Sinema-TV

Saka kraliçesi Tomris'i anlatan film 3 Eylül'de vizyona giriyor

Tarihte bilinen en eski Türk kadın hükümdarı Tomris Hatun'un hayatını beyaz perdeye taşıyan Tomris filmi, 3 Eylül'de izleyiciyle buluşacak.

Saka kraliçesi Tomrisi anlatan film  3 Eylülde vizyona giriyor

Kazakistan Yapımı, yönetmenliğini Atan Satayev'in üstlendiği filmde, başrolleri Almira Tursyn, Adil Akhmetov ve Erkebulan Dairov paylaştı.

Altın Küre'de "Yabancı Dilde Film" kategorisinde yarışma listesine giren yapım, vizyon yolculuğuna başladığı Kazakistan'da izleyicinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Tomris Hatun'u bir psikolog canlandırıyorTürk tarihinin ilk kadın hükümdarı olarak bilinen Tomris Hatun’u konu edinen, Tomris filminde başrolü oynayan Almira Tursyn’in aslında bir psikolog.

 Dönemin güçlü devletlerinden Pers İmparatorluğu'nu yenerek büyük başarı elde eden, İskit-Saka Türklerinin Başkomutanı Tomris Hatun'un hayatı, Antik Yunan tarihçi ve yazar Herodot'un verdiği bilgilerden yararlanılarak beyaz perdeye aktarıldı.

Alp Er Tunga'nın torunu ve Sakaların Anası

Efsanevi Türk hakanı Alp Er Tunga'nın torunu ve "Sakaların Anası" olarak hatırlanan Tomris Hatun, M.Ö. 6. yüzyılda yaşadı. Doğumunda annesini, savaşta babasını kaybeden Tomris Hatun'un oğlu ise esir düştüğü kampta yaşamını yitirdi.

Saka Türklerinin başına geçerek Pers İmparatorluğu'nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı

Tomris filminin konusu

 "Milattan önce, 6. yüzyılda, kocasının ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğu'nu yeniden Orta Asya'nın hakimi yaptı. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu'nu yenerek Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdırdı."

Yorumlar