Yeniçağ

Kanser tedavisinde moral çok önemli

Moral, motivasyon kanser tedavisinde ihmale gelmeyecek kadar önemli.

Kanser tedavisinde moral çok önemli

Kanser hastalarının, hastalıklarıyla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra mutlaka tedavi olacağına inanıp, iyileşeceği umudunu kaybetmemesi gerektiğini belirten  Fitoterapi uzmanı Dr. Şenol Şensoy, Dünya Sağlık Örgütü’nün internet sitesinde yer alan 4. evre bir kanser hastasının “Ben kanser oldum ama benim ölüm sebebim kanserden olmayacak, ben bunu hissettim ve mücadele ettim, savaştım, kazandım.” sözlerine dikkat çekti.

Dr. Şenol Şensoy konu hakkında şunları söyledi: 

Kanser hastalarına şunu diyebiliriz: Siz de umutsuzluğa kapılmayın savaşın. Hastalığı yenmek için mutlaka o iradeyi o mücadeleyi ortaya koymak gerekir. Tedavi yöntemleri bunun yanında ikincil faktörlerdir. Bunu bu şekilde kabullenmeliyiz. Bir kişi eğer hastalığı yenme konusunda inancında bir sıkıntı varsa o hasta tedavi konusunda çok zorlanacaktır.

Tıbbi teknikler, kemoterapi, radyoterapi, akıllı ilaç gibi modern çalışmalar sürse de fitoterapi bunların yanında asla eksik bırakılmaması gereken bir unsurdur. Çünkü fitoterapi tamamlayıcı ve geleneksel bir tedavi yöntemidir. Fitoterapi konusunda bizim binlerce yıllık, insanlık tarihi kadar eski bir bilgi birikime sahibiz. Bitkisel tedavinin bugün çok yaygın kullandığımız kemoterapi ve radyoterapinin etkilerini artırıcı özellikleri var. Dolayısıyla tedavi şansımızı yükseltiyor. Tedaviye başlayan hastalar kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini yaşıyor. Yine fitoterapinin bu yan etkileri ortadan kaldırıcı veya minimize edici özellikleri var. Hastalığın tedavi sürecinde kanser hücreleri kemoterapi ve radyoterapiye direnç geliştirebiliyor. Biz hastalarımızın ciddi bir kısmında bu durumla karşılaşıyoruz. Tıbbi bitkilerin bu direnci ortadan kaldırıcı özellikleri var. Bu kadar etkili mekanizmaları varken bizim fitoterapiden faydalanmamamız çok büyük bir eksiklik olur.

 

Yorumlar