Sağlık

Saçlarınız inceliyor ve dökülüyorsa suçlu yağlı ve paketli gıdalar olabilir

Yaşam tarzı, uygulanan diyetler, ilaçlar, stres gibi birçok etken saç dökülmesine neden olurken, bazı besinler de şiddetli saç kayıplarına yol açıyor.

Saçlarınız inceliyor ve dökülüyorsa suçlu yağlı ve paketli gıdalar olabilir

Sağlıklı saçlara sahip olmak için beslenme ve bakım önerilerinde bulunan Global Hair Medikal Direktörü Berkant Dural, ’’Özellikle düzensiz ve sağlıksız beslenme tarzının saç sağlığını olumsuz etkiliyor. Yağlı gıdaların yer aldığı diyetler sağlık sorunlarına sebep olmakla beraber saç kökünü de etkiliyor. İşlenmiş ve kızartılmış besinler saç sağlığına zarar verirken, incelme ve dökülme gibi sebepleri de beraberinde getiriyor’’ dedi. 

‘’Yağlı Gıdalar Saç Büyüme Evresini Bozuyor’’

Saç follikülleri saçlı deride kendi içlerinde ayrı bir büyüme evresi izler. Bu süreç anagen, katagen ve telogen olmak üzere 3 döneme ayrılır. Saç kılının uzamasının ise beslenme, protein ve vitaminlere bağlı olarak hızlandığını belirten Berkant Dural, ‘’Obezite ve stres dolayısıyla saç yapısının bozulması ve dökülmesi, saç kökünün büyüme evresine de etki eder. Bu sebeple yağlı, paketli gıdaların yenilmesi saç kökünün bozulmasına ve saçın incelmesine neden olur. Ancak somon, fındık ve avokado gibi besin değeri yüksek yağ içeren besinlerin ise saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor’’ dedi.

 ‘’Yaş İlerledikçe Dökülme Artıyor’’

Araştırmalar, sağlıksız beslenmenin neden olduğu saç dökülmesinin, yaş ilerledikçe daha da arttığını gösteriyor. Bu kapsamda beslenme düzeninin saç sağlığında büyük etkiye sahip olduğunu belirten Berkant Dural, ‘’ Protein, sebze, baklagilleri içeren bir diyet saç sağlığını korumanın anahtarlarından birini oluşturuyor. Ayrıca diyetin yanı sıra stres seviyesinin de normal düzeylerde olması saça etki eden bir diğer faktörü oluşturuyor’’dedi.

Canlı ve gür saçlara sahip olmak için düzenli saç bakımının yapılması gerektiğinin altını çizen Dural, ‘’Günde ortalama 4 dakika saç derisine masaj yapmak kıl folikülünün etrafındaki kan akışını uyarır. Güçsüz ve ince saçlara uygulanan saç mezoterapisi gibi yöntemler de kısa sürede saç sağlığının onarılmasına imkan sağlıyor’’ dedi.

Yorumlar