israil

Kültür Sanat

Necef Çölünde 1200 yıllık Müslüman evi bulundu

Necef Çölü'ndeki arkeoloji kazılarında Müslümanlarca kullanıldığı anlaşılan 1200 yıllık mülk kalıntıları keşfedildi. Ev, mermer ve taş döşeli zemine, fresklerle süslü duvarlara sahip, kileri var ve oları kandillerle...

Kültür Sanat

İsrail'de en eski camilerden biri bulundu

İsrail’in Rahat kenti yakınlarındaki Negev çölünde bulunan 1200 yıllık mescit kalıntısı bugüne dek bulunabilen en eski camilerden birine ait.

Yahudilik

Ultra Ortodoks Yahudiler neden siyah giyiyor?

İbranice ismiyle Harediler yani Ultra Ortodoks Yahudiler, İsrail'de ve dünyanın dört bir yanında karakteristik kıyafetleriyle kolayca tanınıyor.

Yahudilik

Ultra Ortodoks Yahudiler: Biz Tevrat'a göre yaşarız

İsrail'de siyah kıyafetleri ve saçlarının yan tarafını uzatmalarıyla dikkati çeken Haredi Yahudilerinin büyük bölümü akıllı telefon veya internet kullanmadığı gibi televizyon da izlemiyor.

Xfiles

YHVH adının ilk kez görüldüğü 3200 yıllık lanet muskası

İncil Arkeoloğu Dr. Scott Stripling'in iddiasına Ebal Dağı'nda Yuşa Peygamber sunağından çıkan muska, Dinler Tarihi'nin önemli bir belgesi olacak.

Xfiles

Almanya casus yazılımı Pegasus'u aldı iddiası

Almanya İçişleri Bakanlığına bağlı Alman Federal Kriminal Dairesi'nin, yasal endişelere rağmen İsrailli şirket NSO Group ile 2019'da sözleşme imzaladığı iddia edildi.

Dünya

İsrailli şirketin casus yazılımı Pegasus'u 10 hükümet kullanmış

İsrail merkezli NSO Group adlı şirketin ürettiği Pegasus adlı yazılımın, küresel çapta gazeteci, aktivist, avukat ve siyasileri hedef aldıği belirlendi

Yahudilik

Bazı Yahudilerin 2700 yıl önce domuz yasağına uymadığı anlaşıldı

Demir Çağı döneminde Yahudilerin dinsel inançlarına göre domuz eti yemeleri yasaktı, Ama Davud Şehrindeki arkeolojik bulgular, yasağa rağmen domuz besiciliği yapıldığını gösteriyor.

Dünya

İsrail'in yeni Meclis Başkanı Mickey Levy oldu

İsrail'de Mickey Levy, yeni Meclis Başkanı oldu.

bilimsel

Bin yıldır bozulmamış tavuk yumurtası bulundu

İsrail'deki arkeoloji kazılarında arkeologlar çok tanıdık ama hayli şaşırtıcı bir yumurta ile karşılaştı.

Yeniçağ

Hayati Sır: Muallak Kayası olmadan Süleyman Tapınağı yapılamaz

Süleyman Tapınağını yeninden inşa etmek isteyen İsrail'in Mescid-i Aksa'yı yıkma isteğinin asıl nedeninin Muallak Kayası'nın bulunduğu alan olduğunu savunuyor.

Xfiles

Mehmet Ali Bulut'tan geleceği görmenin sırları

Ezoterizm konusunda Türkiye'nin en yetkin isimlerinden Mehmet Ali Bulut, Havvanur İncekara ile Mistikalem programına konuk oldu.