Sinema-TV

Ünlü aktör Jean Paul Belmondo öldü

Fransız sinemasının dünyaca ünlü sinema yıldızlarından Bebel lakaplı Jean Paul Belmondo, 88 yaşında Paris'te hayata veda etti

Ünlü aktör Jean Paul Belmondo öldü

Avukatı Michel Godest, Fransız sinemasının ünlü aktörlerinden Jean-Paul Belmondo'nun Paris'teki evinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

Jean-Paul Belmondo kimdir?

Paris'in banliyölerinden Neuilly-sur-Seine'de 9 Nisan 1933'te ünlü Fransız sanatçı ve heykeltraşın oğlu olarak dünyaya gelen Belmondo, gençlik yıllarında amatör olarak boks ve futbol dallarında kendini geliştirdi.

"Bebel" olarak da bilinen ve 60 yıllık kariyerine 80 film sığdıran aktör, son 50 yılda çevirdiği filmlerle dünya sinema tarihine adını yazdırdı.

Fransa'da zaman zaman tiyatro piyeslerinde de rol alan Belmondo, özellikle 1970-80'li yıllarda çevirdiği aksiyon ve komedi filmleriyle sinemaseverlerin gözdesi oldu.

Alain Delon ile rol aldığı, ''Borsalino'', ''Flic ou voyou'', ''Le Marginal'', ''Le Cerveau, ''L'as Des As'' ve ''Le Professionnel'' filmleri, ünlü aktörü şöhrete taşıyan en önemli filmler arasında bulunuyor.

Ünlü aktör, 2001'de geçirdiği beyin kanaması geçirmiş ancak sporcu geçmişi ve inatçı yapısıyla yaşadığı rahatsızlığın üstesinden gelmeyi başarmıştı.

Yorumlar