Sinema-TV

Netflix'in yeni ebeveyn denetim özellikleri

Netflix, kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda ebeveyn kontrolünü artıracak yeni özellikler açıkladı. Yeni özellikler ile ebeveynlerin, çocukları kontrolleri artacak.

Netflixin yeni ebeveyn denetim özellikleri

Üyelerden gelen geri bildirimler göz önüne alınarak şekillendirilen yeni kontroller sayesinde ebeveynler artık şunları yapabilecek:

● Çocukların kullanmasını önlemek için bireysel profillere PIN koruması tanımlamak

● Yaşlarına uygun olmayan içerikleri filtreleyerek çocuklarının Netflix deneyimini özelleştirmek

● Belirlenecek yapımları filtreleyerek çocukların profilinde bu yapımların görünmesini engellemek

● Hesap ayarları içerisindeki "Profil ve Ebeveyn Kontrolleri" bölümünü kullanarak her profilin ayarlarını kolayca incelemek

● Çocuklarının onlar için oluşturulan profilde neler izlediklerini görmek

● Çocuk profillerinde bölümleri otomatik oynatma özelliğini kapatmak

****

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de PIN korumalı içerikler gibi yeni özellikler sunarak ebeveyn denetimini artıran Netflix, şimdi de benzer özellikleri dünya genelindeki kullanıcılar için sunuyor. Ülkemizde de kullanılacak olacak bu özelliklerle ebeveynlerin, çocukları için en doğru içeriği bulmasına yardımcı olunacak.

Dijital yayın devinin içinde bulunduğumuz karantina döneminde getirdiği bu özellikler, milyonlarca çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyecek içeriklere yanlışlıkla erişmesini önlemeyi amaçlıyor.

Netflix Çocuk Ürün Müdürü Michelle Parsons şöyle konuştu: "Her ailenin farklı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bir yandan Klaus - Sihirli Plan gibi ödüllü animasyon filmler, Küçük Bheem ile Büyük Maceralar gibi diziler veya Carmen Sandiego: Çalmak ya da Çalmamak gibi interaktif diziler dâhil dünyanın dört bir yanından birçok farklı çocuk ve aile içeriğine yatırım yapıyor, diğer yandan ebeveynlere daha fazla seçenek ve kontrol sunmaya çalışıyoruz. Bugün itibarıyla kullanıma sunduğumuz geliştirilmiş ebeveyn kontrollerinin, ailelerin çocukları için doğru seçimleri yapmasına yardımcı olacağını umuyoruz.”

Yeni ebeveyn kontrollerinden faydalanmak için mobil cihazlarda veya dizüstü bilgisayarlarda hesap ayarlarına girmek ve tercih edilen düzenlemeleri seçmek gerekiyor.

İşte Netflix’in ebeveyn denetimini artıracak yeni özellikler:

Üyelerden gelen geri bildirimleri dikkatle inceleyen Netflix, bu kapsamda çok istenen özelliklerden olan bireysel profillere PIN koruması özelliğini platforma ekledi. Bununla birlikte ebeveynler artık çocuklarına uygun olmadığını düşündüğü içerikleri filtreleyebilecek ve ‘Oynatmaya Devam Et’ seçeneğini devre dışı bırakabilecek. Böylece bir içerik sona erdiğinde birkaç saniye sonra diğer içerik otomatik olarak başlamamış olacak. Şirket tarafından paylaşılan blog yazısında platformun yeni özelliklerinden şu şekilde bahsedildi:

Çocukların kullanmasını önlemek için bireysel profillere PIN koruması tanımlayabilirsiniz.
Yaşlarına uygun olmayan içerikleri filtreleyerek çocukların Netflix deneyimini özelleştirebilirsiniz.
Herhangi bir dizi veya filmi kaldırmak için filtre kullanabilirsiniz. Bu filtre kullanıldığında engellenen içerikler o profilde görünmez.

Hesap ayarları içerisindeki ‘Profil ve Ebeveyn Kontrolleri’ bölümünü kullanarak her profilin ayarlarını kolayca inceleyebilir; çocuklarının onlar için oluşturulan profilde neler izlediklerini görebilir ve çocuk profillerinde bölümlerin otomatik oynatma özelliğini kapatabilirsiniz.

Yorumlar