Kültür Sanat

Yaşar Nabi Nayır 2022 Gençlik Ödülleri Açıklandı

Varlık dergisi tarafından öykü ve şiir kategorilerinde gerçekleştirilen 2022 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri yarışmasında kazananları açıklandı.

Yaşar Nabi Nayır 2022 Gençlik Ödülleri Açıklandı

Derginin kurucusu Yaşar Nabi Nayır’ın adını yaşatmak ve edebiyata yeni değerler kazandırmak amacıyla Varlık dergisinin 1933 senesinden bugüne devam ettirdiği yarışma bu yıl 89. kez düzenlendi. 

Yarışmada öykü kategorisinde birincilik ödülü Mehmet Fazlı Gök’e, şiir kategorisindeki birincilik ödülü Bilge Miray Aslan’a verildi.

Öykü kategorisinde seçici kurul Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Pelin Buzluk, Selçuk Orhan ve Birgül Oğuz’dan oluştu. Jüri, oy birliğiyle Mehmet Fazlı Gök’ün Çirkin Sevgilim adlı dosyasını ödülü kazanan eser oldu.

Tuğrul Karataş’ın Bu Gecenin Sabahı Yok adlı dosyası dikkate değer bulundu.

Öykü dalında ödüle aday olan 97 dosyadan 35’i ön elemeyi geçti. Seçici kurul tarafından tartışmaya açılan dosyalar ise Ahmet Cemgil, Barış Kılıç, Canan Sancak, Görkem Can, Mehmet Fazlı Gök, Selin Altan, Sitem Şanlı ve Tuğrul Karataş’ın imzalarını taşıyordu.

Şiir ödülü jürisinde Zeynep Uzunbay, Nilay Özer, Seyyidhan Kömürcü, Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Erte isimleri yer aldı. Ödülü kazanan oy çokluğuyla belirlendi veBilge Miray Aslan’ın Evrenin Sonuna Giderken Söylenecek Şarkılar adlı şiir dosyası ödülü kazanan çalışma oldu.

 Salih Akkaya imzasını taşıyan Süreksizliğin İmgesi ise dikkate değer bulundu.

Şiir alanında 204 dosyadan 36’sı ön elemeyi geçti. Anıl Fırat Tosun, Bilge Miray Aslan, Çağla Özkur, Ferhat Öksüz, Furkan Çirkin, İ. Usame Yördem, Mehmet Hecebil, Mert Tutucu ve Salih Akkaya’nın dosyaları seçici kurul tarafından toplantılarda tartışmaya açıldı.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan yazar ve şairlerin çalışmaları ve onlarla gerçekleştirilen söyleşiler Varlık dergisinin Temmuz 2022 tarihinde yayımlanacak Siberpunk: İleri Teknoloji ve Sefil Hayatlar temalı 1378. sayısında okurla buluşacak. Ödüle değer bulunan isimlerin eserleri Varlık Yayınları tarafından yayımlanacak.

2022 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri kazananları hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Yorumlar