Sinema-TV

Fox TV dev satıştan etkilenecek mi?

Dev satışın eğlence ve medya endüstrilerini dönüştürecek bir anlaşma olduğuna dikkat çekiliyor. Peki bu satıştan Fox Türkiye nasıl etkilenecek?

Fox TV dev satıştan etkilenecek mi?

Walt Disney’nin 21st Century Fox’un eğlence alanındaki varlıklarını yaklaşık 70 milyar dolara satın aldı, 21st Century Fox’un 86 yaşındaki patronu Rupert Murdoch’un Walt Disney ile anlaştı.

İngiliz Financial Times gazetesi, manşetten duyurduğu haberde, bu gelişmenin Hollywood ve hızla dijitalleşen medya endüstrisini yeniden yapılandıracağının altını çizdi.

DEV SATIŞTAN AVRUPA VE ASYA DA ETKİLENECEKWalt Disney’

Satış anlaşması, 20th Century Fox film stüdyosu ile İngiltere, Avrupa, Asya’daki Sky ve Star uydu yayınlarını da kapsıyor. Anlaşma gerçekleştiğinde FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD’deki 22 bölgesel spor kanalı ve Fox grubunun dijital yayın platformu Hulu’daki hisseleri de Disney’e geçecek.

MURDOCH SÜRPRİZİ

Öte yandan Fox News ile Fox Sports’un Avustralya asıllı medya baronu Rupert Murdoch’un kontrolünde kalmaya devam edeceği haber veriliyor. 50 yıldır medya imparatorluğunu sürekli büyüten ve “medya baronu” olarak anılan Murdoch’un, Fox’un önemli bir bölümünü satma kararı alması sürpriz bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Son birkaç gündür yeni satış anlaşmasının sızmasıyla birlikte hisseleri yükselen Disney’in değeri 162 milyar dolara, 21st Century Fox’un değeri 62.6 milyar dolara ulaştı.

FOX TÜRKİYE SATIŞTAN ETKİLENECEK Mİ?

Öte yandan bu satışın Fox Türkiye’yi nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Satış haberlerinin dünya basınına sızmasının Fox Türkiye çalışanları arasında belli bir endişeye neden olduğu haber veriliyor. Fox TV çalışanları için kanalın yoluna devam edip etmeyeceği konusu büyük bir sorun. Kanalın akıbetinin satış anlaşmasının gerçekleşmesinden sonra kesinlik kazanacağı konuşuluyor.

Walt Disney, 21st Century Fox'u satın aldıÜnlü sinema şirketi 21st Century Fox, 52,4 milyar dolar karşılığında ABD eğlence endüstrisinin büyük şirketlerinden Walt Disney' satıldı

 

Yorumlar