Yaşam

Yaşlara göre kendini sağlıklı hissetme oranı

İnsanlar hangi yaşta kendilerini ne kadar sağlıklı hissediyor?

Yaşlara göre kendini sağlıklı hissetme oranı

Çevresel, kültürel ve sosyoekonomik koşulların yanı sıra birçok farklı faktör insanların sağlıklarını algılama biçimleri  etkilenirken, erkekler ezici çoğunlukla kendilerini kadınlardan daha sağlıklı hissediyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerinden elde edilen bilgilere göre; yaş oranı arttıkça kendini sağlıklı hissetme oranı düşse de erkeklerin her zaman kadınlardan daha sağlıklı hissettiği dikkay çekiyor. 

16-44 yaş arasındaki erkeklerin kendini sağlıklı hissetme oranı yüzde 89,2 iken kadınlarda bu oran yüzde 87,5 oldu.

45-64 yaş arasındaki erkeklerde bu oran yüzde 69,4 olurken, kadınlarda 66,8 oldu.

65 yaş üstüne baktığımızda ise oran baya düşerken, erkeklerde yüzde 44, kadınlarda ise yüzde 38,2 olarak kayıtlara geçti.

Yaş oranı arttıkça erkeklerle kadınlar arasındaki sağlıklı hissetme oranının gittikçe açıldığı da verilerden gözlenirken, raporun 2020 yılını kapsadığı kaydedildi.

Medya takip kurumu Ajans Press, sağlık ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi.

Ajans Press’in dijital arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yılın başından itibaren hem yazılı hem online mecrada sağlık ile alakalı 10 milyondan fazla haber çıktığı tespit edildi. Özellikle COVİD-19 ile birlikte haber çıkışları bu seyirde değişse de obezite, şeker, sma ve kanser gibi hastalıkların gündemde yer aldığı gözlendi.

Yorumlar