bilimsel

Fosilleşmiş 120 milyon yıllık avcıyı öldüren av sahnesi

Dünyanın bilinen en küçük dinozor türlerinden Microraptor dinozoru, mideye indirdiği son memeli hayvanın kemikleri ile birlikte fosilleşmiş olarak bulundu.

Fosilleşmiş 120 milyon yıllık avcıyı öldüren av sahnesi

Bugün üzerinde Çin'in hüküm sürdüğü topraklarda 120 milyon yıl önce kedi büyüklüğünde bir dinozor fare büyüklüğünde bir memeli yedi. Bu onun son yemeği oldu çünkü yediği hayvanın ayağı göğüs kafesine takılarak öldü. Dizozorun midesi ve yuttuğu hayvanın kemiği fosilleşmiş olarak bulundu.

Bilim insanları, 120 milyon yıl önce yaşamış, en küçük dinozorlardan biri olarak bilinen "Microraptor"un midesinde son yemeği olan memeli hayvanın fosilleşmiş kalıntısını buldu.

CNN'in haberine göre, McGill Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan, araştırmanın yazarı Hans Larsson, Çin'de müze koleksiyonlarını incelerken, yaklaşık 1 metre büyüklüğündeki Microraptor'un midesinde, başka bir memelinin fosilleşmiş ayağını tespit etti.

Larsson, Microraptor'a ait iskeletin midesinde "mükemmel bir şekilde korunmuş" yaklaşık bir santimetre uzunluğunda kemirgen benzeri küçük bir memeli ayağı bulduklarını belirtti.

Profesör Larsson, Microraptor türü dinozorların balık, kuş ve kertenkele yediklerini ancak memeli hayvan avladıklarına dair ilk kez somut verilere ulaştıklarını dile getirdi.

Soyu uzun süredir tükenmiş olan bu hayvanların beslenme sistemleri hakkındaki kanıtlara nadiren rastlanıldığına değinen Larsson, bu yeni bulgunun, eski ekosistemlere dair yeni bir bakış açısı ortaya koyduğunu aktardı.
Microraptor fosili, ilk kez 2000'li yılların başında Çin'in Liaoning eyaletinde keşfedilirken, gün yüzüne çıkarılan ilk tüylü dinozorlardan biri olarak kabul ediliyor.

Araştırma, Journal of Vertebrate Paleontology isimli akademik dergide yayımlandı.

Yorumlar