cocuk

Eğitim

Karneyi görünce göz teması ilk adım

Ebeveynlerin, çocuktan beklenilen başarı gösterilmediğinde verdikleri tepki, onun daha sonraki başarısında büyük etkiye sahip.

Eğitim

Kötü karneye hangi yaşta, nasıl tepki vermeli?

Ama karneyi görünce duygularınız ne olursa olsun her durumda çocuğunuza doğru yaklaşmanız, eğitim hayatının devamı için son derece önemli.

Sağlık

Beli ve sırtı ağrıyan çocuklara dikkat

Çocuklarda kronik bel ağrısı, doğuştan olan ve senelerce gözden kaçırılabilen omurga veya omurilik anomalilerinin habercisi de olabilmektedir.

Sağlık

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın püf noktaları

Özellikle çocukların toplu olarak kullandığı mekanlarda bakteri ve virüslerin yayılma oranı oldukça fazla. Kışın çocuklarda sık rastlanan hastalık belirtilerine dikkat!

Eğitim

Zayıf karnenin üç nedeni var!

Sömestr tatili yaklaşıyor, ara karnelerin alınmasına sayılı günler kaldı. Psikologlara göre çocuk, zayıf karneyle sinyal veriyor. Zayıf karneden veliler ne anlamalı?

Sağlık

Çocuklarda ağrıyla ilaçsız baş etme yöntemleri

Çocuklarda ağrı, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabiliyor. Ağrı çocukların büyümesi için yararlı, tehlikeden korunmaya ve ek yaralanmalara karşı kısıtlayan subjektif deneyimdir.

Yaşam

Nadide Sultan: Yeni yılda anne oluyorum

Nadide Sultan hamile olduğunu açıkladı. Haziran ayında çıkardığı 'Uçmalıyım' şarkısı ile başarılı bir ivme yakalayan Nadide Sultan, yeni yıla Abant'ta girdi

Kültür Sanat

400 ebruzen çocuk rekor kırdı

Hatay'da mayıs ayında okul öncesi öğrenim gören 400 çocuğun yaptığı 100 metrekarelik ebru çalışması Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Yeniçağ

Krampus Gecesi

Noel Baba'nın çocukları hediyelerle sevindrimesinin aksine, Avrupa'daki antik halk inanışı dehşet sahneleri içeriyordu. Gizemlerin Kraliçesi yazarımız Ferda Ercan Uyulan, Noel öncesi kutlanan pagan geleneği Krampus...

Kültür Sanat

Sihirli Flüt çocuklar kadar büyükleri de büyüledi

Wolfgang Amadeus Mozart'ın 1791'de bestelediği son operası "Sihirli Flüt"ten yola çıkarak İDOB tarafından sahneye konulan eserin orkestra şefliğini Murat Cem Orhan üstlendi.

bilimsel

Her haftada balık yiyen çocuklar daha zeki

Her hafta balık yiyen çocuklar IQ testlerinde "nadiren" veya "hiç" şıkkını işaretleyenlerden 4,8 daha yüksek puan aldı, "bazen" balık yiyenlerde puan farkının 3,3 oldu. Balıkla beslenme arttıkça uyku kalitesinin...

Sağlık

Çocuk hastalanmasın diye temizliği abartmayın

Çocukları bulaşıcı hastalıklardan, enfeksiyonlardan korunmak için evdeki hijyen kurallarına dikkat ederken aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü aşırı hijyen de başka hastalıklara neden olabilir.