gobeklitepe

Kültür Sanat

Şanlıurfa taş devri tarihini bir kez daha değiştirdi

Şanlıurfa'daki arkeoloji kazılarında yeni heykeller bulundu. Göbeklitepe'de dünya tarihinin bugüne dek bilinen en eski boyalı heykeli keşfedildi.

Kültür Sanat

Ünlü İtalyan fotoğrafçı Isabel Munoz: Göbeklitepe'de manevi bir unsur buldum

"Kendimi bu kadim kültüre dahil etmeye ve onu kendi tarzımda anlamaya çalıştım. Sahip oldukları yıldız bilgisinden ilham aldım ve görüntülerimi oluşturmak için doğal ışığa yakın bir aydınlatma...

Turizm

Göbeklitepe tekrar ziyarete açıldı

Turizmin gözbebeği arkeolojik alanlar arasında yer alan Göbeklitepe Ören Yeri, depremden sonra tekrar ziyarete açıldı.

Kültür Sanat

Anadolu Medeniyetleri'nde ilham alan heykeller

Seramik ve heykel sanatçısı Prof. Dr. Erdinç Bakla'nın Hitit, Göbeklitepe, Truva gibi farklı kültürlerden yorumladığı sanat koleksiyonundaki eserler, Zorlu Center Meydan Katı’nda sanatseverlerle...

Turizm

Göbeklitepe'yi 8 ayda 500 bin kişi ziyaret etti

Şanlıurfa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 12 bin yıllık tapınaklarının yer aldığı Göbeklitepe'yi yılın 8 ayında 495 bin 725 kişi ziyaret etti.

Kültür Sanat

İzmir'de neolitik olduğu iddia edilen heykel yakalandı

İzmir'deki tarihi eser operasyonunda milattan önce 9500 ila 11 bin 500 yıllarına tarihlenen insan tasvirli heykellere benzeyen bir yontu ele geçirildi.

Kültür Sanat

Şanlıurfa'da Buğday Şenliği yapıldı

Buğdayla hazırlanan yemeklerin sunumu ve halk oyunları ile renklenen Buğday Şenliği, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne bulunan dünyanın önemli arkeolojik alanlarından Göbeklitepe'de gerçekleşi.

bilimsel

İnsanlar taş devrinde yerleşik hayata başlamış

Arkeologlar Karahantepe'de keşfettikleri neolitik köy ile yerleşik hayatın 12 bin yıl önce varlığını kesinleştirdiler.

Bilim

Diyarbakır'da bir Göbeklitepe: Gre Fılla

Ambar Barajı alanında Prof. Dr. Tuba Ökse başkanlığında süren arkeoloji kazılarından Gre Fılla höyüğünde Çanak-Çömlek Öncesi Neolitik döneme ait tarihi kalıntılar bulundu.

Turizm

Göbeklitepe, Balıklıgöl'ün önüne geçti

Şanlıurfa'ya giden hemen herkesin ziyaret ettiği Balıklıgöl, tahtını Göbeklitepe'ye kaptırdı. Bölgeyi ziyaret edenlerin birinci önceliği Göbeklitepe oldu.

Bilim

Şanlıurfa'nın Taş Tepeleri tarihi yeniden yazıyor

Urfa'nın neolitik çağ şaheserleri Taş Tepeler'de tanıtıldı. Şanlıurfa'da gerçekleştirilen Taş Tepeler etkinliğinde, Karahantepe ve Neolitik İnsan Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Kültür Sanat

Göbeklitepe'deki 'din adamı' Birleşmiş Milletler'e gidiyor

Göbeklitepe'de D Yapısında bulunan ve din adamı olduğu tahmin edilen bir insanı betimleyen 18 numaralı dikilitaşın imitasyonu Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde sergilenecek.