psikoloji

Sağlık

Gürültü kirliliğinin sağlığa zararı sanılandan daha fazla

Gürültünün günümüzde işitme kaybı dışında fizyolojik ve psikolojik etkileri olduğu da bilinmektedir.

Astroloji

Astroloji ne bilimdir, ne din! Peki nedir?

Astroloji kadim bir öğretidir, her şey değişir, bilim yeni paradigmalara kayar, yeni dinler ortaya çıkar ama astrolojinin sembolleri ve matematiksel düzeni, yüz yıllar öncesinde ne ise öyle kalır.

Ruhsal

Arkeoloji ve Psikoloji elele verdi: ArkeoTerapi projesi

Biri soyut diğeri somut sorulara cevaplar arayan ve hemen hemen diğer tüm bilim dallarının alanına dalan iki bilim bu kez birbiri ile dayanışma içine giriyor.

Yeniçağ

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Evrende sürekli dış kontrole ihtiyaç var

Evrende entropinin olduğunu ve sürekli dış kontrol olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan “yoksa evren kontrolden çıkıyor" dedi.

Ruhsal

Menopoz olayına psikolojik bakış

Menopoz denince akla gelen belirtilerin bir kısmı hormonlarda yaşanan değişmelerin bedensel işaretleridir ancak belirtilerini ifade ediş biçimi ve yoğunluğu kültürel ve toplumsal etkilerle ilgilidir.

Ruhsal

Ölüm ve yaşam döngüsü içimizde de süreklidir

Sonsuz yaşam döngüsünde hiç bir şeyin yok olmaz, yalnızca form değiştirir.

Ruhsal

Ünlü Psikolog Doç. Dr. Şafak Nakajima İlişkilerin Karanlık Kuyuları'nı anlattı

Psikoloji alanında akademik bilgilerinin yanı sıra alternatif TIP ve doğal tedavi yöntemlerini kulanan Bütüncül tıp hekimi Doç. Dr. Şafak Nakajima, lişkilerin Karanlık Kuyuları adlı kitabını anlattı

Ruhsal

İnsanın kendini açabilmesi neden gereklidir?

İnsanın anlaşıldığını, kabul edildiğini, önemsendiğini hissettiğinde yalnızlığın yol açtığı kaybolmuşluk hissine bağlı yakınmaları hafifler.

Ruhsal

Kimler kendisi ile barışık ve başı dik dolaşır?

Kişi kendini tanımak için hangi soruları sormalıdır? Kişi kendini tanımak için hangi soruları sormalıdır? Kendini gerçekleştirebilen kişilerin 4 özelliği nedir? Ünlü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan...

Ruhsal

Yeni yıla moralli girmek için 15 tavsiye

Yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız günlerde zorluklarla dolu bir yılı geride bırakırken, yeni yılda ruh halinizi daha zinde kılmak için 15 öneri.

Ruhsal

Yeni yıla umutlu ve mutlu girmenizi sağlayacak öneriler

Yeni yılda insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için 10 öneri

Ruhsal

Kış hüznü yaşayanlara öneriler

Kış bunalımı veya ‘kış hüznü’ (winter blues) olarak bilinen bu durum, genellikle kasım aylarında başlıyor ve kış mevsimi sona erene kadar devam edebiliyor