360 derece görüntüleme ile İstanbul Eski Şark Eserleri Müzesi

Müze en son 1999-2000 yıllarında bakım ve onarım çalışmalarından sonra yapı, 8 Eylül 2000'de bugünkü haline kavuştu.

Müzenin koleksiyonları, Anadolu ve Mezopotamya'nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası'nın İslam öncesi çağlarına ait eserlerinden oluşuyor.

Osman Hamdi Bey tarafından 1883'te Sanayi-i Nefise Mektebi yani Güzel Sanatlar Akademisi olarak yaptırılan müzeyi de Alexander Vallaury inşa etti. Yapı, 1917'de akademinin Cağaloğlu'na taşınması üzerine Müzeler Müdürlüğüne tahsis edildi.

Dönemin müze müdürü Halil Edhem Bey, yakın Doğu ülkelerinin eski kültürlerine ait eserlerin Yunan ve Roma Dönemi eserlerinden ayrı sergilenmesinin daha uygun olacağını düşünerek, bu binanın Eski Şark Eserleri Müzesi olarak düzenlenmesini sağladı.

Bu iş için küratör olarak davet edilen Eckhard Unger, 1917-1919 ve 1932-1935 yıllarında İstanbul'da çalışarak, müzenin içeriğini hazırladı ve koleksiyonlar hakkında birçok yayın da kaleme aldı.

2. Dünya Savaşı sırasında savunma amacıyla boşaltılan müze, daha sonra Osman Sümer tarafından Unger'in ilkelerine göre tekrar düzenlendi. 1963'te müze yapısında büyük bir düzenleme yapılarak 1974 yılında tekrar ziyarete açıldı. En son 1999-2000 yıllarında bakım ve onarım çalışmalarından sonra yapı, 8 Eylül 2000'de bugünkü haline kavuştu.

Eski Şark Eserleri Müzesi koleksiyonları, Anadolu ve Mezopotamya'nın Yunan öncesi, Mısır ve Arap Yarımadası'nın İslam öncesi çağlarına ait eserlerinden oluşuyor.

Bu eserlerin çoğunluğu 19. yüzyıl sonunda başlayıp, 1. Dünya Savaşı'na kadar süren arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılarak, İstanbul'a getirildi.

İslamiyet Öncesi Arabistan eserleri, Mısır eserleri, Mezopotamya eserleri, Anadolu eserleri, Urartu eserleri ve Çivi Yazılı Belgeler bölümlerinden oluşan Eski Şark Eserleri Müzesi'nde anlatım bölgesel bir sınıflama ile yapılarak, kültürler kendi tarihi gelişimleri içinde sunuldu.

Akad Kralı Naramsi'nin Steli, dünyanın ilk yazılı anlaşması Kadeş ve Babil Kenti'nin surlarını birleştiren İştar Kapısı kabartmaları gibi eşsiz eserlerin yanında 75 bin tane çivi yazılı belge de Tablet Arşivi bölümünde sergileniyor.

Nasıl Gidilir: İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ne Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Gülhane durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.

Adres: İstanbul Arkeoloji Müzeleri Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sk, 34122, Gülhane Fatih İstanbul

Telefon: 0 (212) 520 77 40

Videoyu Sitene Ekle

<iframe src="http://www.mistikalem.com/video-embed/19545" width="640" height="360" frameborder="0"></iframe>

Restore edilen Kız Kulesi yıkıldı iddiası

Kız Kulesi yıkıldı polemiği başlatan ve kız kulesi nerede diye sorduran video paylaşımı ve Kültür Bakanlığından yapılan açıklama:

Pera Müzesi çocukları Kaplumbağalı Adam ile tanışmaya...

Zamanda yolculuk yapan bir elçi ve Türk hareminden bir maymunun maceraları eşliğinde Pera Müzesi koleksiyonlarını tanıtananimasyon serisi “Kayboldum Ben Galiba!"tın ikinci filmi...

Bezmiâlem Valide Sultan'ın mirası

Gureba-yı Müslimin Hastanesi’nin kurucusu, Bezmiâlem Valide Sultan’ın anısına, Bezmiâlem Valide Sultan Kültürel Mirası Projesi kapsamında sergilenen “Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Koleksiyonu...

360 Derece Görüntüleme ile Çinili Köşk

İstanbul Arkeoloji Müzeleri kompleksi içerisinde en eski yapı Çinili Köşk, Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı surları içerisinde 1472'de yaptırıldı.

390 derece görüntüleme ile Türk ve İslam Eserleri...

Osmanlı Devleti'nde açılan son müze olma özelliğini taşıyan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, erken İslam, Osmanlı ve Selçuklu dönemi koleksiyonlarıyla ziyaretçileri bekliyor.

Japon Sahne Sanatı Kagura nedir?

Japonya’nın geleneksel sahne sanatlarından Kagura'yı tanımak isteyenlere özel bir belgesel