Astroloji

Burçlar stresle nasıl savaşmalı?

Zorlukların karşısında da astrolojiden yardım alabilirsiniz. Bakın hangi burç stresle nasıl başa çıkar?

Burçlar stresle nasıl savaşmalı?

KOÇ BURCU: Bol bol hareket

Koç burçlarının yönetici gezegeni Mars olduğu için, onları sürekli hareket halinde görürüz. Bir Boğa gibi kanepeye yayılıp miskin miskin dizi seyretmek bir Koç'a yakışmaz. Koçlar koşmayı, oyun oynamayı, eğlenmeyi severler. Her türlü değişime kolayca adapte olabilen, risk almayı seven Koçlar, detaylarda boğulmaktan hoşlanmazlar. Ve tam da bu yüzden, bazen önemli ayrıntıları gözden kaçırabilirler.

 • - Büyük stres altında olan Koçlar'a önerim, spor yapmaları. Ama öyle yüzme gibi soft şeylerden bahsetmiyorum. Basketbol, boks gibi ter atabileceğiniz; bungie jumping, dağcılık gibi adrenalin salgılayabileceğiniz sporlar olmalı. 
 • - Koç burcu medikal astrolojide kafa bölgesini temsil eder. Stres yüzünden baş ağrısı çekiyorsanız kahve, baharatlı yiyecekler, göz yoran ışıklar, yüksek sesli müzik, susmayan telefonlar gibi rahatsız edici sesleri hayatınızdan çıkarmalısınız.
 • - Koçlar'a iyi gelebilecek bir diğer önerim ise, arabaya atlayıp uzaklara gitmeleri. Birçok Koç burcunun araba kullanmayı sevdiğini biliyoruz (tabii iş çıkış saatleri dışında!). 
 • - Koçlar yalnızlığı sevmez; bu yüzden stres altında olduklarında sosyalleşmeleri de önerilebilir. Ama sosyalleşecekleri kişilerin ağlak, mutsuz, melankolik olmaması; gittikleri yerde gürültü yapan bebeklerin bulunmaması şart! Daha pozitif, güleryüzlü, komik tiplerle olmayı sever Koçlar. Bu yüzden hızlı ve enerjik müziklerin çalındığı kulüplerde bulunmak, dans etmek de iyi gelebilir.

BOĞA BURCU: Yalnız kalıp, istirahat etmek

Bir Boğa'yı sinirlendirmek için bayağı bir şeyin olması lazım. Ama bir kere de sinirlendi mi, durdurabilen görülmemiştir! Stres altında olan bir Boğa'nın sakinleşmesi için yapması gereken şey çok basit: Yalnız kalacağı bir yer bulup meditasyon oturuşuna geçmek!

 • Stres altında olan bir Boğa, muhtemelen bir karar almak ve bunu çok dikkatlice yapmak istiyordur. Boğa gibi toprak grubu olan burçlar, tüm seçeneklerini dikkatlice gözden geçirmek ve hepsini tek tek tartmak ister. Aynı zamanda sabit bir burç olduğu için, yavaş ve planlı hareket etmek isteyecektir. Hedef odaklı Boğa burçları, üzerinde düşündükleri konuyu halledebilmek için ellerinden ne gelirse yaparlar. Baş etmek zorunda kaldıkları sorunu çözmek için kendilerine konforlu bir alan yaratmaları gerekir.
 • - Ayaklarını uzatıp sessizce televizyon izlemekten hoşlanan birkaç burçtan biridir Boğa. En rahat kanepesine uzanacak, eğlenceli bir program bulacak. Yanına bir kadeh içeceğini ve şarküteri tabağını da aldı mı; değmeyin keyfine! Kışın şöminenin karşısına geçmek, üzerine bir battaniye atıp uyuyakalmak da Boğa'ya özgü keyiflerden biri. 
 • - Boğa burçlarının müzik kulağı da çok iyidir. Bu yüzden evlerinde en iyi hoparlör sistemlerini görmeniz mümkün. Bir köşeye çekilip arkasına yaslanacak, müzikle nefesini dengeleyip gevşeyecektir Boğa... 
 • - Alışverişe de bayılırlar. Kendilerini neşelendirmek için alışveriş yapmayı deneyebilirler. Yeni bir ceket, bir tişört bile onları mutlu etmeye yeter.
 • - Eğer alışverişe ayıracak paranız yoksa, bir müzeye veya galeriye gidip iyi vakit geçirebilirsiniz. Ama yalnız gidin, hatta mümkünse yolu uzatıp uzun uzun yürüyün. Müzenin kafesinde bir şeyler atıştırırken, bir-iki köşe yazısı okumak da Boğa'ya iyi gelecek keyifli aktivitelerden biri. 
 • - Bir başka alternatifiniz daha var. Yönetici gezegeniniz Venüs olduğu için doğa her zaman size iyi gelir. Bir-iki günlüğüne yemyeşil bir yerlere kaçmak şahane bir fikir olabilir.

