290 Milyon Yıllık Fosil Robot Olarak Dirildi

Bundan yaklaşık 300 milyon yıl önce dört ayaklı, bir buçuk metre boyundaki bir sürüngen dünya üzerinde geziniyordu. Bu türün üyelerinden biri, saplandığı bir yerde hayata gözlerini yumdu. Derisi ve organları zaman içerisinde yok olsa da kemikleri sağlam kalmayı başardı.

Bu kemikleri ve iskelet yapısını keşfeden bilim insanları, canlının hareketini taklit edecek bir robot inşa etti. Böylelikle sudan karaya çıkan canlıların nasıl hareket ettiğini ve yayıldıklarını açıklamayı amaçlıyorlar.

Araştırmacıların ilk keşfettiği şey, bahsi geçen canlı türünün düşünülenden çok daha gelişmiş ve hızlı bir canlı türü olduğu oldu. Öne doğru verimli hareketin Amniyotlar öncesine dayandığı gerçeği de bu deneyle beraber ortaya çıkmış oldu.

Bilim insanları, robot modelini oldukça iyi şekilde korunmuş olan Orobates Pabsti adlı sürüngen türüne ait bir fosili ve bu türe ait ayak izlerini bilgisayar yardımıyla birleştirerek bir model oluşturdu. Modelin ortaya koyduğu yürüme becerisi, bilim insanlarının düşüncelerini değiştirmeye yetecek kadar yüksek oldu.

Karada daha iyi hareket edebilen ve ileriye doğru hızla ilerleyebilen bu türün sudan, tahmin edilenden daha fazla uzaklaşabildiği tahmin ediliyor. 

Yaklaşık dört kilogram ağırlığındaki robot, küçük bir kafatasına, uzun ince bir yapıya ve kısa bacaklara sahip.

Araştırmada elde edilen bulgular, Nature dergisinde yayımlanan bir makale ile kamuoyuna duyuruldu. Araştırmayı yürüten isimlerden, Almanya’daki Humboldt Üniversitesi’nden Dr. John Nyakatura, elde ettikleri sonuçlar hakkında açıklamalar yaptı. Dr Nyakamura, yaptıkları testlerin sonucunda Orobatların, daha önce tahmin edilenden daha gelişmiş bir hareket şekline sahip olduklarını söyledi.

Nyakamura’nın araştırması, hayvanların sadece anatomik yapısının değil diğer verileri de denkleme katıldığı ilk araştırmalardan birisi. Bu nedenle de çıkan sonuç çok şaşırtıcı olsa da beklenmedik değildi.

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="http://www.mistikalem.com/video-embed/11052" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

Yapay zeka geleceği nasıl etkileyecek?

Yapay zeka, son yıllarda baş döndürücü bir hızla gelişirken, kamuoyu ‘endişeliler’ ve ‘umutlular’ olarak ikiye ayrılıyor. Peki, yapay zeka bize nasıl bir gelecek sunacak?

Phantomgate İskandinav mitolojisinden doğdu

Netmarble’ın yeni oyunu Phantomgate İskandinav mitolojisinden doğdu

Hollanda dev rüzgar çiftliği kuracak

Hollanda, dünyadaki en büyük rüzgar çiftliğini kurmayı planlıyor

Hubble uzay Teleskobunun yeni yıl sürprizi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan 41 bin ışık yılı ötede, Tavşan (Lepus) Takımyıldızı'ndaki küresel yıldız öbeğini kayda aldı.

Yamaha'dan üç tekerli motosiklet

Geleceğin motosikleti olmaya aday Yamaha Niken, sıvı soğutmalı 3 silindirli motor ve 15 inç lastiklerle geliyor. Tokyo Motor Fuarı etkinliğinde tanıtılan üç tekerlekli motosiklet modeli büyük ilgi...

Çılgın Proje: Asteroitten sarkan gökdelen

‘Clouds Architecture Office’ tasarım firmasının fantastik projesine göre, asteroitten yeryüzüne doğru sarkacak kule, kuzey yarım küre ile güney yarım küre arasında seyahat edecek.