Sağlık

Çocukların obezleşmemesi için dikkat edilecek 12 nokta

Beslenmelerine dikkat ederek çocukluk çağında obeziteyi engellemek mümkün. Çocuklarda obezitenin önüne geçmek için beslenmeye dair 12 ipucu:

Çocukların obezleşmemesi için dikkat edilecek 12 nokta

Araştırmalar Türkiye'de obezite yüzdesinin arttığını, çocuk ve ergen nüfusun yüzde 10-25’inin bu artışta katkı sağladığını gösteriyor.

Erkek ve kız çocuklarının büyük kısmı kilolu ve fazla kilolu kategorisine girerken, çocukluk çağında gelişen obezite, başta tip 2 diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, kardiyovasküler sistem, kas-iskelet sistemi hastalıklarının yanı sıra çocuğun özgüveninin azalmasına, psikolojik sorunlara ve okuldaki başarının durumunun etkilenmesine neden oluyorç

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dyt. Neva Yeniçeri, obeziteye karşı alınacak önlemlerin hem çocukluk çağındaki hem de ortalama nüfustaki obezite oranını düşüreceğinin altını çiziyor.  

“Alışkanlıklarında hemen hemen birçoğu çocukluk çağında edinilmeye başlandığı için çocukluk çağına altın çağ gözüyle bakabiliriz. Aile içerisindeki beslenme alışkanlıkları  çocuğun beslenmesini şekillendirir. Beslenme şeklimizin büyük bir bölümü aile alışkanlıklarıyla ilgili olmasına karşın obezite oluşumuna eşlik eden genetik yatkınlık, yaşanılan ortam, kültür, tutum ve davranışlar gibi birçok etmen bulunuyor. Çocukluk çağındaki obeziteyi azaltabilmek için yapılan çalışmalar gelecek nesillerin daha sağlıklı bireyler olmasına katkı sağlıyor. Birçok sağlık probleminin birincil sorunu olan obeziteyi çözmeye yönelik yapılan çalışmalar, yürütülen politikalar toplum sağlığının iyiye gitmesini sağlarken, bulaşıcı olmayan kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor.”

Çocuklarda obeziteyi önlemek için 12 ipucu

 • Bebekleri ilk 6 ay yalnızca anne sütü, sonrasında anne sütüne ek olarak doğal besinlerle beslemeye özen gösterin.
 • Doymadığı düşüncesiyle bebeğe fazla ve gereksiz besin vermekten kaçının. Karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek, besleyiciliği bulunmayan mamaları tüketmeyin.
 • Ağız ve çiğneme gelişimini engelleyici emzik, biberon kullanmamaya özen gösterin.
 • Çocukların sağlık ve beslenme kalitesi için uyku düzenini iyi ayarlayın, uyku saatlerini doğru belirleyin.
 • Hayatın devamlılığı ve sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı sudur! Çocukları su içimini arttırmaları ve günlük yeterli su içmeleri için özendirin. Gerekirse suya sevdikleri meyveler ekleyerek, ilgi çekici termoslar veya suluklar alarak daha fazla su içmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Evde sağlıklı pişirme yöntemleri ile yemekler yapın ve besin çeşitliliği sağlayın. Sağlıklı beslenmeye uygun alternatif tarifler deneyin ve geliştirin.
 • Çocuklar için besinleri özenle seçin. Sevmedikleri yiyecekleri yemeye zorlamak yerine farklı tarif ve yöntemlerle tekrar deneyin.
 • Çocuğun okul çağı geldiğinde yasaklı ve fast food tarzı besinlere yönelmemesi için öncesinde o besinleri hangi sıklıkla ve ne kadar tüketeceğini öğretin.
 • Çocuğa aktiflik aşılayın. Fiziksel aktiviteye yönlendirin, sporu hayatının merkezine alması için ailece yürüyüşlere çıkın, spor saatleri planlayın.
 • Çocuğun sosyal yaşama katılmasını sağlayın; bilgisayar, telefon, televizyon başında geçirdiği süreyi sınırlandırın.
   

Yorumlar