İKİZLER BURCU: Konuşarak rahatlamak

Bir İkizler burcunun stres altında yapacağı ilk şey, telefonu alıp güvendiği bir arkadaşını aramaktır. Objektif bir dostuna olan biteni anlatıp fikirlerini almak, İkizler burcunun yeni bir içgörü edinmesini veya daha önceden aklına gelmeyen olasılıkları fark etmesini sağlar.

 • - Zihinsel ve analitik çalışan, yönetici gezegeni Merkür olan İkizler burçları, içinde bulundukları durumu her yönden analiz etmek, iyice anlamak, tartmak ister. Ancak negatif yönden; tüm bilgileri diğerleriyle ilişkilendirip iyice kafasının karışması ve neticede birçok farklı fikrin içinde boğulması da olası. Eninde sonunda bir çizgi çekip konuyu kapatmaları gerekir. Ama İkizler oyalanır, ağırdan alır. Kendinize bir sorun bakalım; neden süreci uzatıyorsunuz? İçinde bulunduğunuz durumdan çıkamamanızın tam sebebi ne? Yola devam etmenize engel olan o duyguyu bulun ve hemen kurtulun.
 • - Değişken yapınız sayesinde, her koşula kolaylıkla uyum sağlayabileceğinizi unutmayın. Mümkünse birkaç günlüğüne şehirden uzaklaşın. Sevgiliden/eşten, işten ayrılmak gibi kararları bir İkizler burcu uzaklardayken daha kolay verir. Çok uzağa gitmenize de gerek yok, maksat değişiklik olsun! 
 • - Yüksek IQ'lu bir İkizler'in oyalanması ve eğlenmesi için yeterli uyaran bulmak zordur; biliyorum. Bu nedenle ıssız bir kumsala veya sessiz bir köye gitmeyin. Aksine, gün içinde birkaç kültürel aktivite yapabileceğiniz bir yer seçin ve akşam yemeğinde eski arkadaşlarınızı arayın. Yeni bir şey olmadığı, yeni bir aktivite yapmadığı sürece, bir İkizler'in sakin bir hafta sonu kaçamağı yapması onu hiç de rahatlatmaz. Aksine, sinirlerini bozar! 
 • - İkizler, kardeşleri ve kuzenleri yöneten bir burçtur ve bir İkizler burcu, genellikle bu akrabalarından birine çok yakındır. Size her zaman tavsiyelerde bulunan bir kardeşiniz veya kuzeniniz varsa, onlarla vakit geçirmek rahatlatıcı olabilir.
 • - Monotonluktan çıkmak sizi yenileyecek ve sevdiklerinizden fikir almak sinirlerinize iyi gelecektir. Uzaklaşmak için zamanın ya da paranın olmaması durumunda, uzun bir yürüyüşe çıkmak ya da araba kullanmak da iyi bir fikir olabilir. Çünkü İkizler burcu, yakın çevreyi de yönetir. Bisiklet sürmeyi de deneyebilirsiniz. Özetle; dışarıya çıkmanızı sağlayacak herhangi bir spor yapın. Bir spor salonunun içinde sıkışıp kalmak, daha önce yüzlerce kez yaptığınız bir şeyi yeniden yapmak, rahatlamanıza yardımcı olmaz. 
 • - İkizler yazma eylemini de yönetir. Yani kelimeleri, cümleleri... Bir günlük tutmak ya da enerjinizi yaratıcı yazıya dökmek mükemmel bir fikir olabilir. Yeni ve güzel kitaplarla çevrili olmak, İkizler için paha biçilemez bir mutluluk kaynağı olabilir. Bu yüzden bir kitapçıya gidin! Öncelikle eleştirileri okuyun, sonra hoşunuza giden bir kitap bulun. İkizler kişisel gelişim kitaplarını sevdiğinden, bu bölümü özellikle tarayın ya da bir bestseller seçin. Dergi bölümüne gidip yabancı yayınları da gözden geçirebilirsiniz. Önemli olan, rutininizi değiştirmek ve kalıpları kırmak. İkizler nefes almak için, fikir alışverişine ihtiyaç duyar. 
 • - İkizler burcu medikal astrolojide akciğerleri yönetir, bu yüzden sakın sigara içmeyin. Akciğerler genellikle bu burcun en zayıf halkasıdır, bu yüzden bir İkizler mutlaka akciğerlerini korumalı. (Üstelik birçok İkizler sigara içmeye başladığında kolay kolay bırakamaz.)
 • - Vücudunuzun strese duyarlı bir başka kısmı da, garip bir şekilde parmaklar. Bu, İkizler'e büyük bir el becerisi verirken, onları aşırı kullanma eğilimi de verir. Manikür yaptırmak ya da 20 dakikalık bir el masajına gitmek de size çok iyi gelebilir. Özellikle yazarsanız, editörseniz veya bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyorsanız... 
 • - Son olarak, İkizler'in birçok hobisi olduğu bilinir. Bu yüzden yeni bir hobi edinebilirsiniz. Buradaki kilit nokta; zihninizi oyalamak için yeni bir şey denemek. Daha sonra, bilinçaltınız beklemediğiniz bir anda çözüm üretecek!

