Hristiyanlık

Yurt çapında Noel ayini kutlamaları

Hristiyanlar, 24 Aralık'ı 25 Aralık'a bağlayan gece, Hazreti İsa'nın doğum gününü kutluyor. Bu sene de Hıristiyan vatandaşlar, Türkiye'de yurt çapında kiliselerde yapılan ayinlerle Noel coşkusu yaşadılar.

Yurt çapında Noel ayini kutlamaları

İstanbul'daki Katolik Cemaati, düzenlenen ayinle Noel'i kutladı.

Taksim'deki Saint Antuan Kilisesi'nde Başrahip Julian Pista'nın yönettiği ayinde, ilahiler söylendi, İncil'den bölümler okundu. İngilizce, Lehçe ve İtalyanca dualar edilen ayine, İstanbul'da bulunan turistler de katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, burada yaptığı konuşmada, insanoğlunun zayıf bir varlık olduğunu ifade ederek, "Ruhumuz da ölümsüzlük istiyor. Cennete varmak ve orada ebedi olmak ancak ilahi aşkla mümkün. Aslında bu cennet dünya herkese yetebilecekken, içindeki egolarla, içindeki sınırsız duygularla zulme alet oluyor. Ne güzel ki peygamberler var. Hz. İsa'nın doğum yıl dönümü, aslında onun varlığıyla bu akşam burada toplanan müminler, beklentileri belli, istedikleri belli; iyilik istiyorlar, güzellik istiyorlar. İnsan olarak bazen unuttuğumuz değerleri hatırlamak istiyoruz." diye konuştu.

Daha sonra, cemaat üyeleri Hazreti İsa'yı anlatan ilahiler söyleyerek, mum yakıp dua etti.

***

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Meryem Ana Evi'nde Noel dolayısıyla ayin düzenlendi.

Hristiyanlık'ta Hazreti İsa'nın doğum günü kabul edilen Noel gecesi, Hristiyanlığın en önemli kutsal mekanları arasında yer alan Meryem Ana Evi'nde ayinle kutlandı.

Meryem Ana Evi'ne gelenler, jandarmanın güvenlik kontrolünün ardından ayinin yapılacağı bölüme alındı.

Rahip Maciej Sokolowski'nin yönettiği ayinde, İncil'den bölümler ve Hazreti İsa'nın doğumunu konu alan ilahi ve dualar okundu.

Rahip Sokolowski, "Evsizler, fakirler, çocuklar, ülkemiz için sana yalvarıyoruz. Acı çekenler, ezilenler için... Gerçek bir sevgi, birlik ve kardeşlik olsun aramızda. Sen gerçek sevginin, gerçek iyiliğin ne olduğunu bize göster Rab." diyerek dua etti.

Ayinin sonunda katılımcılara kutsanmış ekmek verildi.

- Meryem Ana Evi

İzmir'in Selçuk ilçesi Efes Antik Kenti yakınlarında bulunan Bülbül Dağı'nda yer alan Meryem Ana Evi, Hristiyan tarihçiler tarafından Hazreti Meryem'in 101 yaşına kadar yaşamış olduğu ve burada ölümünün ardından göğe yükseldiği yer olarak kabul ediliyor.

Efes civarında yaşayan Hristiyanlar tarafından 18. yüzyıl sonlarına dek Meryem Ana'nın evi olarak kabul edilen ve dini anma törenleri gerçekleştirilen yer, zamanla unutulduktan sonra 19. yüzyılda Almanya'da yaşayan ve Efes'e hiç gelmeyen Rahibe Anna Catherine Emmerich'in gördüğü rüyalar üzerine yapılan araştırmalarla yeniden ortaya çıkarılmış, 1957 yılında da Vatikan'da Papalılık makamınca Meryem Ana Evi olarak kabul edilerek kutsanmıştı.

Hristiyanlığın en önemli kutsal mekanları arasında yer alan Meryem Ana Evi, 1967 yılında Papa 6. Paul, 1979 yılında Papa 2. Jean Paul, ve 2006 yılında da Papa 16. Benedictus tarafından ziyaret edilmişti.

***

Hatay'da, Noel Bayramı dolayısıyla Antakya ve İskenderun'daki Ortodoks kiliselerinde ayin düzenlendi.

