bilimsel

TÜDAV Marmara Aaştırmaları Ödülleri verildi

TÜDAV Marmara Denizi Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu

TÜDAV Marmara Aaştırmaları Ödülleri verildi

TÜDAV tarafından Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Marmara Denizi 2022 Sempozyumu kapsamında, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı'nın (TÜDAV), Marmara Denizi’ndeki araştırmaları teşvik etmek amacıyla verilen ödülleri sahiplerini buldu.

Hibrit olarak yapılan sempozyumda, müsilaj, kirlilik, biyoçeşitlilik, balıkçılık, deprem, Türk Boğazları ve deniz ulaşımı konuları ele alındı.  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Müsilaj Komisyonu Üyelerini, bilim insanlarını, karar vericileri, sivil toplum kuruluşlarını, belediyeleri, balıkçı kooperatiflerini, deniz ulaşımı ve turizm sektörlerinden temsilciler ile öğrencileri bir araya getiren sempozyumda, 100’ün üzerinde katılımcı Marmara Denizi ile ilgili makalelerini paylaştı.

Doç. Dr. Eda Topçu Eryılmaz, Marmara Denizi’nde yumuşak mercanlar konusunda yaptığı başarılı araştırmalarla ödüle layık görülürken, Prof. Dr. Memet Namık Çağatay
Marmara Denizi’nin jeokimyası ve paleoşinografisi üzerindeki öncü araştırmalarıyla ödül aldı.

Marmara Denizi’nde deprem araştırmalarını başlatmasındaki öncü rolüyle Prof. Dr. Naci Görür'e ödül verilirken, Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner çevre denizler ve Marmara Denizi’nde tsunami konusundaki araştırmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

Prof. Dr. Süleyman Tugrul, çevre denizler ve Marmara Denizi’nin kimyasal oşinografisi konusunda yaptığı araştırmalar, su ürünleri yüksek mühendisi Hakan Kabasakal da çevre denizler ve Marmara Denizi’nde köpek balıkları üzerine yaptığı özgün araştırmalar nedeniyle ödülü aldı.

Ödüllerin jürisi TÜDAV Kurucu Üyesi Prof. Dr. Şamil Aktaş, TÜDAV Kurucu Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, TÜDAV Genel Kurul Üyesi, Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül ile raportör TÜDAV Genel Kurul Üyesi Doç. Dr. Onur Gönülal isimlerinden oluşuyor.

Yorumlar