Sağlık

Bebeğin zeka gelişimi için hamilelerin yemesi gereken besinler

Hamilelikte yenilen besinler, bebeğin sadece bedensel gelişimini değil zeka gelişimini de etkiliyor.

Bebeğin zeka gelişimi için hamilelerin yemesi gereken besinler

Hamilelik öncesi, sırasında ve sonrasında beslenmenin çok kritik ve belirleyici bir role sahip olduğu biliniyor.  Bebeğin genetik olarak belirlenen zeka potansiyeline ulaşabilmesi de 9 aylık süreçte anne adayının yediği besinlerle doğrudan ilişkili.

Anne adayının nasıl beslenmesi gerekir?

Kompleks  yapıya sahip  zekanın genetik ve çevresel faktörler tarafından domine edildiğini ancak beslenmenin bu dominasyonu daha efektif  şekilde yönettiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Behram, “Anne adayının vitamin ve mineraller başta olmak üzere yeterli kalorili ve yüksek besleyicili beslenmesi gerekir. Alınan besinler bebek gelişimini doğrudan etkilediği için zeka gelişimi içinde önem arz ediyor” dedi.

Sebze ve meyveler, et-balık-tavuk, tahıllar, yumurta, kuru baklagiller mutlaka yenilmeli

Tüm besin gruplarının yer aldığı dengeli bir beslenme programının oluşturulması gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Mustafa Behram, “Öncelikle beslenme listesinde mutlaka sebze ve meyveler, et-balık-tavuk, tahıllar, yumurta, kuru baklagillerden oluşan proteinler, süt ve süt ürünleri yer almalı. Özellikle de zihinsel gelişim üzerinde çok etkili olan çinko içeren besinler dengeli bir şekilde yenilmeli. Çinko gibi folik asit de beyin ve sinir sistemi gelişiminde çok etkili olduğundan marul, ıspanak, yeşil yapraklı bitkiler bol bol besin gruplarına dahil edilmeli. Anne ve bebeğin en çok ihtiyaç duyduğu minerallerin başında demir geliyor. Bu noktada hekim tarafından yapılacak tetkiklerle herhangi bir eksiklik varsa tespit edilmeli ve uygun tedbirler alınmalıdır” dedi.

Vitamin ve mineral takviyesinin zararlarıReklamlarda öve öve bitirilemeyen vitamin ve mineral takviyeleri, doğal yollarla alınanı kadar yararlı olmadığı gibi, dozu kaçırıldığında ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Toksinlerden ve sigaradan  mutlaka uzak durulmalı

yenilecek besinler kadar uzak durulması gerekenler konusunda da anne adaylarını uyaran Doç.  Dr. Mustafa Behram, “Herkesin bildiği üzere hamilelerin toksinlerden ve toksin içeren besinlerden uzak durması çok önemli. Bunun yanı sıra bebeğin vücuduna ve beynine giden kanı azaltıp beyin hücrelerine hasar veren sigaradan da mutlaka uzak durulmalı. Aynı şekilde beyin hücrelerinde deformasyona yol açan, motor fonksiyon bozukluğu, zekâ geriliği ve kafatası küçüklüğü gibi sorunlara yol açan alkol de hamilelik süresince kesinlikle kullanılmamalı” diye belirtti.   

Vitamin takviyesi sadece doktor tavsiyesi ile yapılmalıVitamin takviyesine yönelten reklamlara aldanarak, zindelik ve dinçlik hayaliyle vitamin takviyelerine sarılmayın, vitamin almanın en sağlıklı yönteminin doğal yol olduğu unutulmamalı.

 

Yorumlar