muharrem

İslamiyet

Aleviler Hacı Bektaş Veli'nin huzurunda

Hacı Bektaş Veli'nin Hakk'a Yürüyüşünün 751'inci Yılı Etkinlikleri kapsamında yurt içi ve dışından Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine gelenler, Alevi Bektaşi inancına göre kutsal sayılan alanlarda ziyaretlerde bulunuyor....

İslamiyet

1444 Hicri yeni yılınızı kutlarız

Bugün 1 Muharrem. Ay takvimine göre Hicri 1444 yılı başladı. Tüm İslam aleminin ve okurlarımızın Hicri Yeni yılını kutlarız.

İslamiyet

Muharrem Orucu için ilk sahura 30 Temmuzda kalkılacak

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün, Hicri Yılbaşı ile birlikte muharrem ayının ilk orucunu Hi30 Temmuz cumartesi günü tutacaklarını bildirdi.

İslamiyet

Mehmet Kapukaya: Aşure Günü'nün Hazreti Nuh ile alakası yok

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Mehmet Kapukaya, Muharrem ayının 10'uncu gününe Aşure Günü denmesinin Hazreti Nuh ile alakası yoktur" dedi.

İslamiyet

Bugün Hicri Yılbaşı: Muharrem Orucu başladı

Muharrem ayının başladığını gösteren hilalle birlikte Hicri 1443 yılı başladı. İslam inancında özel yere sahip Muharrem Orucu da yeni yılla birlikte başladı.

Sağlık

1 kase aşureyi nasıl yakabilirsiniz?

Tadına doyum olmayan aşurenin bir kasesi, ortalama 300-350 kalori. Peki bir kase aşure yiyen insan 300 kaloriyi yakmak için ne yapmak zorunda?

İslamiyet

Hicri 1442 yılına girildi, Muharrem Orucu başladı

Muharrem ayının başladığını gösteren hilalle birlikte Hicri 1442 yılı başladı. İslam inancı içinde özel yeri olan Muharrem Orucu da yeni yılla birlikte başladı.

İslamiyet

Hicri 1441 yılı başladı

Hazreti Muhammed ve ashabının Mekke'den Medine'ye hicreti ile başlayan Ay takviminde 1 Muharrem yani Hicri yılbaşı bu sene 31 Ağustos.

Kültür Sanat

Ayfer Yavi'nin kaleminden Aşure'nin tarihi

Peygamber çorbası, Muharrem aşı, âşûr aşı, aşure tatlısı, aşure çorbası gibi isimlerle anılagelen aşure, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler ve Pagan dinlerinin ortak kutsal lezzeti.

Yeniçağ

Hicri yılbaşı ve sonbahar ekinosu

Sürpriz koşullar hazırlayan gezegensel açıların oluştuğu şu günIerde, sevgi, barış ve insani değerlerin yeniden içselleştirilebileceği, kul hakkının yenmediği, adaletin güçlendiği bir Hicri Yeni Yıl için dua etmeliyiz....