Teknoloji

Instagram için chatbot nasıl seçilmeli?

5 adımda doğru chatbot seçimi: Instagram’da doğru chatbot seçimi için ipuçları:

Instagram için chatbot nasıl seçilmeli?

İşletmelerin etkileşimi artırmak, 7/24 ulaşılabilir olmak, mesaj ve yorumları satışa dönüştürmek gibi temel iş hedeflerini dikkate alarak Instagram’da doğru chatbot seçiminin ipuçlarını dijital iletişim danışmanı Gamze Nurluoğlu 5 adımda şu şekilde sıralıyor.

1. Mesajların Kişiselleştirilebilir Olmasına Dikkat Edin
Chatbot uygulamaları ilk intiba olarak kullanıcılar tarafından soğuk bir algı yaratır ve genellikle insan olmadığı anlaşılır. Bu da takipçi ile organik bağ kurulmasını engeller. “Takipçilerinizle hep insani ilişkiler kurun ki güven duygusu oluşsun” mesajını önemseyen Nurluoğlu, seçilecek chatbot’ta tüm mesaj varyasyonlarının tamamen markayı yansıtacak şekilde kişiselleştirilebilir olmasına dikkat edilmesini önemsiyor. Belirli kalıp cümlelerin dışına çıkılması, işletmeye özel cümleler yaratılmasına izin veren uygulamalar, takipçileri yakalayarak etkili bir iletişim yaratılmasında önemli bir rol oynuyor. 

2. Chatbot’un Günün Her Anında, Her Mesaj ve Yorumda Sorunsuz Çalıştığından Emin Olun
Dijital uygulamalar, zaman zaman sistemsel olarak hata verir. Eğer bir uygulama altyapı olarak doğru konumlandırılmamışsa sıklıkla aksaklık yaratması kaçınılmazdır. Örneğin; gece siz uyurken hesabınıza gelen mesajların chatbot tarafından güvenle yanıtlanacağını düşünüyorsunuz ama sabah görüyorsunuz ki sistem hata vermiş ve uygulama devreye girmemiş. Ne oldu? Olası satışı kaybettiniz, takipçiniz ile bağ kuramadınız, bütçeniz boşa gitti. O zaman ne yapmak gerek? Chatbot aracınızı seçerken mutlaka altyapı olarak güvenilir olmasına dikkat etmek gerek. Hatta satın almadan önce deneme sürümlerini test ederek markanızı güvenle emanet edip edemeyeceğinize bakmalısınız. 

3. Farklı Etkileşim Alanlarına Aynı Anda Hizmet Verebilen Araçları Seçin
Sadece DM, sadece yorumlar, sadece hikaye etiketlenmelerini karşılayacak bir chatbot; tam anlamıyla işinizi kolaylaştırmayacaktır. Bu etkileşim alanlarının aynı anda entegre edileceği uygulamalar, tüm moderasyon yükünün sizden çıkmasını sağlayacak. Sadece DM yanıtlayan bir chatbot kullanırsanız özellikle yüksek takipçili bir hesapsanız yorumları kaçırma ihtimaliniz yüksek. Tüm etkileşim alanlarında kullanabileceğiniz uygulamalar seçin ki moderasyon süreçleri sorunsuz ilerleyebilsin.

4. Diyalog Bazlı Uygulamalar Seçin
Chatbotunuzun tıpkı sizin gibi takipçiniz ile diyalog kurmasını istemez misiniz? Kitleleri chatbotlardan uzaklaştıran etkenlerin başında zaten diyalogun devam etmemesi, sorulan soruların yanıtının alınmaması geliyor. Bu yüzden takipçinizden gelen yorum ve mesaj karşısında chatbot uygulamasının diyalogu anlamlı bir şekilde devam ettirebilmesi önemli. 

5. Instagram Tarafından Resmi Olarak Onaylı Araçlar Seçin

Sosyal medya uygulamaları, 3. parti araçları pek sevmez. Her işlemin mecra içinde yapılmasını ister. Bu yüzden de kullanılan 3. parti uygulamaları bir şekilde engelleyecek alanlar yaratır. Ama burada önemli bir nokta var! Eğer Instagram tarafından resmi olarak onaylı bir mesajlaşma otomasyonu seçerseniz güvendesiniz.

Yorumlar