Mutfak

Ayranın sağlığa yararları

Özellikle yaz aylarında hararetimizi gidermek için buzdolabımızdan ayırmadığımız geleneksel içeceğimizin sağlığa faydaları.

Ayranın sağlığa yararları

Ayran, mutfağında lezzet zenginliği barındıran ülkemizin her bölgesinde yaygın içilen içeceklerin başında geliyor. Yılın tüm zamanlarında keyifle içilen ayranın tadı, özellikle yaz aylarında bir başka oluyor. Uzmanların sıcak yaz günlerinde bolca içilmesini önerdiği ayranın ferahlık vermekle birlikte, sağlık açısından son derece yararlı özellikleri bulunuyor.

Ayran zinde hissettiriyor

Sıcak yaz günlerinde terleme yoluyla vücudumuz su ve mineral kaybederken, ayran bu süreçte en önemli dengeleyicilerden biri olarak yardımımıza koşuyor. Ayran, vücudumuzun kaybettiği su ve mineralleri yenilerken, içeriğindeki elektrolitler sayesinde vücudumuzun sıvı dengesini koruyor. Bu sayede kendimizi daha zinde hissedebiliyoruz.

Bakterilerle bağırsaklara şifa

Ayranın faydaları bunlarla da sınırlı kalmıyor; kemik ve dişlere iyi gelen kalsiyum ve potasyum, ayranın içinde bol miktarda bulunuyor. Vitamin ve protein deposu ayran, yoğurt kökenli olduğu için içerdiği bakterilerle bağırsakların düzenlenmesine de yardımcı oluyor.

Kaynak: Eker Ayran

Yorumlar