Sağlık

Haftada 5 kez yarım saat yürümenin yararları

Dünyanın en kolay ve en ucuz sporu ruha da bedene de şifa veriyor. Yürüyüşün hem bedensel hem ruhsal birçok faydası bulunuyor

Haftada 5 kez yarım saat yürümenin yararları

Sağlıklı bir yaşam için herkese yürüyüş yapmasını öneren DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dyt. Dilara Süngü Bulut, haftada 5 kez yarım saatten toplam 30 yürüyüş yapmanın sağlık açısından en ulaşılabilir, en kolay ve en ucuz fiziksel aktivite olduğunu hatırlatıyor ve yürüyüşün sağlık üzerine yararlarını anlatıyor:

Temel fiziksel bir aktivite olan yürüyüş, her kişiye, her zaman ve her yerde önerilir. Her yaşta korkmadan yapılabilecek bir spor olan yürüyüş; ister evdeki yürüme bandında, ister spor salonunda ya da açık havada yapılabilecek yaşam boyu spor etkinlikler arasında yer alıyor. Ayrıca yürüyüş, rahat bir ayakkabının dışında özel bir ekipman gerektirmeyen, ekonomik bir aktivitedir. Çocuklar ve gençler için yürüyüşün tek başına yeterli bir fiziksel aktivite olmasa da yaşlı bireyler için ideal bir spor türüdür.

Sadece yürüyüşün değil düzenli farklı egzersizler de gençlerde kas kuvvetini ve buna paralel olarak kas kütlesinde artırıyor. Düzenli egzersiz ile kaslarda yaşanan bu fizyolojik adaptasyonlar sonucunda; kas tonusu ve kuvveti artarak eklem kontrolü ve stabilizasyonu gelişir. Fiziksel aktiviteye tolerans uzun sürer, kondisyon ve dayanıklılık gelişir. İleri yaşlarda daha hareketsiz bir yaşama geçildiği için total kas kitlesinde ve kas kuvvetinde azalmalar başlar. Kasların aerobik kapasitelerinde de düşüş görülür. Düzenli egzersiz ile denge ve koordinasyon arttırılarak vücut postürünün korunması sağlanır ve omurga sağlığı korunur.” 

Kilo vermek için sadece diyet yetmez

Obezite tüm dünyayı tehdit eden bir halk sağlığı problemi. Hareketsiz yaşam tarzı obeziteye ve dolaylı olarak koroner kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon, inme gibi hastalıklara risk oluşturuyor. Kişinin sağlıklı kilosunu korumak ya da kilo vermek için beslenmesinde kalori miktarını azaltması yeterli  değil. Sağlıklı kiloyu korumak ve enerji yakmak için fiziksel aktivite gerekir.  Yetişkinlere haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta aktivite yapmalarını önerilir, haftada 5 kez yarım saatten toplam 30 yürüyüş yapmak sağlık açısından en ulaşılabilir, en kolay ve en ucuz fiziksel aktivitedir. 

Egzersiz kan şekerinin kontrolü konusunda da faydalıdır.  Egzersiz, diyabetli kişilerde glukoz toleransını ve insülin etkisini arttırarak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur” diyen . Düzenli egzersiz ile birlikte yiyeceklerin sindirimi sonucu oluşan glikozun, kas dokuları tarafından kullanılması hızlanarak kan şekeri regüle edilmiş olur. Diyabet hastalarında egzersizle harcanan enerji yardımıyla kilo kontrolü sağlanmış olur.

 Depresyondaysanız yürüyün

Tüm bunların yanı sıra yürüyüş yapmak depresyon, anksiyete ve stres semptomlarını da azaltıyor. Yürüyüş sırasında hipofiz bezinden salgılanan endorfin hormonu sayesinde kişinin zevk alma duyusu gelişiyor. Yürüyüş yapmak kendine güveni uyandırır, azmi arttırır. Endorfin hormonu aile problemleri ve mesleki kaygılardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu nedenle mutlaka sporu hayatınıza dahil etmeli, yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Yorumlar