cocuk

Dünya

Hollanda'da akıl almaz kamu hatası: 2090 çocuk yanlışlıkla ailelerinden alınmış

Hollanda Vergi Dairesi yetkilileri tarafından yapılan hesap hataları ile, 2015'ten Haziran 2022'ye kadar 2090 çocuğun ailelerinden ayrıldığı ortaya çıktı.

Ruhsal

Kaza ve afetlerin çocuğu korkutması nasıl önlenebilir?

Savaş, kaza ve afetler gibi olumsuz yaşam olaylarına maruz kalan çocuklarda Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi psikiyatrik bozukluklar görülebilir.

Sağlık

Eğitime karşı isteksiz çocukta göz problemi olabilir

Göz sağlığı problemi yaşayan çocuklar ders çalışırken, kitap okurken sürekli zorlanır, bu durum çocuğun okula adaptasyonunda sorun yaşattır ve isteksizlik doğurur.

Kültür Sanat

İstanbul'da bilezik ve çıngırakla gömülmüş çocuk mezarı bulundu

Bathonea antik liman kazılarında 1500 yıllık olduğu tahmin edilen çocuk mezarı bulundu. Arkeologların içinde bilezik ve çıngırak bulduğu mezarın, bir kız çocuğuna ait olduğu tahmin ediliyor.

Ruhsal

Ekran bağımlılığına karşı 7 etkili öneri!

Özellikle yaz tatilinde çocukların/ gençlerin herhangi bir spor alışkanlığı edinmediği ya da aktivitelere yönlendirilmemeleri durumunda, ekran karşısında uzun süre zaman geçirdikleri dikkat çekiyor.

Turizm

Çocuklu ailelerin tatil valizinde neler olmalı?

Çocuklu ailelerin hem güvenli bir tatil geçirmesi hem de tatili daha konforlu hale getirmesi için bazı detaylara çok dikkat etmesi gerekiyor.

Yaşam

Bursa'da çöp evde kilitli çocuk bulundu

Bursa'da kirasını ödemediği gerekçesiyle hakkında dava açılan kadının çöple doldurduğu evin tahliyesi sırasında, kapısı kilitli odada 9 yaşında bir çocuk bulundu.

Sağlık

Çocuklarda romatizmayı haber veren önemli belirtiler

Genellikle erişkin yaşta görülen romatizmal hastalıkların birçoğu çocukluk çağında başlangıç gösterebilmektedir. Bunun yanında çocukluk çağına özgü onlarca romatizmal hastalık çocukları...

Moda

LC Waikiki’den çocuklara masallı pijamalar

LC Waikiki, Mutlu Düşler projesinin yeni koleksiyonu olan Pija-Masal’ı tanıttı. Pija-Masal Koleksiyonu, periler, astronotlar, korsanlar ve daha nice masal kahramanıyla dolu 11 farklı pijamadan oluşan özel bir çocuk...

Kültür Sanat

Başkent Kültür Yolu Festivali çocuk etkinlikleri

Başkent Kültür Yolu Festivali'nin çocuklara yönelik kapsamlı programlarından öne çıkanlar.

Sinema-TV

Sinemaya Gitmeyen Çocuk Bırakmayacak Proje

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın projesi yıl boyunca tüm yapılacak etkinliklerle sinemaya daha önce gitmemiş çocukları beyaz perde ile buluşturacak.

Ruhsal

Sokak oyunları hayal gücünü geliştiriyor, korkuları yok ediyor

Çocuklar fiziksel ve ruhsal gelişimi için dışarda oyun oynamalı, Açık havada oynamak kas iskelet sistemi için çok yararlı. Dünya Sağlık Örgütü’nün çocuk ve ergenlerin günde en az bir saat fiziksel olarak aktif...