Mutfak

Beyin sağlığını koruyan 5 besin grubu

Bilimsel araştırmalara göre beyin sağlığını koruyan beş önemli besin grubu: Yeşil yapraklı sebzeler, yağlı balıklar, orman meyveleri, çay - kahve ve çikolata ile sert kabuklu kuruyemişler.

Beyin sağlığını koruyan 5 besin grubu

Beyin sağlığı, faydalı besinler içeren doğru beslenmeyle desteklenebiliyor.

 Sabri Ülker Vakfı’nın Harvard Üniversitesi araştırmalarını referans göstererek, beyin sağlığına katkısı olan gıdaları şu şekilde sıraladı:

Yeşil yapraklı sebzeler:  Lahana, ıspanak, karalahana ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, K vitamini, lutein, folat ve beta karotenden zengin besinler beyin sağlığı açısından faydalıdır. Araştırmalar bu bitki bazlı besinlerin bilişsel yavaşlamanın önüne geçilmesinde destek olabileceğini gösteriyor. 

Yağlı balıklar: Alzheimer hastası kişilerin beyinlerinde bir tür protein yapı olan beta-amiloid, anormal miktarlarda birikir. Yağlı balıklar, sağlığa faydalı doymamış yağlar olan omega-3 yağ asitlerinin iyi kaynaklarıdır. Omega-3 yağ asitleri, kandaki beta-amiloid seviyelerinin düşmesini sağlayarak, böylece beyin sağlığını destekler. 

Orman meyveleri: Flavonoidler, meyvelere parlak renklerini veren doğal bitki pigmentleridir. Araştırmalar hafızayı geliştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Güçlü bir hafıza için flavonoidlerden zengin çilek, ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyveler tüketilmelidir.

Çay, kahve ve çikolata:  Sabahları birçoğumuzun kısa süreli konsantrasyon etkisinden faydalandığı çay ve kahvenin hafıza üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Yakın tarihli bir araştırmada, kafein gibi bazı metilksantinlerin tüketimi yüksek olan katılımcıların bilişsel değerlendirme testlerinde daha iyi puan aldığı görülüyor. Çikolatada bulunan kakao ve kakao yağının da bilişsel gelişim ve hatırlamaya yardımcı olduğu biliniyor. 

Sert Kabuklu Kuruyemişler: Ceviz, fındık ve badem başta olmak üzere yapılan çalışmalara göre, sert kabuklu kuruyemişler mükemmel bir bitkisel protein ve sağlıklı yağ kaynağı olmalarının yanı sıra mineraller açısından da oldukça zengin besinler olup, hafızayı da olumlu etkiliyor.  

Kaynak:  Harvard Health Publishing. (2021). Foods linked to better brainpower. Erişim linki: https://www.health.harvard. edu/healthbeat/foods-linked- to-better-brainpower?utm_ content=buffer8ee11&utm_ medium=social&utm_source= linkedin&utm_campaign=buffer

Yorumlar