Sinema-TV

2021 Emmy Ödülleri'ni kazananlar açıklandı

Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin organize ettiği 73. Emmy Ödülleri, törenle sahiplerini buldu.

2021 Emmy Ödüllerini kazananlar açıklandı

Televizyon dünyasının Oscar’ı olarak nitelendiren Emmy Ödülleri bu yıl, Los Angeles’taki Microsoft Theatre’da düzenlenen törenle 73. kez sahiplerini buldu. Ödül töreni Cedric the Entertainer sundu..

73. Emmy Ödülleri törenine damga vuran platform Creative Arts ödüllerine ek olarak 10 ödül ekleyerek toplan 44 Emmy ödülü kazanan Netflix oldu.  Netflix'i 19 ödülle HBO ve HBO Max izledi. 

Sanatçı RuPaul, bugüne dek en fazla Emmy ödülü kazanan siyah sanatçı oldu. Emmy tarihinde ilk kez komedi ve drama dallarında ödülünü aynı yıl içerisinde iki kadın yönetmen kazandı.

Drama dalında The Crown’ın sezon finaliyle ödülü kazananı  Jessica Hobbs, bu dalda ödül kazanan dördüncü kadın yönetmen oldu. Komedi dalında ise Hacks dizisinin pilot bölümüyle ödülü Lucia Aniello kazandı. 

Geçtiğimiz yıl komedi dalındaki kategorilere damgasını vuran Schitt’s Creek, bu yıl yerini Ted Lasso‘ya bıraktı. Jason Sudeikis, kariyerinin ilk Emmy ödülünü kazanırken Ted Lasso, komedi kategorisinde toplamda En İyi Komedi Dizisi dâhil olmak üzere toplamda dört ödülün sahibi oldu. Kategoride onu takip eden Hacks ise En İyi Kadın Oyuncu dâhil olmak üzere geriye kalan üç ödülün sahibi oldu.

Drama dalında The Crown, geceye damgasını vurdu. The Crown, En İyi Drama Dizisi dâhil, kategorideki tüm ödülleri kazandı. Dizideki performansıyla Gillian Anderson, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olurken, En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi kariyerindeki ilk Emmy ödülünü kazanan Olivia Colman oldu. Kate Winslet ise Mare of Easttown dizisindeki performansıyla mini dizi/TV filmi dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Gecede En İyi Mini Dizi ödülünün sahibi The Queen’s Gambit olurken, Michaela Coel I May Destroy You ile kategorinin En İyi Senaryo ödülünün sahibi oldu. 

İşte 73. Emmy Ödüllerini kazanlar listesi

En İyi Drama Dizisi: The Crown (Netflix)

Diğer Adaylar: The Boys (Amazon), Bridgerton (Netflix) The Handmaid’s Tale (Hulu), Lovecraft, Country (HBO), The Mandalorian (Disney+), Pose (FX) ve  This Is Us (NBC)

En İyi Komedi Dizisi: Ted Lasso (Apple TV+)

Diğer Adaylar:  Black-ish (ABC),  Cobra-Kai (Netflix),  Emily in Paris (Netflix),  Hacks (HBO Max), The Flight Attendant (HBO Max),  The Kominsky Method (Netflix),  Pen15 (Hulu)

En İyi Mini Dizi: The Queen’s Gambit (Netflix)
Diğer Adaylar: I May Destroy You (HBO), Mare of Easttown (HBO), The Underground Railroad (Amazon), WandaVision (Disney+)

Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu:  Olivia Colman – The Crown
Diğer Adaylar: Uzo Aduba – In Treatment, Emma Corrin – The Crown,  Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale, MJ Rodriguez – Pose, Jurnee Smollett – Lovecraft Country

Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Josh O’Connor – The Crown
Diğer Adaylar: Sterling K. Brown – This Is Us, Jonathan Majors – Lovecraft Country,  Rege-Jean Page – Bridgerton, Billy Porter – Pose,  Matthew Rhys – Perry Mason

Mini Dizi / TV Filmi dalında En İyi Kadın Oyuncu: Kate Winslet – Mare of Easttown
Diğer Adaylar: Michaela Coel – I May Destroy You,  Cynthia Erivo – Genius: Aretha, Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit, Elizabeth Olsen – WandaVision, Kate Winslet – Mare of Easttown

Mini Dizi / TV Filmi dalında En İyi  Erkek Oyuncu: Ewan McGregor – Halston
Diğer Adaylar: Paul Bettany – WandaVision, Hugh Grant – The Undoing,  Lin-Manuel Miranda – Hamilton, Leslie Odom, Jr. – Hamilton

Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Jean Smart – Hacks
Diğer Adaylar: Tracee Ellis Ross – Black-ish, Aidy Bryant – Shrill,  Kaley Cuoco – The Flight Attendant, Allison Janney – Mom

Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Jason Sudeikis – Ted Lasso
Diğer Adaylar: Michael Douglas – The Kominsky Method,  Anthony Anderson – Black-ish, William H. Macy – Shameless,  Kenan Thompson – Kenan

Drama dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Gillian Anderson – The Crown
Diğer Adaylar:  Helena Bonham Carter – The Crown,  Madeline Brewer – The Handmaid’s Tale
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale,  Aunjanue Ellis – Lovecraft Country, Emerald Fennell – The Crown,  Yvonne Strahovski – The Handmaid’s Tale,  Samira Wiley – The Handmaid’s Tale

Drama dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tobias Menzies – The Crown
Diğer Adaylar:
Giancarlo Esposito – The Mandalorian,  Bradley Whitford – The Handmaid’s Tale
O-T Fagbenle – The Handmaid’s Tale, John Lithgow – Perry Mason, Max Minghella – The Handmaid’s Tale, Chris Sullivan – This Is Us, Michael K. Williams – Lovecraft Country