YENGEÇ BURCU: Mutfak

Bir Yengeç stresli olduğunda, kabuğunu başının üzerine çeker ve konuşup derdini paylaşmayı reddeder. Bunu, Yengeç burcunun kendi kendini koruyan zırhı gibi düşünebilirsiniz. Arkadaşlarınız ve aileniz muhtemelen buna alışık. Zaten sizin gibi su grupları, özellikle çalkantılı zamanlarda, epey bir zamana ihtiyaç duyar. 

Yengeçlere zor zamanlarında hassas bakım gerekir. Çünkü olayları ve ayrıntıları hiç unutmaz. Bu yüzden geçmişin geleceğinizi etkilemesine izin verirseniz işler raydan çıkar! Kısacası geçmişi bırakın gitsin! Kendinize bu şekilde işkence etmeyin! 

Yengeçler genellikle alışkanlıklarından vazgeçmedikleri için ve yanlış karar vermekten korktukları için kaybederler. Bir CEO'nun dediği gibi, "Başarılarınızı ikiye katlamak için başarısızlık oranınızı ikiye katlamalısınız!" Hayat yaratıcı bir süreçtir ve bu nedenle zaman zaman boşa harcanmasında bir sorun yoktur... Hatalar, sizi durdurmasın! 

 • - Yengeçlerin gizli yeteneği, derin sezgileri. Bu yeteneğinizi çözüm bulmak için kullanabilirsiniz. Sezgileriniz size yardımcı olmak için bekliyor... Aklınızın söylediği ne olursa olsun, duyulması gereken o küçük iç sesleri görmezden gelmeyin. Kararsızsanız içgüdünüzü takip edin. 
 • - Deniz kenarında çıplak ayakla yürümek, kabuk toplamak veya tekneyle açılmak, Yengeçlere iyi gelir.
 • - Stresli olduğunuzda mide sorunları yaşayabilirsiniz. Süt, puding, muhallebi, patates püresi, şeker, krema, muz ve çocukluğunuzda sevdiğiniz diğer yiyecekleri yemeyi deneyin. Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz! Yengeçler yemek yemeye de, yapmaya da bayılırlar! Bu yüzden kendinizi mutfağa adayabilirsiniz. En sevdiğiniz tarifleri gözden geçirin, malzemeler için alışveriş yapın, hatta pazarda dolaşın, mutfakta yaratıcı çalışmalar yapın. Son olarak, ailenizi ya da arkadaşlarınızı yemeğe davet edin. 
 • - Ay tarafından yönetilen Yengeç, bir çocukla oynamaktan da çok zevk alır. 1-2 günlüğüne bir bebeğe bakabilirsiniz. Onu uyuturken ya da saklambaç oynarken kendi problemlerinizi unutmuş olacaksınız. Belki de birlikte kıkırdayarak şarkı söyleyeceksiniz! Ailenizde küçük bir bebek varsa, alıp onu parka götürün. Stresinizin ortadan kalkacağı garanti! Büyük çocuklar bile Yengeçlere iyi gelir; çünkü onlarla kolayca iletişim kurabilirler. 
 • - Kötü hissettiğiniz zaman, eşyaları yeniden düzenlemeyi de deneyebilirsiniz. Koltuğa yeni bir yastık alın, masanızın üzerine bir biblo ya da bir salata tabağı. İşler düzeldiğinde mutfağı, banyoyu veya yatak odasını yenilemek için planlar hazırlayın. Gelecek için hayal kurmak da size iyi gelecek.

ASLAN BURCU: Sosyal ortamlara akmak

Aslan üzüntülü olduğunda arkadaşlarıyla vakit geçirmeli; asla izole olmamalı. Bir tiyatro oyununa gitmek, bir kulüpte dans etmek bile onların yenilenmesine yeter!

