Mutfak

Çayı doğru demleme yöntemi

En iyi çay nasıl demlenir? İşte ödüllü çay demleme formülü

Çayı doğru demleme yöntemi

"Önce su, sonra çay" yöntemi, çayı çok daha lezzetli yapıyor. 

Çay demlenirken önce çayın ardından kaynamış suyun konulması en sık yapılan hata. Bu yöntemde çay demlenmiyor, haşlanıyor. Eğer önce kaynamış su demliğe dökülür, ardından da çay eklenirse demleme oluyor

Çay nasıl demlenir?

Çay demlerken alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki demliğe suyu koyulur. Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave edilir. Daha sonra alt demliğe soğuk su ilave edip, suyun kaynamasını beklenilir. Su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur. 10 dakikalık bir bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir.

Su demliğe nasıl dökülmeli?

İlla da önce çay sonra su ısrarıdaysanız, suyun demliğe eklenme şekli önemli. Eğer suyu kenardan dökerseniz oksijenin kaybolmasına neden olabilirsiniz. Ancak suyu yukarıdan döktüğünüz zaman, kaybettiği oksijeni geri kazanır ve çayınız daha lezzetli bir hal alır.

Bitki çayları nasıl demlenmeli?Bitkilerdeki biyoaktif etkili maddelerin bir kısmı sıcak veya kaynar suya çabuk geçer, bazıları ise soğuk suda daha kolay çözünür. Doğal olarak da demleme yöntemi bitkiye göre değişir.

 

Yorumlar