birlesmis-milletler

Dünya

Dünya nüfusu hızla artarken biyolojik çeşitliliğin önemi artıyor

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Dünya Çevre Günü’nde koronavirüs, insan ve gezegen sağlığı arasındaki bağlantıyı hatırlattı

Yurt

Türkiye'nin yüzde 8'i daha korunan alan olacak

Yaklaşık yüzde 9'u korunan alan statüsünde olan Türkiye'nin korunan alanları ülke yüzölçümünün yüzde 17'sine ulaştırılacak.

Yurt

Çevre Bilinci ve Çevre Koruma Araştırması sonuçları

Çevre Koruma Araştırması’na göre katılımcıların %68’i yaşadıkları yerde hava kirliliğinin arttığını söylüyor ve bu konuyu çevre sorunlarının başında gösteriyor.

Dünya

ABD ve İsrail UNESCO üyeliğinden ayrıldı

ABD ve İsrail'in Birleşmiş Milletler Bilim ve Kültür Teşkilatı üyeliğinden ayrılmak üzere başlattığı süreç sonuçlandı.

Dünya

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BM'nin Kudüs kararını kınadı

İsrail, Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda kabul edilmesini kınadı.

Dünya

BM, ABD'yi kınayan karar tasarısını kabul etti

Trump’ın Kudüs kararını eleştiren kararı tasarısı BM Genel Kurulu’ndan ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edildi

Dünya

Trump, BM üyesi ülkeleri Kudüs'le tehdit etti

Beyaz Saray'da 2017 yılının son kabine toplantısında basın mensuplarına değerlendirmeler yapan Trump, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti sayan kararına karşı çıkan ülkelere mali yardımların kesileceği imasında...

Eğitim

Prof. Dr. Elif Çepni, Dünya Sanat ve Bilim Akademisi üyesi oldu

Prof. Dr. Elif Çepni, dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein ve İngiliz filozof, matematikçi, tarihçi Bertrand Russel gibi isimlerin kuruluşunda fikir önderliği yaptığı, Dünya Sanat ve Bilim Akademisi üyeliğine...

Dünya

BM: 10 yılda 900'den fazla gazeteci öldürüldü

Gazeteciler hedef alınırsa, toplumların bedel ödeyeceğini dile getiren Guterres, gazetecilere yönelik saldırıları kınadı ve suçluların cezasız kalmaması çağrısında bulundu.

Dünya

BM geçici Myanmar Koordinatörü açıklandı

Birleşmiş Milletler'in (BM) yeni Myanmar Koordinatörlüğü görevine geçici olarak Norveçli Knut Ostby'nin getirildiği bildirildi.

Dünya

BM raportörü İsrailli şirketlere boykot istedi

Michael Lynk, İsrail'in 50 yıldır devam eden işgali ve "sistematik insan hakları ihlallerinin" her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Dünya

BM, Suudi Arabistan'ı kara listeye aldı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar" ile ilgili raporu BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.