bilimsel

Kahve, felç ve kalp krizi riskini yüzde 20 azaltıyor

Macaristan'ın başkenti Budapeşte’de bulunan Semmelweis Üniversitesi araştırmacıları, yaklaşık 500 bin İngiliz vatandaşı üzerinde kahvenin faydaları üzerine bir araştırma gerçekleştirdi.

Kahve, felç ve kalp krizi riskini yüzde 20 azaltıyor

Kahve konusunda  yapılan en geniş kapsamlı araştırmalar arasına giren araştırmada, günde yarım fincan ila 3 fincan arası kahve içen kişilerin, hiç kahve içmeyenlere göre felç geçirme olasılıklarının yüzde 21 daha az olduğu ortaya çıktı.

Her gün bir fincan kahve içenlerin içmeyenlere göre sağlıklarının daha iyi olduğu belirtilen çalışmada, kahvenin kardiyovasküler hastalıklardan ölme olasılıklarını da yüzde 17 azalttığı bildirildi.

Araştırmayı gerçekleştiren Semmelweis Üniversitesi'nden Judit Simon, "Sonuçlarımız, düzenli kahve tüketiminin güvenli olduğunu, çünkü günlük yüksek alımın bile olumsuz kardiyovasküler sonuçlar ve 10 ila 15 yıllık bir takipten sonra tüm nedenlere bağlı ölümlerle ilişkili olmadığını gösteriyor" dedi.

Simon, "Ayrıca, günde yarım ila üç fincan kahve, daha düşük inme, kardiyovasküler hastalıktan ölüm ve herhangi bir hastalıktan ölüm riskleriyle ilişkilendirildi" diye konuştu.

Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi 2021'de özet olarak sunulan araştırma, bir kişinin uzun vadeli sağlığını iyileştiren kahvenin ne olduğunu görmek için MRI taramalarını da kullandı.

Dr. Simon, "Görüntüleme analizi, düzenli olarak kahve içmeyen katılımcılarla karşılaştırıldığında, günlük tüketicilerin daha sağlıklı boyutlara ve daha iyi işleyen kalplere sahip olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu.

ntv

Yorumlar