Restore edilen Kız Kulesi yıkıldı iddiası

İstanbul’un sembol yapılarından Kız Kulesi, eylül 2021 itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyona alınarak, kutularla kapatıldı. Etrafına perde çekilen kulenin açılış tarihi henüz belli değilken bugün sosyal medyadaki paylaşımlar büyük heyecan doğurdu.

Kız Kulesi yıkıldı paylaşımları

"Restore edilmek üzere kapatılan Kız Kulesi'nin yıkıldığı iddia ediliyor", "Bir de baktım ki İstanbulun #Kızkulesi yok. Arkadan geçen arabalı vapuru görebiliyoruz", "Kız Kulesi nerede?" ve "Kız Kulesini Bakanlık “Restorasyon” adı altında Kutu gibi kaplamıştı şüphelenmiştik. şimdi dikkatli bakın kız kulesinin kulesi uçmuş arkadan geçen gemi gözüküyor" tarzında paylaşımlarla sosyal medya çalkalandı.  

Sosyal medya üzerinde paylaşılan ve Kız Kulesini kapatan kutuların ardından bir geminin geçişinin saniye saniye görülebildiği video ve fotoğraflarda Kız Kulesi'nin tamamen yıkıldığı iddia edildi. Söz konusu video başta, Ekşi Sözlük, Twitter ve Reddit olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında tartışmalara yol açtı.

Görüntülere göre Kız Kulesi yerinde yoktu. İddialara göre kule restorasyon çalışması sırasında yıkılmıştı.

Kız Kulesi yıkıldı polemiğine Yahya Coşkun sosyal medyadan bu şekilde yanıt verdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, sosyal medya hesabından bir kullanıcıya verdiği yanıtta çalışmaların evrensel koruma ilkelerine uygun yapıldığını ifade etti.

"Restorasyonda, alanında uzman hocalarımız Zeynep Ahunbay, Feridun Çılı ve Han Tümertekin danışmanlığında hazırlanan raporlar doğrultusunda ömrünü doldurmuş betonarme aksam, yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesiyle ve evrensel koruma ilkelerine uygun şekilde yapılmaktır"

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün açıklaması

KAMUOYUNA DUYURU

"1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta,özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır"

arkeolojikhaber.com

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="http://www.mistikalem.com/video-embed/20684" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

Pera Müzesi çocukları Kaplumbağalı Adam ile tanışmaya...

Zamanda yolculuk yapan bir elçi ve Türk hareminden bir maymunun maceraları eşliğinde Pera Müzesi koleksiyonlarını tanıtananimasyon serisi “Kayboldum Ben Galiba!"tın ikinci filmi...

Bezmiâlem Valide Sultan'ın mirası

Gureba-yı Müslimin Hastanesi’nin kurucusu, Bezmiâlem Valide Sultan’ın anısına, Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Projesi kapsamında sergilenen “Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Koleksiyonu...

360 Derece Görüntüleme ile Çinili Köşk

İstanbul Arkeoloji Müzeleri kompleksi içerisinde en eski yapı Çinili Köşk, Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı surları içerisinde 1472'de yaptırıldı.

360 derece görüntüleme ile İstanbul Eski Şark Eserleri...

İstanbul Arkeoloji Müzeleri bünyesindeki Eski Şark Eserleri Müzesi koleksiyonları, Anadolu ve Mezopotamya'nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası'nın İslam öncesi çağlarına ait eserlerinden...

390 derece görüntüleme ile Türk ve İslam Eserleri...

Osmanlı Devleti'nde açılan son müze olma özelliğini taşıyan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, erken İslam, Osmanlı ve Selçuklu dönemi koleksiyonlarıyla ziyaretçileri bekliyor.

Japon Sahne Sanatı Kagura nedir?

Japonya’nın geleneksel sahne sanatlarından Kagura'yı tanımak isteyenlere özel bir belgesel