 • - Aslanlar bir restoranda iyi bir yemekle kendilerini ödüllendirebilirler. (Zarif, iyi dekore edilmiş bir yer olsun; Aslanlar salaş bir ortamda bulunmayı hiç sevmez!). Dışarıda yemek yemek onlar için hep bir lütuftur. Renkli ve kaliteli kıyafetler satın alabilirsiniz. 
 • - Aslan, her zaman şefkat ister. Bu yüzden sizi herhangi bir şekilde eksik hissettiren insanlardan uzak durun. Arkadaşlarınızdan ne kadar çok sevgi ve destek görürseniz, stresten o kadar hızlı kurtulursunuz. Yalnız kalırsanız durumu dramatize edebilir, panik düzeyinizi gereksiz yere artırabilirsiniz. 
 • - Aslanlar, bazen içlerinde bir çelişki hisseder: Ateş elementi harekete bayılırken; sabit doğaları yenilikten kaçar. Bu yüzden sevdikleriniz bir noktaya dikkat etmenizi isterse, “Bırak Allah aşkına, bu fikir benim aklıma gelmediyse kesin kötü fikirdir!" demeyin, arkadaşlarınızın tavsiyelerini dinleyin. 
 • - Sıcak bir yere seyahat edin. Aslan'ın yöneticisi Güneş olduğu için, soğuk ve yağmurlu havaları pek sevmez. Güzel bir plajda bronzlaşmak iyi gelebilir. Buna ayıracak bütçeniz yoksa SPA'ya gidin, buharlı saunada rahatlayın, sıcak bir jakuziye girin ya da ısıtmalı olimpik havuzda yüzün... 
 • - Eğer iyi bir stereo sisteminiz varsa, siz de Boğa, Terazi ve Balık burçları gibi müzikle rahatlayabilirsiniz. Aslan burcu müziğe çok duyarlıdır. Kulaklıkları takın ve sesi açın. Konsere gidin.
 • - Burcunuz kalbi yönettiği için stresli durumlarda dolaşım sisteminizde sorunlar çıkabilir. Birden kendinizi üşütmüş, battaniyelerin altında bulabilirsiniz. Dolaşım sisteminize ince ayar çekmek için spor yapmak iyi bir fikir olabilir.
 • - Aslan, çok yaratıcı bir burçtur. Bu yüzden bir senaryo ya da öykü yazmayı, resim yapmayı deneyebilirsiniz. Bir tiyatro kulübüne katılmak da harika bir fikir olur! Gizli yetenekleriniz ortaya çıkabilir. Hissettiğiniz bir duygu, rolünüze dökülebilir. Aslanlardan hakikaten çok iyi oyuncular çıkar. 
 • - Çocuklar için de bir şeyler yapabilirsiniz. Çocuklar, Aslanlar için Yengeçler kadar önemlidir. Çocuklar gevşemenizi sağlar, tazelenirsiniz ve dikkatiniz dağılır. 
 • - Son olarak, güven duygusunun kişiliğinizin anahtarı olduğunu ve eğer bu güven sarsılırsa, hayatta sorunsuz ilerleyemeyeceğinizi unutmayın. Sabit bir burç olarak, başlangıçta değişiklik yapmak zor gelebilir. Bu yüzden etrafınızı iyi arkadaşlarınızla kuşatın. En büyük zaferlerinizi hatırlayın. Kendinize olan inancınızı sürdürmek ve başarılarınızda gurur duymak, durumunuzu değiştirmenin en önemli anahtarı. Sabit doğanızın yapması zor olan adımları attıkça, küçük mutluluklarla kendinizi ödüllendirmeye devam edebilirsiniz. 
 • Aslan her türlü şatafata bayılır. Önemli olan, kendinizi şımartmanın yollarını bulmak. Ormanların kralı olduğunuzu kendinize hatırlatın.

BAŞAK BURCU: Sakinlik

Başak burcunun en büyük yeteneği, diğer burçları endişelendiren konulara konsantre olarak düzeltebilmektir. O kadar hedef odaklıdırlar ki, başladıkları şeyi bitirmelerini hiçkimse engelleyemez! Asla vazgeçmezler!

Stres ortamında Başak, her şeyi kontrol etmek ister. Beyin fırtınası yapmak, seçenekleri gözden geçirmek ve yeni bir rota çizmek için elinden geleni yapar. Toprak grubu olduğu için mantığına ve pratik çözümlere yönelir. Kapsamlı bir şekilde çalışmak, problemi incelemek için zaman ayırmak ister. 

