Mutfak

Karpuzun çekirdeği de çok yararlı

Karpuz çekirdeklerini atmayın, kavurarak kuruyemiş gibi ya da kaynatarak çay gibi içmek suretiyle faydalarından yararlanın.

Karpuzun çekirdeği de çok yararlı

Karpuz çekirdeklerinin bilmediğiniz birçok faydası var. Eğer karpuzu çekirdekle yemenin tadı çıkmaz diyorsanız, yapacağınız çey ayıkladığınız çekirdekleri atmamak ve onları başka şekilde gıdaya çevirek.

B vitamini, magnezyum, protein, demir, fosfor, potasyum, manganez, çinko ve bakır içeriyor.

Karpuz çekirdekleri yüksek besin değerine sahiptir. İçinde B vitamini, magnezyum, protein, demir, fosfor, potasyum, manganez, çinko ve bakır bulunur. Bunun yanında düşük kalorili olan karpuz çekirdekleri,idrar yolları ve böbrek sorunlarına iyi gelir.

Kavrularak yenilebilir.

Karpuz çekirdekleri kavrularak yenilebilir.

Karpuz çekirdeklerini yıkayıp kutun. Çekirdekleri bir gece boyunca suda bekletin. Daha sonra çekirdekler filizlenene kadar birkaç gün bekleyin. Çekirdeklerin sert dış kabuğunu çıkarın. Hazırladığınız çekirdek içlerini bir tavaya alın. Biraz tuz serperek 15-20 dakika zeytinyağı ile kavurun. Kavruluş karpuz çekirdekleri sağlıklı atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

Çay olarak da içebilirsiniz

Kavrulduğunda harika atıştırmalığa dönüşen karpuz çekirdeğini çay olarak da içebilirsiniz. Çok fazla içmedğiniz sürece zararı yoktur.

Karpuz çekirdeği çayı tarifi

Gerekli malzemeler: 40 gram karpuz çekirdeği, 150 gram dilimlenmiş karpuz, 1 litre su.

Hazırlanışı: Önce suyu kaynatın. Mikserden geçirdiğiniz ya iyice ezdiğiniz karpuz çekirdeklerini suyu içine atın. Yarım saat bu şekilde çekirdekleri pişirin. Yeterince kaynattıktan sonra yarım saat beklemeye alın. Karışımı süzün. Karpuz dilimlerini de mikserden geçirip süzdüğünüz karışıma ekleyin. Karpuz çekirdeği çayını soğuması için buzdolabına kaldırın.

Soğuduğunda, afiyet olsun.

Yorumlar