yapay-zeka

Teknoloji

Elon Musk'lı Twitter beyin-net'e mi hazırlanıyor?

Ünlü sosyal medya sitesi Twitter’a eklenecek özellikler neler olabilir? Twitter, beyin-net kavramının uygulanacağı bir alan olabilir mi?

Teknoloji

Yapay zekâ kendi dilini geliştirdi

Yapay zekâ, kendine has bir dil yaratmayı başardı. Open AI’ın DALL-E2 adlı sistemi henüz çözülememiş özgün bir dil geliştirdi. Yapay zekânın kullandığı kelimelerin hiçbir dilde karşılığı yok.

bilimsel

Politus Projesi'ne Avrupa Araştırma Konseyi destek verecek

Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council - ERC), Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Erdem Yörük ve araştırma grubu tarafından geliştirilecek olan Politus Analytics adlı veri platfomunu...

Kültür Sanat

Tarihi tabletleri yapay zeka okuyacak

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndeki Çivi Yazılı Tabletlerin 3 Boyutlu Olarak Taranması ve Boğazköy Tabletlerinin Yapay Zeka Tarafından Okunması için protokol imzalandı.

Teknoloji

Sanatçı robot Ai-Da diplomatik krize yol açtı

Sergi için Kahire'ye götürülen dünyanın yapay zekalı robot sanatçısı Ai-Da, ülkeye alınmayınca İngiltere ile Mısır arasında diplomatik gerilime yol açtı.

Teknoloji

Yapay Zeka meteoroloji kahinliği yapacak

Yapay zeka sayesinde 2 saat içinde yağmur yağıp yağmayacağının tahmin edilebileceği tahmin ediliyor.

Teknoloji

Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Resmi Gazete'de yayınlandı

Türkiye'nin yapay zeka stratejisi belirlendi

Teknoloji

Toplumda Yapay Zekâ Algısı araştırıldı

Yapay zeka denilince akla, robot adı geliyor başta

Ruhsal

Aileye yönelik yeni tehdit: Dijiseksüelite

Dünyada yayılan yeni trendlerden, solo yaşam ve robotlara cinsel ilgi duyma eğilimi, toplumları şimdiden endişelendirmeye başladı.

Bilim

Bir insan en fazla kaç yıl yaşayabilir

ABD'li ve İngiliz bilim insanları, yapay zekâ kullanarak insan ömrünün sınırını belirleyen bir araştırma gerçekleştirdiler.

Teknoloji

20'li yaşlar challenge akımları teknolojik yüz tanıma sistemlerini besliyor

Çok yakında hayatın her alanında uygulanmak istenen yüz tanıma sistemlerinin her yere kolayca uygulanabilmesi için 20'li yaşlar challenge türü akımlar kasıtlı çıkarılıyor.

bilimsel

Yapay zeka, İnsan beyninin nasıl anladığını araştırdı

Beyin taraması ile yapay zekanın kullanıldığı araştırmada, beyinde yer alan ve duyulan bir cümlenin anlamını kavrayan karmaşık ağ tanımlanıyor.