfa Neolitik Çağ Araştırmaları Projesi'ne dahil ettik. Japonya, Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa ile geniş bir uluslararası yelpaze oluşturduk." şekline konuştu.

Ersoy, Şanlıurfa Neolitik Çağ Araştırmaları Projesi'ne ait bilgilerin güncel olarak paylaşılacağı bir web sitesi tasarlandığını da sözlerine ekledi. 

Prof. Dr. Necmi Karul,  Türkiye'deki Neolitik Dönem kazılarını anlattı

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı ve Karahantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, Türkiye'deki Neolitik Dönem kazılarına ilişkin detaylı bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan Neolitik Dönem Kongresi yapılacağını açıkladı

Türkiye'deki birçok kazıda imzası olan ve danışmanlık yapan İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Celal Özdoğan da 2023 yılında Şanlıurfa'da dünya genelinde katılımın olacağı büyük çaplı bir Neolitik Dönem Kongresi planladıklarını söyledi.

Programda uluslararası katılımcılar adına Rus Bilimler Akademisi - Sibirya Bölümü Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Andrei V. Tabarev selamlama konuşması yaptı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ise kentin tarihinin keşfine yönelik önemli çalışmaların gerçekleştirildiğini ifade ederek, kentin tarihi birikimini gelecek nesillere taşımaya çalıştığını belirtti.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de kentin 12 bin yıllık geçmişinin olduğunu vurgulayarak, şehrin derinliğinin ve anlamının bulunduğunu dile getirdi.

Piyanist Iraz Yıldız'ın kısa performans sergilediği program, Ersoy'un Neolitik İnsan Sergisi'ni ziyaretiyle sonlandı.

AA

Yorumlar