Antakya Ortodoks Kilisesi'ndeki ayini, kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum yönetti. ABD'nin Adana Konsolosu Linda Stuart Specht'in de katıldığı ayinde ilahiler okundu, mum yakılıp dua edildi.

Ayin sonunda kiliseden çıkan Hristiyan vatandaşlara, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Payas Belediyesi tarafından, çeşitli hediyeler dağıtıldı.

İskenderun ilçesinde de Noel kutlamaları kapsamında Ortodoks Kilisesi'nde ayin düzenlendi.

Ortodoks Kilisesi'ndeki ayin şehitler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Kilise Papazı Dimitri Yıldırım, ayinde yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Kilisenin ışıklarla süslendiği ayinde dualar edildi ve mum yakıldı.

Öte yandan İskenderun Katolik Kilisesi'nde de ayin düzenleneceği belirtildi.

***

Mersin'deki Latin İtalyan Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi'nde Noel Bayramı dolayısıyla ayin yapıldı.

Işıklarla donatılan merkez Akdeniz ilçesindeki Latin İtalyan Katolik Kilisesi'ndeki Noel ayinini, Rahip Francis Dondu yönetti.

Ayinde, ilahiler ve İncil'den bölümler okuyan Hristiyan vatandaşlar, mum yakıp dualar etti. Tarihi kilisedeki ayinin sonunda katılımcılar, birbirlerine sarılarak Noel'i kutladı.

Ayine, CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu da iştirak etti.

Cumhuriyet Alanı'ndaki Mersin Ortodoks Kilisesi'nde düzenlenen ayinde de katılımcılar, ilahiler eşliğinde dua ederek Noel'i kutladı.

***

Edirne'deki Bulgar Ortodoks Kilisesi'nde 23 aralıkta Noel ayini düzenlendi.

Kıyık semtinde bulunan Sveti Georgi Kilisesi'nde yapılan ayine Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev, Bulgaristan, Yunanistan ve Edirne'den Ortodokslar katıldı.

Yunanistan'dan ve Bulgaristan'dan gelen metropolitler tarafından yönetilen ayinde, İncil'den Hazreti İsa'yı anlatan ilahi ve dualar okunurken, katılımcılar mum yakarak dua etti. Ayin, yapılan duanın ardından Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan okunmuş ekmeğin dağıtılmasıyla sona erdi.

Sveti Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çıkırık, son yılların en güzel Noel ayinlerinden birini yaptıklarını söyledi.

Ayine üç ülkede yaşayan Hristiyanların katılım gösterdiğini ifade eden Çıkırık, "Çok güzel bir ayin oldu. Bulgar, Yunan ve Türkler hep birlikte dua etti. 24 Aralık'ı 25 Aralık'a bağlayan gecenin Hz. İsa'nın doğum günü. Biz de 1 gün önceden kutladık. İnşallah yeni yıl huzur, mutluluk ve barış getirir. Ben böyle herkesi bir arada gördüğüm için çok mutluyum. Katılan herkese çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

***

Diyarbakır'da Noel Bayramı dolayısıyla Meryem Ana Kilisesi'nde ayin düzenlendi.

Sur ilçesinde Lalebey Mahallesi'ndeki tarihi kilisede Papaz Yusuf Akbulut'un yönettiği ayinde ilahiler seslendirildi, dualar okudu. Cemaat üyelerinin mum yakarak dua ettiği ayinin sonunda kiliseye gelenlere çörek ve şeker ikram edildi.

Papaz Akbulut, yaptığı konuşmada, bayram dendiği zaman akla barış geldiğini söyledi.

Noel Bayramı'nın Hristiyan dünyası için çok önemli olduğunu belirten Akbulut, "Bu bayramın bütün dünyada barışa ve kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz. Özellikle Ortadoğu'da savaşların yaşandığı bölgelere barış gelmesini temenni ediyoruz." dedi.

Kudüs'ün Hazreti İsa'nın doğduğu şehir olduğunu anımsatan Akbulut, "Kudüs, Hristiyanlık dünyası için de çok önemli bir şehir. Birilerine mal etmek doğru değil. Kudüs üç dinin de olduğu yer. Böyle olması hoştur. Üç din de bunu paylaşsın, ne olacak." diye konuştu.

 

Yorumlar