dinozor

Kültür Sanat

Bu müzede dinozor da var, göktaşı da

Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesinde doğa tarihini anlatan çok sayıda fosil, kayaç, mineral ve maden örnekleri sergileniyor.

Biyoloji

Zimbabwe'de yeni bir dinozor türü keşfedildi

Güney Afrika ülkesi Zimbabwe'deki Kariba Gölü kıyısında bulunan Geç Triyas döneminden kalma fosillerin, yeni bir dinozor türüne ait olduğu tespit edildi.

Yaşam

Niğde'de dinozor fosili bulduğunu sandı

Türkiye'de dinozor fosili bulmak neredeyse imkansız olmasına rağmen Niğdeli bir vatandaş izlediği belgesellerinde etkisi ile dizonor fosili bulduğunu sandı. Peki ne buldu? Türkiye'de dinozor fosili neden yok?

Xfiles

Ortaçağ tablosunda dinozor ne arıyor?

İnsanlar ile dinozorlar hiç bir arada yaşamadı ama bir Ortaçağ tablosunda 'dinozorlar' var hem de onların keşfinden 300 yıl daha önce resmedilmiş olarak! Peki işin sırrı nedir? İşte komplo teorisi ve gerçek:...

bilimsel

Dinozorların soyunun nasıl kuruduğuna dair yeni bir ipucu: Volkanik Kışlar

Çoğu insana göre tarih öncesine damga vuran dev yaratıkların yeryüzünden silinmesi için bir göktaşından daha fazla neden gerekiyordu. Son bilimsel araştırmalar da öyle gösteriyor:

Kültür Sanat

Paris'te satılan dinozor fosili 930 bin avroya alıcı buldu

Paris'te 150 milyon yıllık dinozor iskeleti açık artırmayla 930 bin avroya satıldı

Kültür Sanat

T. rex 293 Trinity haraç mezat satıldı

Tyrannosaurus Rex (cinsi dinozor fosili İsviçre'de açık artırma ile 6,2 milyon dolara satıldı.

bilimsel

Fosilleşmiş 120 milyon yıllık avcıyı öldüren av sahnesi

Dünyanın bilinen en küçük dinozor türlerinden Microraptor dinozoru, mideye indirdiği son memeli hayvanın kemikleri ile birlikte fosilleşmiş olarak bulundu.

bilimsel

Kanada'da mumya dinozor bulundu

Nadir rastlanan 'mumyalaşmış dinozor' keşfedildi. Bugüne kadar doğal yollarla mumyalaşarak bozulmadan günümüze kalan dinozor fosili Kanada’da bulundu.

Biyoloji

Zimbabve'de 250 milyon yılllık dinozor fosili bulundu

Fosilin Afrika'da bulunan en eski dinozor fosili olduğu gibi dünyada bulunan en eski dinozr fosillerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

Dünya

113 milyon yıl önce Texas'ta gezinen dinozorun ayak izleri bulundu

ABD’nin Texas eyaletinde kuraklık sonucu kuruyan bir nehir yatağında, 113 milyon yıllık olduğu tespit edilen dinozor ayak izleri ortaya çıktı. Dev ayak izlerinin tek bir Acrocanthosaurus’a ait olduğu tahmin...

Dünya

Çin'de bir restoranda 100 milyon yıllık dinozor izi bulundu

Zemindeki kaya izlerinin doğal olmadığını fark eden Çinli müşterinin ihbarı üzerine olay yerine gelen bilim insanları, izlerin boyları 8 metreye ulaşan otobur dinazor türüne ait olduğunu ortaya...