 • - Kendinizi adadığınız şeylere gerçekten değip değmeyeceğinden emin olun. Biraz geri çekilip durumu yeniden değerlendirebilirsiniz. Başak burçlarının böyle bir şey yapması genellikle zordur. Ama bazı günlük işleri bırakmanız gerek. Sırf gerilime dayanabildiğiniz için gerilimle yaşamamanız gerekmiyor.
 • - Başak ve İkizler burcunun yöneticisi Merkür'dür. Aradaki fark ne peki? İkizler, fikir almak için çevresindekilere sürekli soru sorar. Başak ise, kanıtlanmış gerçeklere güvenir. Başak, İkizler'den daha pragmatik ama daha az esnektir. Sinirleri uç noktada olmasına rağmen, sürekli çalışmak ister. En iyi yaptığı şey dolapları, dosyaları temizlemek ve eski şeyleri düzenlemektir. Arkadaşları ve ailesi evden çıkması için çığlık atsa da, o evde kalıp çalışmayı tercih eder. Bu yüzden ortamı kontrol altına alırsanız daha iyi hissedeceksiniz. Organize etmek ruhunuzda var, ne yapalım! 
 • - Başak burçlarının ortamı (çantanızın içindekiler bile!) daima zihinlerinin yansımasıdır. Çöpleri, eski kayıtları ve kıyafetleri atın artık! Eşyalarınızı yeniden düzenleyin, gereksiz şeyleri kaldırmak için kutular alın. Düzenli yaşam ve çalışma alanı, nefes almanızı sağlayacak. 
 • - Bağırsaklar, Başak tarafından yönetilir ve endişeli olduğunuzda en fazla gerginliği bağırsaklar hisseder. Bu yüzden stres altındayken hafif yiyecekler tüketin. Belki yeşil sebzeler ve meyveler yemek isteyecek ve hatta bir süre vejeteryan olmaya karar vereceksiniz. 
 • - Bir günlük tutun, düşüncelerinizi yazın. Merkür tarafından yönetilen İkizler gibi; siz de kısa bir öykü, roman ya da bir şiir yazarak sıkıntılarınızı kağıda dökebilirsiniz. Başak burçlarından mükemmel yazarlar çıkar. 
 • - Ellerinizi aktif kullanabileceğiniz bir hobi edinmek de (Merkür elleri yönetir) sizi rahatlatabilir. Dikiş dikmek, piyano çalmak gibi... Bu tür işleri yaparken daha net düşünebilirsiniz. Bulmaca ya da puzzle da yapabilirsiniz; çünkü Başak zihinsel zorluklardan hoşlanır. Monopoly, Scrabble ya da karmaşık kart oyunlarını, dikkatinizi dağıtmak için oynayabilirsiniz. 
 • - Başak burçları, evcil hayvanları da çok sever. Eğer bir evcil hayvanınız varsa, onlarla oynayın. Kedi-köpek yavrusu evlat edinebilirsiniz.

TERAZİ BURCU: Müzik ve masaj!

Teraziler oldukça zekidir ama duygularını analitik süreçlerden geçirmez. Sürekli yeni bilgiler alır ve yeniden değerlendirir, ipuçlarını gözden geçirir ve karar vermeye çalışırlar. Böylece, İkizler gibi Terazi için de burçların en iletişim odaklısı diyebiliriz. 

 • - Teraziler aslında sosyal kelebekler değildir ama stres zamanlarında dışarı çıkıp arkadaşlarını görmesi lazım. Terazi, kararlarının doğru olduğundan emin olmak için mutlaka birileri tarafından onaylanmak ister. Dolayısıyla yalnız kalamaz. Hava grubu olarak, etrafınızdaki insanlara fikir danışın. Bir fikir birliği yaparak kendi hislerinizi daha net bir şekilde tanımlayabilirsiniz. 
 • - Terazi, Venüs tarafından yönetildiği için, huzur veren, güzel bir çevrede mutlu olur. Stres altındayken çalışmak için bilgisayarınızı bahçenize götürebilir, masaya bir buket çiçek koyabilir, iş gezisinde otel odanızı birkaç kişisel dokunuşla özelleştirebilirsiniz. Uyum ve güzellik ihtiyacı Terazi'nin fiziğine de yansır. İşte bu yüzden dışarı çıkmadan önce ayna karşısında biraz fazla zaman harcar. 
 • - Kendinizi daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz bir diğer şey, bir güzellik merkezine gitmek. Aromaterapi masajı gibi bir şey mesela... Terazi vücutta bel ve sırtı yönettiği için masaj çok iyi gelebilir. SPA'da geçirilecek bir günün iyi geleceğini düşünüyorum.
 • - SPA'ya gidemiyorsanız; eşiniz veya sevgiliniz tarafından şımartıldığınız dinlendirici bir gün planlayın. Yatakta kahvaltı, duş, kese masajı, mis kokulu bir şampuan / saç kremi, vücudunuza süreceğiniz krem size iyi gelecektir! Akşamleyin de huzurlu ve çiçeklerle süslenmiş bir restoranda akşam yemeği planlayın. Venüs tarafından yönetilen burçlar, yani Boğa ve Terazi, yemek yemeyi severler. Ancak Terazi, restoranın özel olmasını ister.
 • - Terazi ayrıca güzel kokulara, çiçek düzenlemeye, bahçeciliğe de meraklıdır. Bu tür becerilerinizi geliştirmeyi öğrenebilirsiniz. 
 • - Ruh halinize uygun bir müzik de sizi iyi hissettirecek. Gitar, piyano veya başka bir enstrüman çalıyor musunuz? Biraz pratik yapın. Müzik yapmak ruhunuzu canlandıracak.

AKREP BURCU: Ya yoga ya briç

Tüm burçlar arasında en güçlüsü olan Akrep için değişim çok zordur. Su grupları arasındaki tek sabit burç olan Akrep, amaçlarına ulaşmak için her yolu dener. Dayanıklılık ve inat, en büyük özelliğidir.

