Mutfak

Yağlı Türk kahvesi hızlı enerji kaynağı

Türk kahvesinin içine yağ eklemenin faydaları nelerdir?

Yağlı Türk kahvesi hızlı enerji kaynağı

Dr. Ayşegül Çoruhlu'nun tavsiyesine göre; yemeklerden sonra veya ara öğünlerde içeceğiniz 1 fincan yağlı Türk kahvesi, tatlı isteğinizi, kolay enerji vermeniz kolaylaşıyor. 

Sağlıklı ve kaliteli yağların tok tutma özelliğinden de bahseden Çoruhlu, “Yağlı Türk kahvesi, içindeki yağların biyokimyasal özelliği sebebiyle hücreler ve mitokondrilerimiz için en hızlı enerji kaynağı. Özellikle beynimiz için. Zannedilenin aksine beyin yağı seviyor şekeri değil. Hücreler bu yağla enerji üretebilince gereksiz iştah azalıyor. Böylece hem keyifle kahvemizi yudumlamış hem hücrelerimi beslemiş oluyoruz.  İçindeki yağlar bağırsakların iç yüzeyini yenileme ve kabızlığı gidermek için de bire bir. Dahası diyetlerde en sık karşılaştığımız sıkıntıların başında gelen baş ağrısı, yorgunluk ve konsantrasyon düşüklüğüne de çözüm oluyor" dedi. 

İşte Yağlı Türk kahvesi tarifi.

Yağlı Türk kahvesi nasıl hazırlanır?

Bir fincan Türk kahvesine 1-2 tatlı kaşığı organik hindistan cevizi yağı ve tuzsuz tereyağı ekleyerek, iyice karıştırmanız yeterli. Şeker kullanmadan kahvenizi tatlandırmak için de tarçın ekleyebilirsiniz.

Yorumlar