Ruhsal

İşi hep son anda yapmaktan kurtulmanın çaresi nedir?

Erteleme Davranışından Kurtulmak Mümkün!

İşi hep son anda yapmaktan kurtulmanın çaresi nedir?

İşlerinizi sürekli son dakikaya bırakıyor, ertelemekten vazgeçemiyorsanız DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Sedef Yıldırım'ın erteleme davranışını ertelemenin yolları tavsiyelerine kulak verin: 

Erteleme davranışıyla başa çıkmanın ipuçları  

Hepimiz bazen işlerimizi erteleyebiliriz.  Buradaki asıl sorun, erteleme davranışının sıklığında, kişinin günlük hayatına olan etkisinde ve kişiye verdiği rahatsızlıkta yatıyor. Bir iş ertelendiğinde kişi o an için rahatlamış hissetse bile belli bir süre sonra bu rahatlık strese dönüşüyor.  Kişi erteleme davranışının ona daha iyi geldiğini düşünerek bu stresle baş etmek için erteleme davranışını tekrarlar. Bu döngü işin yapılması gereken son ana kadar devam eder. Bu son anda ise kişi işini yapamayacağını, belki de onun için çok zor olduğunu düşünür, bu stres yüzünden yetersiz hisseder ve bu durum kişinin hem duygu durumunu hem de yaşamsal işlevini etkiler. Bu erteleme yapılacak bir iş değil, kişinin kendi özel yaşamına yönelik bir aktivite de olabilir. Kendini iyi hissetmesini sağlayacak şeyleri erteleyen bir kişi sonunda “Neden iyi hissetmiyorum?” sorusunu sorar. Bazen de tam tersi olarak kişiler kendilerini yetersiz, başarısız hissettikleri için erteleme davranışına başvurabilir.”

Kişinin erteleme davranışının sağladığı haz yüzünden yapması gereken şeyleri tekrar tekrar erteler.

Çözüm için şunları öneriyorum:

“Ertelemeden aldığınız hazzı başka şeylerde aramak, erteleyeceğiniz işi yapıp sonrasında kendinizi ödüllendirmek çözüm olabilir. Bu şekilde hem ertelemeyi ertelemiş hem de alınan hazzı başka şeylere yönlendirmiş olursunuz.

Günlük olarak yapılacak şeyler listesi hazırlamak ve buna uyduğunuzda kendinizi ödüllendirmek, iyi hissettiğiniz zamanda ertelenen bir işi yapmak, kendinizle ilgili farkındalık kazanarak hangi tür şeyleri ertelediğinizi tespit etmek de erteleme davranışını yenmek için yapılabilecekleriniz arasında yer alır.”

 

Yorumlar