 • - Hayatınızdaki değişiklere engel olmaya çalışmayın. Su grubu olmanız, yaşadığınız olayları derinden hissetmenize sebep oluyor. Başınıza gelen aksilikleri kişisel algılamaya meyillisiniz. Halbuki en büyük yeteneğiniz olan sezgileriniz, ne olursa olsun doğru yolu bulmanızı sağlar.
 • - Yüzleştiğiniz gerçekler bazen sezgilerinizle örtüşmediğinde, iç görülerinize güvenmeniz zorlaşabilir. Ama bence yine de güvenin. Bazı şeyleri önceden hissediyor olabilirsiniz. Akrep burçları, sezgilerinin ne kadar kuvvetli olduğunu ve karar alırken sık sık bu sezgileri kullanmaları gerektiğini bilmeli. Sizler, diğer burçlardan daha çok kendinize vakit ayırmalı, hatta zaman zaman yalnız kalmalısınız. Yönetici gezegeniniz Plüton bazen sizi zorlayabilir ama olsun! Akrep burçlarının üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok!
 • - Stresli olduğunuz durumlarda mümkünse su kenarlarına gidin. Deniz kıyısı, göl ya da nehir manzaralı bir otel... Telefonunuzu kapatın. Meditasyon yapmak ve dua etmek Akrep burçlarına her zaman iyi gelir. Akreplerin inançları ve spiritüelliği diğer bütün burçlardan daha ön plandadır. Sadece inandığı dini değil, başka dinleri ve ritüelleri de öğrenmeyi sever. Akrep, astrolojide doğumları ve ölümleri simgeleyen 8'inci evi yönettiği için, hayatın sonlarına ve başlangıçlarına hepimizden daha yakın bir noktada durur.
 • - Yoga ve tai chai gibi yavaş ve dikkatli yapılan egzersizler size yardımcı olabilir.
 • - Tek başınıza yapabileceğiniz her şeyi; mesela deniz kıyısında koşmayı, bisiklet sürmeyi, tempolu yürüyüşü, ağırlık kaldırma egzersizlerini de deneyebilirsiniz.
 • - Satranç ve poker gibi dikkat gerektiren, sessiz oynanan oyunlardan hoşlanabilirsiniz.
 • - Polisiye romanlar da ilginizi çekebilir. Agatha Christie, Jean-Christophe Grangé, Ahmet Ümit gibi yazarların kitaplarını alın.
 • - Bir Akrep'in stres altında olduğunu dışarıdan anlamak çok zordur. Adeta bir poker-face gibi gülmeye devam edip neşelerini sürdürebilirler, kimseyle kolay kolay bir şey paylaşmazlar. Ama yalnız kaldıklarında... İşte o zaman gerçek bir Akrep'e dönüşürler!.. Bu da sizin doğanızda var, evet, kabul ediyorum. Ama fiziksel temas ve sevgiye de ihtiyacınız var. Bu kendinize olan güveninizi arttırır. Biraz kendinizi açın, sevgiyi kabul edin; bakalım neler oluyor? 

YAY BURCU: Seyahat

Jüpiter tarafından yönetilen tatlı Yay burçları, çok nadir sinirlenir. Stres ilk sinyali verdiğinde önlem aldığınız, gerekli değişikleri hemen yaptığınız için kendinizi çok acayip bir durumda bulmanız zor. Ama bazen en güzel özelliğimiz, başımıza bela olabiliyor. Yay burçlarının efsane iyimserliği, bardağın hep dolu tarafını görmesi, zaman zaman ayaklarına bağ olup problem çıkarabilir. Pembe gözlüklerinizi çıkarmak durumunda kalabilirsiniz. Böyle zamanlarda sorunu görmezden gelip hiçbir şey olmamış gibi uzaklaşmayı tercih ediyor olabilirsiniz. 

