Ferda Ercan Uyulan Ferda Ercan UyulanOkültizm ve Enerji

Hicri yılbaşı ve sonbahar ekinosu

22 Eylül 2017 Cuma
Hicri yılbaşı ve sonbahar ekinosu
Hicri yılbaşı ve sonbahar ekinosu

21 EYLÜL 2017 HİCRİ YILBAŞI, 1 MUHARREM 1439.
SONBAHAR EKİNOKSU-MABON 22 EYLÜL 2017.

İncecik Hilal gökyüzünde, ufukta yükselen parlak Jüpiter'e eşlik ediyor. Günbatımı istikametinde, engelsiz bir ufuk göz önüne alındığında, Jüpiter orta -kuzey enlemlerinde gün batımından bir saat sonra ışıldayacak. Venüs şafaktan önce doğuda belirmiş olacak ve Başak burcu'nda bulunacak. 22 Eylül’de Sonbahar Ekinoksu esnasında, Merkür geri giden Plüto ile üçgen açı yaparak, bir ölçüde olumlu enerji iletecektir. 24 Eylül'de Ceres Aslan Burcu'nda, sıklıkla dengelerin değişebileceği olaylara yol açılabilir. Kayda değer bir açı olarak da, ayni tarihte Mars-Neptün karşı açısı, kaza ve benzeri durumlara dikkatli olmayı gerektiriyor.

Dünya'da şiddet oIayIarının arttığı, bunların yanında, kasırga ve depremlerin yoğunlaştığı, küresel ısınmanın yükseldiği, beklenmeyen sürpriz koşullar hazırlayan gezegensel açıların oluştuğu şu günIerde, sevgi, barış ve insani değerlerin yeniden içselleştirilebileceği, kul hakkının yenmediği, adaletin güçlendiği bir Hicri Yeni Yıl için dua etmeliyiz. Hicri Yılbaşı Hayırlı Olsun.

Wicca geleneklerinde, Mabon 22 Eylül'de kutlanacak;,denge, eşitlik, uyum ise Mabon'un anahtar kelimeleri. Yine bu yıl, 20-21 Eylül 2017, 1 Tişri 5778, Musevilerde yeni yılın kutlandığı Roş Aşana; tekrar yaratılma ve yeni bir plana hazır olma günleridir.

Bu gece, Hz. Muhammed'in (S.A.V) Hicret'inin başlangıç olarak kabul edildiği tarih ve “Hicri Yeni Yıl” başlangıcı. Hicret, ruhani anlamda insanın şuuruna göstereceği yolu, incelikler dolu hesap gününe hazırlanmasına ve hakikatin yanında yer almasına da işaret eder. Muharrem ayı, Kerbela'da zulme uğrayarak Beka'ya ulaşan Peygamber ailesinin, Ehl-i Beyt'in, Matem Orucu günlerini kapsar.

Muharrem ayının kutsallığı; 10. gününde İslam öncesinden beri oruç tutulmasından başlar. Hz Musa'nın kavmini esaretten kurtarışı, Hz Nuh’un gemisinin tufandan çıkışı, Hz İbrahim’in Nemrut’un ateşinden soyutlanması, Hz. Süleyman’a saltanat verilmesi, Hz Eyüp'ün şifa bulması, Hz Yunus'un balığın karnından kurtulması gibi hikmetlere layık olur. Muharrem ayının 10. Günü, Aşure Günü’dür.

KERBELA OLAYINI YENİDEN ANALIM.
İmam Hz Ali, Hicretin 40. yılında Ramazan ayının 19. günü Kufe Mescidi'nde ibn-i mülcem tarafından kılıçla yaralanarak, İmam Hasan AS. ise, hicretten elli yıl sonra zehirlenerek şehadete ulaşmıştı. Kerbela Olayı, 10 Ekim 680/ Hicri- 10 Muharrem 61 tarihinde İslamın peygamberinin torunu Hz.Hüseyin'e bağlı küçük birliğin, Emevi halifesi I. Yezid'e bağlı birkaç bin piyade ve 500 okçu ile sarıldığı Irak Kerbela çölünde geçmiş, Peygamber torunlarının Fırat'ın suyuna ulaşması engellenmiştir. şimr bin zi'l cev. Hz. Hüseyin'i öldürmüş, mübarek başını keserek mızrağa takmış, Hz.Hüseyin oğlu Ali Asgar, altı aylık ve susuzluktan ölmek üzere olan bir bebekken, babasının kucağında düşmana gösterilerek, bir yudum su verilmesi istenildiğinde, hurmala bin kahil tarafından okla vurularak öldürülmüştür. Kerbela sahasında, İmam Zeynel Abidin, İmam Muhammed Bakır, İmam Cafer-i Sadık, İmam Musa-i Kazım, İmam Rıza, İmam Muhammed Taki, İmam Ali el Naki, İmam Hasan-ı bin Ali Askeri de şehit olmuşlardır.

(Kim bir bardak soğuk su içerse beni hatırlasın. Kerbela'yı ansın)

SONBAHAR EKİNOKSU ZAMANI -MABON

''Günü geceyi tarttık, eşit geldiler''

Yılda iki kez, Mart ve Eylül aylarında yaşanan İlkbahar ve Sonbahar ekinokslarında, gündüz ve gece, bildiğimiz üzere on iki saat ile eşitlenir. 22 Eylül 2017’de Kuzey yarımküre için sonbaharın ilk günü başlarken, Güney yarımküre’de İlkbahar, Kuzey kutup noktasında; altı aylık gece, Güney kutbunda ise; altı aylık gündüz başlayacak.

DENGE.
Hasat kutsanmasının, aydınlık ve karanlık arasındaki denge ve eşitlik üzerine kurulması iç anlamı ile, "Ben" bilincinin "Birlik"le denge kurmasıdır. Sahip olunan şeyler için şükredilir, dengenizi onurlandırmanız için dua etmek mutluluktur.

Ve Sonbahar, ezoterik anlamda, kişinin yeraltına kendi savaşçısı yardımı ile inerek, iç mücadelesini sürdürmesini betimler. Işık ve Karanlık arasındaki denge, büyülü bir zaman dilimidir. İçsel yolculukta, “Denge”, tüm öğretileri kapsayan ve korumamız gereken bir olgudur.

Wicca geleneklerinde, Mabon olarak adlanan bu Ekinoks; eşitlik, uyum, öz güven ve denge ile ilişkilendirilir. Hasat kutlamalarının yanı sıra, insanın tutsaklıklarından şifalanması için ritüeller düzenlenir. Bir anlamda şükran günü gibidir. Elma, üzüm, tarçın, karanfil, nar, havuç, fındık, mısır, balkabağı, patates yenilir, bunlarla çörek ve kekler yapılır. Güneş’in enerjisini getireceğine inanılan, kehribar, altın, sarı akik, sarı topaz, safir gibi taşlar takılır.

Sonbahar Ekinoksu, ilk on günde, yenileyici ve seçimleri ekileyici bir ruhaniyetle akar. Olumsuzlukları onarmak için, denge aktivasyonuna yönelik fırsatlar sunabilir. Gündönümü kutlu, hayırlı olsun.

Ferda Ercan Uyulan - Mistikalem.com

www.facebook.com/okultizmveenerji