Kültür Sanat

Abdülmecid Efendi'nin Sıra Dışı Dünyasını görme şansı sürüyor

Sakıp Sabancı Müzesi’n devam eden "Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisinin tarihi 3 Temmuz'a kadar uzatıldı.

Abdülmecid Efendinin  Sıra Dışı Dünyasını görme şansı sürüyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde (SSM) Sabancı Holding’in katkılarıyla devam eden, Osmanlı’nın son veliahdı ve son halifesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de seçtiği ilk ve tek halife olan Abdülmecid Efendi’nin sanatını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan  “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, gördüğü büyük ilgi nedeniyle 3 Temuz Pazar gününe kadar uzatıldı.  

Önemli bir ressam olmanın yanı sıra hat, müzik ve edebiyat ile ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hâmiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin çoğu ilk kez yan yana gelmiş eserlerinden oluşan “Şehzade’nin Sıradışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” isimli sergide tabloların yanı sıra Şehzade’nin yazdığı mektuplar, bilinmeyen aile fotoğrafları, Bağlarbaşı’ndaki köşkünde ağırladığı sayısız yemeğe ait davetiye ve menüler, nadir belge ve   fotoğraflar, sanatçı ve sanat hâmisi olarak yer aldığı sergilere ait broşür ve kataloglar, sık sık gittiği konser ve tiyatro  bilet ve programları ile hakkında çıkan gazete haberleri de yer alıyor.

Abdülmecid Efendi'nin Sıra Dışı ve Görünenin Ötesindeki DünyasıSanat Dünyasında ses getiren sergilere imza atan Sakıp Sabancı Müzesi, Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisi ile yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

 Sabancı Holding’in katkılarıyla gerçekleştirilen “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi 3 Temmuz Pazar gününe kadar pazartesi hariç 10.00 – 18.00, cumartesi 10.00 – 20.00 saatleri arasında SSM’de ziyaret edilebiliyor. 

Son Halife Abdülmecid Efendi'nin Hat EserleriSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisine paralel olarak “Şehzade Abdülmecid Efendi ve Hat Sanatı” sergisi ziyarete açıldı.

 

Yorumlar