 • - Yaylar detaylarda kaybolmaktan hiç hoşlanmaz. Ancak bu durum bazen önemli bir şeyi gözden kaçırmalarına, durumu yanlış değerlendirmelerine de sebep olabilir. Detaycı, analitik ve ayakları yere sağlam basan insanlar size yardımcı olabilir. 
 • - Yay burcu, hayattaki ani değişimlere kolayca uyum sağlayabilir. Esnek olması, yeni planları düşünürken coşkulu, enerjik ve yaratıcı olmasını sağlar. Zaman zaman hayat zorladığında, spor salonuna gitmeyi deneyebilirsiniz. Hem ter hem stres atabilirsiniz :) Binicilik sporunu deneyin. Bir at kiralayın ve dörtnala gidin. Dışarıda olmak sizin için iyi bir şey; çünkü Yay burcu, sakin sakin oturmaktan, uzun süre aynı şeyi yapmaktan pek hoşlanmaz.  
 • - Eskrim veya okçuluk gibi çeviklik oyunlar da size hitap edebilir. Spordan hoşlanmayan bazı Yaylar var, onlar da yürüyüş yapmayı sevebilirler. Yürürken, zihninizin pencerelerini açıp yeni ve yaratıcı fikirler bulabilirsiniz.
 • - Eğlenmek istiyorsanız sirk, hayvanat bahçesi gibi yerlere gidebilirsiniz. Yay, büyük hayvanları yönetir. Evcil hayvanlar ona göre değildir.
 • - Kendiniz gibi pozitif ruhlu insanlarla buluşun. Aslan, Koç, İkizler, Kova veya Terazi burcu olabilir... Ama su grubu burçlar (Yengeç, Akrep ve Balık) size çok duygusal gelebilir.
 • - Zıt burcunuz olan İkizler gibi siz de kitapları seviyorsunuz. Bir kitapçıya ya da kütüphaneye gidebilirsiniz. Ancak bestseller ve kişisel gelişim kitaplarından hoşlanan İkizler'in aksine, Yaylar bir yaşam felsefesiyle ilgilenen kitaplara yönelmeyi sever. Hayatın zorluklarını cesaretle karşılayan ve içgörülerini paylaşan ünlülerin ilham verici biyografileri tam size göre.
 • - Burcunuz 9'uncu evin doğal yöneticisi olduğu için bir uzman, profesör ya da bir akademisyenle uzun bir tartışma yapmak size iyi gelebilir. Yay burcu, başkalarının farklı görüşlerini dinlemeyi sever. Son derece objektiftir. Farklı bakış açılarına izin vererek, geriliminize neden olan şey için yaratıcı çözümler üretebilirsiniz.
 • - Yay öğrenmekten hoşlanır, bu nedenle ilginizi çeken bir konu hakkında bir kursa, konferansa gidebilirsiniz. 
 • - Son olarak, zamanınız varsa kısa bir süre için şehirden uzaklaşmayı düşünün. İkizler gibi Yay burcu da seyahati sever. Birkaç günlük tatil bile size iyi gelebilir ve tamamen yeni bir bakış açısı ile geri dönebilirsiniz.

OĞLAK BURCU: Yürümek

Oğlak çalışmaktan hoşlanan bir burç ve stresle karşı karşıya kaldıklarında içgüdüleri onlara daha sıkı, daha uzun ve daha yoğun çalışmalarını söyler. Yönetici gezegeniniz Satürn, fazla sorumluluk almanıza neden oluyor. Pratik ve gerçekçi çözümlere değer veriyorsunuz. Elbette, hedef odaklısınız. Ama eşiniz, sevgiliniz kendisine hiç vakit ayırmadığınızı söylüyorsa, programınızı yeniden gözden geçirseniz iyi olur.

 • - Oğlak burcu dağları ve deniz kenarındaki ortamları sever. Yürüyüş, dağ tırmanışı veya mağaraları keşfetmek için zaman ayırabilirsiniz.
 • - Bir futbol maçı yapın ya da arkadaşlarınızla bir takım kurun.
 • - Oğlak sosyaldir ama yıkık dökük ucuz yerlerde takılmaktan hoşlanmaz. Yani bir arkadaşınızla yemeğe çıkarken mümkünse iyi bir restoran seçin. Ahşap paneller ve şöminelerle dekore edilmiş bir kulüp mesela... Bu buluşmada lütfen sadece geyik yapın! Tüm yemeklerde iş konuşmak zoruda değilsiniz :)) 
 • - Çoğu Oğlak borsada oynamayı ve bir hobiye yatırım yapmayı sever. İlginç finansal siteler için internette gezebilir, derinlemesine yatırımlar yapan iyi kuruluşları araştırabilirsiniz.
 • - Oğlaklar nadir para koleksiyonu yapmaktan hoşlanır. Siz de yeni bir koleksiyona başlayabilirsiniz.
 • - Oğlak burcu tarihi de sevdiğinden, Discovery Channel gibi belgesel kanalları izleyebilir, müzelere gidebilirler.
 • - Birçok Oğlak antika eşyayı da sever. Açık artırmalara da katılabilirsiniz. Teklif vermeseniz bile, camların arkasındaki değerli objelere ve dokümanlara bakmak size iyi gelebilir. 
 • - Çoğu Oğlak, ailesinden birine yakındır (İkizler kardeşlere yakınken, Oğlak kuralcı ebeveynleri sever). Eğer bu sizin için geçerliyse, annenizle veya babanızla vakit geçirebilirsiniz. Sonuçta sizi çok iyi tanıyorlar.

KOVA BURCU: Arkadaşları aramak

Kovalar gerçek hislerini gizlemeyi çok iyi bildikleri için, çevresindekiler stresli olduğunuzu pek anlamaz. Objektif doğanızdan dolayı aşırı duygusal olmamayı başarıyorsunuz. Kova, duygularıyla temas kurması gereken bir burç. Aynı zamanda hava grubu. Bu yüzden birkaç arkadaşınızla bir araya gelmek, bakış açınızı değiştirebilir.

