eskisehir

Kültür Sanat

Dursun Fakih'in hutbe okuduğu mescid aranıyor

Arkeologlar, Karacahisar Kalesi'nde Dursun Fakih'in 1299'da ilk hutbeyi okuduğu mescidin yerinin tespiti için çalışıyor.

Yaşam

ABD'de yaşayan Türk kasiyerin 'şeffaf maske' önerisine Hollywood oyuncusundan destek

ABD'nin Florida eyaletindeki bir markette kasiyerlik yapan Eskişehirli kadının sosyal medyadan paylaştığı "gülümsemek için şeffaf maske" önerisine, Hollywood oyuncusu John Krasinski de kendi sosyal medya hesabından...

Kültür Sanat

Yunus Emre klasik sufi terminolojisini Türkçeleştirdi

Yunusemre Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kamil Sarıtaş, Yunus Emre'nin gönül mektebinin kurucusu ve adeta bir ruh doktoru olduğunu söyledi.

Yurt

Yılanları öldürmeyin uyarısı

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, son dönemlerde artan yılan görülme vakalarına dikkat çekerek, tabiatın dengesi için bu hayvanların öldürülmemesini istedi.

Kültür Sanat

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Anadolu Üniversitesince kurulan (AÜ) Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş öyküsünün belgelerle ve çeşitli eserlerle sergilendiği Cumhuriyet Tarihi Müzesi,

Teknoloji

Devrim'i geçen yıl 105 bin kişi ziyaret etti

Türkiye'nin ilk yerli otomobili Devrim, yeni sergilendiği TÜLOMSAŞ Devrim otomobili müzesinde 105 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Yurt

Eskişehir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yılı

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutasındaki kahraman Türk ordusunun Eskişehir'i düşman işgalinden kurtarmasının 96'ncı yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Güncel

'Örümcek adam'ın tehlikeli mesaisi

Eskişehir'de yüksek binaların cam temizliğini ve tabela montajını yapmayı meslek olarak seçen Tamer Uysal, 4 yıldır "örümcek adam" kostümüyle yerden onlarca metre yükseklikte alın teri döküyor.

Teknoloji

Türkiye'nin ilk yerli otomobili: Devrim Arabası

Kapsamlı bakımının tamamlanmasının ardından 3 ay önce ziyarete açılan Devrim otomobili müzesi yoğun ilgi görüyor.

Eğitim

Eskişehirli İpek Arslantaş dünya matematik şampiyonu oldu

Bahçeşehir Koleji Eskişehir Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi İpek Arslantaş, Moskova’da yapılan uluslararası bilgi yarışmasında matematik alanında dünya şampiyonu oldu.

Yaşam

Saz kedisi Eskişehir'de ilk kez görüntülendi

Türkiye'de nesli tükenmekte olan yaban hayvanları arasında yer alan saz kedisinin Eskişehir'de varlığı, bir yüksek lisans öğrencisi tarafından tespit edildi.

Yaşam

Halil Sezai babasını toprağa verdi

Şarkıcı Halil Sezai'nin geçirdiği rahatsızlık sonucu önceki gün vefat eden 64 yaşındaki babası Kemal Yavuz Paracıkoğlu'nun cenazesi, defnedildi.