Sağlık

Yaz sıcaklarına kurdeşen olmamak için alınacak tedbirler

Sıcaların yol açtığı kurdeşen, bir tetikleyici ile temas ettikten sonra birkaç dakika içinde ortaya çıkar. Cildiniz şişmiş ve lekeli görünebilir veya sadece kızarmış görünebilir.

Yaz sıcaklarına kurdeşen olmamak için alınacak tedbirler

Sıcaklar, kurdeşene neden olabiliyor. BU sıkıntıyıa yaşamamak için alınması gereken basit önlemler vardır: 

- Bol giysiler giyin.

- Evinizi ve yatak odanızı serin bir sıcaklıkta tutun.

- Uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

- Egzersiz yaparken çok terlememeye çalışın.

- Yüksek nemli alanlara maruz kalmayı önleyin.

-  Kurdeşenleri önlemek veya rahatlatmak için sıcak cildinizi soğutun.

- Soğuk bir duş almayı deneyin, soğuk suya batırılmış bir bezi cildinize bastırın veya bir vantilatörün önünde durun.

Kurdeşen nedir?

Kurdeşen, yanabilen veya batabilen kaşıntılı, kırmızı şişliklere neden olan bir cilt reaksiyonudur. ürtiker de denilen kurdeşen, alerjiden ve vücut ısısı artışından da kaynaklanabiliyor

Kurdeşenlerin alerjik reaksiyondan ve ısı artışından kaynaklanabilirler. Sıcaklıktan kaynaklananlarına  ısı kurdeşeni veya kolinerjik ürtiker denir. Kolinerjik ürtiker (kolinerjik anjiyoödem veya ısı çarpmaları olarak da adlandırılır), büyük kırmızı deri lekeleriyle çevrili küçük kurdeşenlerle sonuçlanan bir reaksiyondur. Vücut ısınızdaki artışla ilgilidirler. Cildinizde birçok nedenden dolayı kaşıntılı kırmızı kurdeşenler alabilirsiniz. Antrenmandan terlediğinizde, gergin olduğunuzda veya sadece sıcakken ortaya çıkanlara kolinerjik ürtiker denir. Egzama, astım veya saman nezlesi gibi diğer alerjileriniz varsa veya belirli yiyecekler veya ilaçlar, cildinizdeki baskı veya soğuk hava gibi başka nedenlerle kurdeşen çıkarıyorsanız, bu kurdeşene yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir. 

Isı kurdeşenleri ne zaman ortaya çıkabilir?

- Sıcak bir duş veya banyodan sonra, 

- Terlediğiniz zamanlarda,

 -Sıcak veya baharatlı yiyecekler yediğinizde,

- Üzgün veya kızgın olduğunuzda.

- Aralıksız hava sıcaklarına maruz kaldığınızda

Kurdeşen de Koronavirüs belirtisi olabilirHalk arasında 'kurdeşen' olarak da bilinen ürtiker, cildin herhangi bir yerinde, gruplar şeklinde oluşan soluk kırmızı şişliklerdir.

 

Isı kurdeşenleri Belirtileri Nelerdir?

Bu kurdeşenler; kaşıntılı, sıcak ve karıncalanma hissi verir. Genellikle küçük (1-3 milimetre) kırmızı yumrulardır ve etraflarında kabarıklık denilen alevlenmeler veya daireler bulunur.

Vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ancak genel olarak; göğsünüzde, yüzünüzde, sırtınızda ve kollarınızda ortaya çıkarlar. Cildiniz şişmiş ve lekeli görünebilir veya sadece kızarmış görünebilir. Sıcak ürtikeri, bir tetikleyici ile temas ettikten sonra birkaç dakika içinde ortaya çıkar ve kaybolması birkaç saat sürebilir. 

Birçok sıcak ürtikeri, 24 saat içinde kendi kendine kaybolur, ancak bazı ev ilaçları, reçeteli ilaçlar ve önleme teknikleri belirtileri hafifletebilir ve alevlenmeleri hafifletebilir. Alerji uzmanı, mevcut durumunuza ve belirtilerinize göre bazı antihistamin ilaçlar reçete edebilir. antihistamin ilaçlar, sıcak ürtikerin oluşmasını engellemez ancak belirtilerden kaynaklanan rahatsızlık hissini azaltabilir

Yorumlar