 • - Kova demokratik, iddiasız bir burçtur; bu yüzden rahat bir pub'a gidebilirsiniz. Hava grubu burçların mutlaka çevresindekilerle ilişki kurması ve farklı fikirleri duyması gerek. Kova fikirleri dinler ama son derece objektif olarak, sonunda kendi fikrini yaratır.
 • - Kova stresli olduğunda, eşi veya sevgilisiyle ilişkisi klostrofobik bir hal alabilir.
 • - Kova, son derece karizmatik olan lider bir burçtur. Fakat çoğu zaman onlara en yakın olanları unuturlar. (Örneğin işçi sendikası başkanı olan bir Kova, üyeleri için her şeyi yapar ama çocuklarını ihmal edebilir.) Ev-iş dengesini korursanız genel olarak daha iyi hissedersiniz.
 • - Kovalar siyasete bayılırlar ve sorunları akılcı bir şekilde tartışırlar. Siz de desteklediğiniz siyasi parti için gönüllü olabilirsiniz.  
 • - Yeni teknolojiyi sevdiğiniz için kendinizi biraz şımartabilirsiniz. Bir elektronik mağazanıza gidin. En yeni stereo sistemlere göz atın, en yeni kameraları deneyin, yüksek çözünürlüklü televizyonları izleyin. Ya da çok istediğiniz bir yazılımı sipariş edin.
 • - İnternette sörf yapın, yeni sanal gerçeklik gözlüklerini deneyin. Online bir arkadaş edinin. 

BALIK BURCU: Hayaller yeter

Bir Balık stres altındayken, yapmak istediği tek şey bir ağacın altına saklanmak ve dünyanın yıkılmasını beklemektir. Halbuki ihtiyacınız olan son şey bu! Neptün tarafından yönetilen Balık burcu, etraftaki bütün enerjiyi sünger gibi emer. Çok esnek ve uyumlu olduğu için, net karar vermekte zorlanır.

Yengeçler sevgilerini göstermek için yemek yapar, Akrep seks yapar, Balık ise arkadaşlarına, ailelerine ve hatta neredeyse hiç tanımadıkları insanlara bile, ruhlarının derinliklerinden en derin şefkati sunarlar. Bu çok özel bir yetenek. Çünkü sadece birkaç burç, bir başkası için kendinden vazgeçer. Ama tabii bu özellik bir noktada Balıkları yıpratabilir de. Bazen vermeyi nasıl bırakacaklarını bilemezler.

 • - Hayat zorlaştığında, kendi gerçekliğinizi yaratmanız gerekiyor. Teselliyi alkol ve uyuşturucularda (Neptün'ün yönettiği iki madde) değil; güzel günlerin hayalini kurup görselleştirebilme yeteneğinizde arayın. Sizin için hayal kurmak, yani yaratıcı görselleştirme, değişimle başa çıkmanın en iyi yollarından biri. Balık burcu, bu konuda çok ustadır! Hayal gücünüzün tadını çıkarmak için her gün kendinize özel zaman ayırın.
 • - Gergin hissettiğiniz zaman, deniz kenarına gidip meditasyon yapın. Tek başınıza ya da duygusal olarak sizi destekleyen biriyle...
 • - Nefes almak için kendinize alan açın. Sık sık duş almak, iyi bir vücut şampuanıyla uzun uzun suyun altında kalmak, yüzmek, jakuziye veya SPA küvetine girmek size iyi gelebilir.
 • -Birçok Balık burcu, film seyretmeyi sever. Kendinize güzel filmler alın, geçin televizyonun karşısına!
 • - Medikal astrolojide Balık, ayakları yönetir. Pediküre gidebilir, uyumadan önce ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Profesyonel bir refleksoloji tedavisi alsanız daha iyi tabii.
 • - Burcunuz, uyku ve rüyaları simgeliyor. Stresli hissettiğinizde yatağınızı daha rahat hale getirebilirsiniz. Kaz tüyü bir yastık, yeni çarşaflar uykunuzu rahatlatır.
 • - Başucunuzda bir rüya günlüğü bulundurabilirsiniz. Balıklar, gündelik sorunları çözmek için rüyalarının verdiği ipuçlarına güvenmeli.
 • - Kadın Balık burçları iç çamaşırı sever, belki kendinizi yeni bir gecelik alarak şımartabilirsiniz.
 • - Yönetici gezegeniniz Neptün, her türlü sıvıyı yönetir. Duştan sonra hafif bir parfüm sıkarak veya vücut kremi sürerek daha rahat uyuyabilirsiniz.
 • - Size eşlik edecek başka bir su grubu (Yengeç veya Akrep) veya sakin bir Boğa, Oğlak bir arkadaşınızla buluşun. İkizler, Terazi ve Kova gibi sizin için çok analitik ve çok konuşkan gelenleri bir süre kenara kaldırın.
 • - Şiir yazmayı da deneyebilirsiniz. İyi bir yazar değilseniz, okumak da aynı etkiyi yaratabilir. Yeni bir şiir kitabı alın. Yavaşça okuyun ve aklınıza gelenlerin size dokunmasına izin verin. 
 • - Son burç olan Balık'ın manevi duygularının yüksek olduğu düşünülür. Dua ve meditasyonda huzur buluyor olabilirsiniz.  

Yorumlar