denizli

Kültür Sanat

Denizli'de müzelik mezar taşı bahçe duvarı yapılmış!

Denizli'nin Çivril ilçesinde bahçe duvarında kullanıldığı tespit edilen tarihi mezar taşı, müze görevlilerince koruma altına alındı.

Turizm

Laodikya Antik Kentinde gün batımı

Denizli'de gün batımında gökyüzünde oluşan kızıllık, Laodikya Antik Kenti'nin yıkıntılarıyla güzel görüntüler oluşturdu.

Yurt

Denizli'de depremler bu gece şehri beşik gibi salladı

AFAD'dan son dakika deprem açıklaması geldi. Denizli’de merkez üssü Çal ilçesinde sabah erken saatlerde en büyüğü 3,1 olan arka arkaya hafif şiddetli depremler meydana geldi.

Turizm

Sudan Koyun Geçirme Yarışması iptal edildi

Denizli'nin Çal ilçesinin UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde de yer alan 849 yıllık geleneği "Sudan Koyun Geçirme Yarışması", bu yıl şap karantinası nedeniyle düzenlenemeyecek.

Yaşam

Denizli'de 849 . kez Sudan Koyun Geçirme Yarışması yapılacak

Denizli'de gelecek hafta sonu düzenlenecek 8 asırlık "Sudan Koyun Geçirme Yarışması" organizasyonu kapsamında kortej yürüyüşü düzenlendi.

Biyoloji

Denizli'de yeni mantar türü keşfedildi: Lepiota cremea

Denizli'de mantar çeşitliliği alanında çalışmalar yapan akademisyen, keşfettiği yeni mantar türünü dünya literatürüne kazandırdı.

Güncel

Denizli Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan: Orhan Okulu

Denizli Yağlı Güreşleri'nin .Başpehlivanlık müsabakaları finalinde Cengizhan Şimşek'i yenen Orhan Okulu, 2022 yılı başpehlivanı oldu.

Turizm

Nilüferlerle kaplı Işıklı Gölü'nün seyrine doyum olmuyor

Nilüferlerle kaplandığı mayıs-temmuz döneminde Denizli'deki Işıklı Gölü görenleri mest ediyor.

Kültür Sanat

Nilüfer'den hayranlarına Yaz Konserleri müjdesi

Uzun süredir konser vermeyen Türk Pop Müziği’nin ünlü ismi Nilüfer yaz konserlerinde hayranları ile hasret giderecek, Sanatçı 10 şehirde 11 konser verecek. İşte Nilüfer'in Konser tarihleri

bilimsel

Denizli'de 17 milyon yıllık fildişi bulundu

Denizli'nin Buldan ilçesinde 17 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen bir file ait diş fosili tespit edildi

Kültür Sanat

Denizli'de Romalılardan kalma kanalizasyon kanalı keşfedildi

Buldan'da Roma Dönemi'ne ait 160 santimetre yüksekliğinde ve 70 santimetre genişliğinde 2 bin yıllık yeni bir kanalizasyon sistemi tespit edildi.

Yaşam

Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı

848 yıldır devam ettirilen Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı geleneği, Denizli'nin Çal ilçesinde bu yıl 39 çobanın katılımıyla gerçekleştirildi. Bu yıl koyunlar sulara yangın mağdurları için...