Sinema-TV

5. BAK SETEM Akademi Ödülleri verildi

İSTANBUL (AA) - Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı katılımıyla düzenlenen, "3. Koruncuklar İçin BAK Liselerarası...

5. BAK SETEM Akademi Ödülleri verildi

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı katılımıyla düzenlenen, "3. Koruncuklar İçin BAK Liselerarası Kısa Film ve Senaryo Yarışması Ödülleri" ile "5. BAK SETEM Akademi Ödülleri" töreni, gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Beyoğlu Atlas Sineması'nda gerçekleşen, sunuculuğunu Janset Paçal'ın üstlendiği törende, AA muhabirine açıklamada bulunan SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz, etkinliğin Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle yapıldığını belirterek, yarışmaların liseli öğrencilerin istifadesine sunulmasındaki önemi anlattı.

Güleryüz, SETEM'in 15 senelik geçmişi olduğunu hatırlatarak, "SETEM bünyesinde çeşitli akademileri oluşturduk. Sinema, televizyon alanında gençlere eğitim verdik ve onları sektöre hazırlamaya yönelik çalışmalar yaptık. Bu eğitimleri alan gençlerden yüzlercesi sektörde çalışmaya başladı." dedi.

BAK SETEM Akademi Ödülleri'nin belgesel, animasyon, kısa animasyon ve kısa film ödüllerinin de 5 yıl önce SETEM akademiyle birlikte hayata geçtiğini belirten Güleryüz, şunları kaydetti:

"Ödül törenlerini başlangıçta küçük salonlarda yapıyorduk ama artık giderek büyüyen, gelişen bir festival haline dönüştü. Bunun bir ayağı da 'Uluslararası İpekyolu Film Festivali' oldu. 'Uluslararası İpekyolu Film Festivali'ne bu sene rekor düzeyde bir başvuru gerçekleşerek, 2 bin 43 film geldi. Ayrıca onunla beraber sürdürülen bir de liselerarası yarışmamız var, o da çok iyi gidiyor. Türkiye'nin her ilindeki liselerden filmler geliyor ve liselilerin sosyal çevrelerine uygun çok güzel filmlerle karşılaşıyoruz. Bazen hayretler içerisinde liseli gençlerin yaptığı filmleri izliyoruz. Bunların tümü bir araya gelince gençler için bir şey yapabilmek, gençlerin kendini ifade etmeleri için yardımcı olmak ve yetenekli gençleri kültür-sanat hayatımıza kazandırmak temel amacımızdır."

***

- "SETEM Emek Ödülü" Hüsamettin Ünlüoğlu'na verildi

Koruncuk Vakfı Başkan Yardımcısı Nalan Erkarakaş ile Kültür Bakanlığı İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürü Nevin Sekizkardeş'in açılış konuşmalarını yaptığı gecede, Türk sinemasına emek veren ustaları anma amacıyla verilen,

"SETEM Emek Ödülü" Salih Kalafatoğlu tarafından, sinema ve televizyon dünyasının pek çok eserinde imzası olan Hüsamettin Ünlüoğlu'na verildi.

Yarışmada "En İyi Kurmaca Film" ödülünü "Küfe" isimli eserle Kabataş Lisesi alırken,

"Kürk" filmi, Batuhan Çelik'e "En İyi Yönetmen" ödülünü kazandırdı.

Dilay Uysal "Evcilik Oyunu" ve Kübra Yeşilova, Aymila Torun, Leyla Bahar Aydınoğlu, Fatma Nilsu Çaylı, Ahmet Eren İspir, Görkem Aydoğmuş, Damla Aytaçoğlu, Eren Ayan, Elif Özsüle de "Göremediklerimiz" isimli filmleriyle "En İyi Senaryo" ödülünü, Batuhan Çelik "Kürk" ile "En İyi Görüntü Yönetmeni", Ahmet Hakan Aydın da "Luz" ile "En İyi Kurgu" ödülünün sahibi oldu.

"Luz" filmindeki performansıyla Elif Algül "En İyi Kadın Oyuncu", "Küfe"deki rolüyle Seha Çağlar ise "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

Jüri Özel Ödülü'ne, "İdam-ı Nefs" filmiyle Ceren Dilber, Rümeysa Kodak ve Semanur Akyıldız,

"SETEM Özel Ödülü"ne "Komşu" filmiyle Yusuf Faruk Tunç,

"En İyi Çocuk Konulu Film" ödülüne ise "Küçük Mücadele" isimli çalışmasıyla Hakan Karaahmetli layık görüldü.

