Dünya

Kanada'da bir okulda toplu mezar bulundu

Kanada'da British Columbia eyaletinde beyazların, geçmişte yerlileri asimile etmekte kullandığı yatılı okulda, 215 yerli çocuğun ceset kalıntıları bulundu.

Kanadada bir okulda toplu mezar bulundu

Kanada’nın British Columbia eyaletine bağlı Kamloops kentinde, eski bir yatılı kilise okuluna ait arazide 215 çocuk cesedi kalıntılarının olduğu mezarlık bulundu. Çocukların anısına, Vancouver'daki sanat galerisi önündeki merdivenlere 215 çocuk ayakkabısı yerleştirildi.

Toplu mezar British Columbia eyaletinde 1978 yılında kapatılan Kamloops Yerli Yatılı Okulu'nda bulundu. Ceset kalıntıları okul çevresinde yapılan inceleme sırasında yeraltı tarama radarlarıyla tespit edildi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau olayı "Ülkemizin tarihinin utanç verici döneminin acı veren bir hatırası" diye niteledi.

Kanada'da yerli çocuklar 1800 ve 1900'lerde ailelerinden alınarak hükümet ve dini yetkililer tarafından yönetilen ve yerli çocukları asimile etmeyi amaçlayan yatılı okullara gitmeye zorlanıyordu.

Kamloops Yatılı Okulu, bunların en büyüklerinden biriydi. yetkililer, çocukları okula gönderilmiş olan ailelere ulaşmaya çalışıyor. Toplu mezarla ilgili ön raporun Haziran ayı ortasında çıkması bekleniyor.

Yorumlar