Komedi dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Hannah Waddingham – Ted Lasso
Diğer Adaylar: Aidy Bryant – Saturday Night Live, Hannah Einbinder – Hacks, Kate McKinnon – Saturday Night Live,  Rosie Perez – The Flight Attendant, Cecily Strong – Saturday Night Live,  Juno Temple – Ted Lasso

Komedi dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brett Goldstein – Ted Lasso

Diğer Adaylar: Carl Clemons-Hopkins – Hacks, Nick Mohammed – Ted Lasso, Paul Reiser – The Kominsky Method, Jeremy Swift – Ted Lasso, Kenan Thompson – Saturday Night Live, Bowen Yang – Saturday Night Live

Mini Dizi/TV Filmi dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Julianne Nicholson – Mare Of Easttown
Diğer Adaylar: 
Renée Elise Goldsberry – Hamilton,  Kathryn Hahn – WandaVision,  Moses Ingram – The Queen’s Gambit, Jean Smart – Mare Of Easttown, Phillipa Soo – Hamilton

Mini Dizi/TV Filmi dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Evan Peters – Mare of Easttown
Diğer Adaylar: Thomas Brodie Sangster – The Queen’s Gambit, Daveed Diggs – Hamilton, Paapa Essiedu – I May Destroy You, Jonathan Groff – Hamilton, Evan Peters – Mare of Easttown,  Anthony Ramos – Hamilton

Mini Dizi/TV Filmi dalında En İyi Yönetmen: The Queen’s Gambit – Scott Frank (Netflix)
Diğer Adaylar: Hamilton – Thomas Kail (Disney+),  I May Destroy You (Bölüm: “Ego Death”) – Sam Miller and Michaela Coel (HBO), I May Destroy You (Bölüm: “Eyes Eyes Eyes Eyes”) – Sam Miller (HBO),  Mare of Easttown –  Craig Zobel (HBO),  The Underground Railroad – Barry Jenkins (Prime Video), WandaVision – Matt Shakman (Disney+)

Drama dalında En İyi Yönetmen: The Crown (Bölüm: “War”) – Jessica Hobbs (Netflix)
Diğer Adaylar: Bridgerton (Bölüm: “Diamond of the First Water”) – Julie Anne Robinson (Netflix),  The Crown (Bölüm: “Fairytale”) – Benjamin Caron (Netflix), The Handmaid’s Tale (Bölüm: “The Wilderness”) – Liz Garbus (Hulu), The Mandalorian (Bölüm: “Chapter 9: The Marshal”) – Jon Favreau (Disney+), Pose (Bölüm: “Series Finale”) – Steven Canals (FX)

Komedi dalında En İyi Yönetmen: Hacks (Bölüm: “There Is No Line”) – Lucia Aniello (HBO Max)
Diğer Adaylar: B Positive (Bölüm: “Pilot”) – James Burrows (CBS),  The Flight Attendant (Bölüm: “In Case of Emergency”) – Susanna Fogel (HBO Max), Mom (Bölüm: “Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak”) – James Widdoes (CBS),  Ted Lasso (Bölüm: “Biscuits”) – Zach Braff (Apple TV+),  Ted Lasso (Bölüm: “The Hope that Kills You”) – MJ Delaney (Apple TV+), Ted Lasso (Bölüm: “Make Rebecca Great Again”) – Declan Lowney (Apple TV+)

Komedi dalında En İyi Senaryo: Hacks (Bölüm: “There Is No Line”) – Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (HBO Max)
Diğer Adaylar: The Flight Attendant (Bölüm: “In Case of Emergency”) – Steve Yockey (HBO Max), Girls5eva (Bölüm: “Pilot”) – Meredith Scardino (Peacock), PEN15 (Bölüm: “Play”) – Maya Erskine (Hulu), Ted Lasso (Bölüm: “Make Rebecca Great Again”) – Joe Kelly, Brendan Hunt, Jason Sudeikis (Apple TV+), Ted Lasso (Bölüm: “Pilot”) – Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly (Apple TV+)

Drama dalında En İyi Senaryo: The Crown (Bölüm: “War”) – Peter Morgan (Netflix)
Diğer Adaylar: The Boys (Bölüm: “What I Know”) – Rebecca Sonnenshine (Prime Video), The Handmaid’s Tale (Bölüm: “Home”) – Yahlin Chang (Hulu), Lovecraft Country (Bölüm: “Sundown”) – Misha Green (HBO), The Mandalorian (Bölüm: “Chapter 13: The Jedi”) – Dave Filoni (Disney+),  The Mandalorian (Bölüm: “Chapter 16: The Rescue”) – Jon Favreau (Disney+), Pose (Bölüm: “Series Finale”) – Steven Canals, Brad Falchuk, Our Lady J, Janet Mock, Ryan Murphy (FX)

Mini Dizi/TV Filmi dalında En İyi Senaryo: I May Destroy You – Michaela Coel (HBO)
Diğer Adaylar: Mare of Easttown – Brad Ingelsby (HBO),  The Queen’s Gambit – Scott Frank (Netflix), WandaVision (Bölüm: “All-New Halloween Spooktacular!”) – Chuck Hayward & Peter Cameron (Disney+), WandaVision (Bölüm: “Filmed Before a Live Studio Audience”) – Jac Schaeffer (Disney+), WandaVision (Bölüm: “Previously On”) – Laura Donney (Disney+)

En İyi Reality Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race (VH1)
Diğer Adaylar: The Amazing Race (CBS),  Nailed It! (Netflix), Top Chef (Bravo), The Voice (NBC)

Yorumlar