***

- Uluslararası İpekyolu Kısa Film Ödülleri

"Uluslararası İpekyolu En İyi Kurmaca Film" ödülü "Abraham" isimli filmiyle Ali Kareem Obaid ve "Society" filmiyle Ajinkya Chandorkar'a,

"En İyi Yönetmen" ödülü "Hastabakıcı" filmiyle Soner Sert'e,

"En İyi Senaryo" ödülüne "Mother" ile Yolqın To'ychiyev Cloud Mud ve A Cheng Dong'a,

"Kurmaca Jüri Özel Ödül"ü ise "Angelo" isimli kısa filmiyle Federica D'ignoti'ye ve İran sinemasından örnek sunan "Retouch" isimli kısasıyla Kaveh Mazaheri'ye takdim edildi.

"Uluslararası İpekyolu En İyi Belgesel Ödülü" "Müzikli Bir Hikaye" ile Jale İncekol,

"En İyi Animasyon Ödülü" "Samer" ile Odai Manea

"Animasyon Jüri Özel Ödülü" ise "Author and The Nose" isimli kısa filmiyle Zanna Abasova'ya verildi.

***

- 5. BAK SETEM Akademi ödüllerinin en iyileri

"5. BAK SETEM Akademi Ödülleri" kapsamında gerçekleştirilen belgesel alanında,

"En İyi Belgesel Ödülü" "Kırmızı" ile Abdurrahman Demir'in,

"En İyi Yönetmen" ödülü "Hayat Nöbeti" ile Peyami Safa Altıntaş'ın ve "Kamyon" ile Burak Türten'in oldu.

"Lamorde" isimli filmiyle Fatih Bacağıkırık "En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü"nü,

"Kar Taneleri" ile Elif Kayalar "En İyi Senaryo Ödülü"nü,

"Lamorde" ile Gökhan Köse "En İyi Kurgu Ödülü"nü

ve "Kafes" isimli belgeseliyle Anıl Bayrak, Fatema Khawari ve "Dilovası" ile Serdal Doğan "Jüri Özel Ödülü"nü almaya hak kazandı.

***

"Animasyon Dalında En İyi Film Ödülü"ne "Evcilik" ile Cenk Köksal ve Özgür Gürbüz, "Jüri Özel Ödülü"ne "Vadi" ile Can Erkan ve Salih Toprak, "En İyi Yönetmen Ödülü"ne "Evcilik" ile Cenk Köksal ve Özgür Gürbüz layık görülürken, "En İyi Animatör"e "Evcilik" ile Bora Şahin, Mervenur Ülcan, Güneş Göçmen, ve Seçkin Yalın, "Animasyon Dalında En İyi Senaryo" da ise "İstasyon" ile Serdar Çotuk, ödüle layık görüldü.

***

"Kurmaca Dalında En İyi Kurgu Ödülü", "2 + 2" ile Serkan Uzunyol'a, "En İyi Kısa Film Ödülü" de "Abiye" ile Doğuş Algün'e, "En İyi Yönetmen Ödülü" "Doğu Yakası" ile Harun Durmuş'a ve "En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü" de "12 Saat" ile Mehmet Kostakoğlu'na ve "Kapan" isimli filmiyle Durmuş Sorkut'a, "En İyi Senaryo Ödülü" de "Hastabakıcı" ile Soner Sert'e ve "En İyi Kurgu Ödülü" ise "Yolcu" ile Mustafa Preşeva'ya verildi.

"Kurmaca Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü" "Hastabakıcı" filmiyle Sonya Dicle Akbaş'a ve "Kapan" filmiyle Irmak Ünal'a verilirken, "En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü" de "3,5 Lira" ile Hakan Karsak aldı.

Ayrıca "Jüri Özel Ödülünü", Suriyeli mültecilerin yaşadığı zorluklara dikkati çeken "Yüzme Öğreniyorum" isimli filmiyle Serpil Altın aldı.

Serpil Altın, ödülünü 2015 yılında Avrupa'ya geçmeye çalışırken Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında boğularak cesedi karaya vuran "Aylan Bebek" adına aldığını belirtti.

Yorumlar