Kültür Sanat

Tarihi Kentler Birliği 2022 Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Ödülleri

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın sonuçları belli oldu.

Tarihi Kentler Birliği 2022 Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Ödülleri

Tarihi Kentler Birliği, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasına bu yıl 34 üye belediye, toplam 67 projeyle katıldı.

2001 yılından buyana düzenlenen Koruma Özendirme Yarışması, TKB üyesi belediyelerin “kimlikli kent” kavramını güçlendirmesini, kentin hafıza mekânlarını geleceğe taşınmasını, atıl durumdaki yapıları restore ederek yeniden işlevlendirmesini ve yaşayan, canlı odaklara, kamusal alanlara dönüştürmesini destekliyor, teşvik ediyor. Tek yapı ölçeğinde onarımlar ile sokak, çarşı, mahalle gibi çok boyutlu yürütülen kentsel mirası koruma çalışmaları bu yarışma sayesinde tanıtılıyor, düzenlenen ödül töreniyle projeler sergileniyor ve ilgili kesimlerle paylaşılıyor.

Prof. Dr. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne 

Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasını sağlayan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in adına verilen Koruma Büyük Ödülü, bu yıl Ankara Büyükşehir Belediyesinin oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ise Jüri Özel Ödülüne değer bulundu. 7 Proje Ödülü, 7 Uygulama Ödülü, 8 Süreklilik Ödülü ve 9 Başarı Ödülünün verildiği yarışmanın ödül töreni, 1 Ekim tarihindeİstanbul’da yapılacak olan TKB Fatih Buluşmasında düzenlenecek.

TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASI KORUMA PROJE VE UYGULAMALARINI ÖZENDİRME YARIŞMASI SONUÇLARI

METİN SÖZEN KORUMA BÜYÜK ÖDÜLÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi

Ankara Roma Tiyatrosu Restorasyonu ve Arkeopark Çevre Düzenleme Uygulamaları; Ankara Gölbaşı Hallaçlı Mehmet Konağı Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Mimari Mühendislik ve Çevre Düzenleme Projesi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulus Tarihi Kent Merkezi Sit Alanı içindeki Ankara Kalesi ve iç kaledeki Osmanlı Dönemi sivil mimari miras dokusu; Hacı Bayram Veli Camisi, Augustus Tapınağı ve Cumhuriyet Dönemi modern mimari mirası örneklerinden oluşan, farklı dönemlere ait çok katmanlı kent dokusununbirarada bulunduğu alanları birbirine bağlayan ve modern bir başkentin merkezinde farklı kültürel dokunuşlarıortaya çıkararak, çağdaş kent yaşantısı ile bütünleştirmeyi amaçlayan Roma Tiyatrosu Restorasyonu ve Arkeopark Çevre Düzenleme Uygulamaları projesi ile Metin Sözen Koruma Büyük Ödülüne değer bulundu.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi: KültepeKaniş Karum’u Asurlu Tüccarlar Sokağı Projesi;

KültepeKaniş Karum’u Asurlu Tüccarlar Sokağı Projesi; Koramaz Vadisi Bir Aşk Hikâyesi Müze Projesi; Soğanlı Örenyeri Çevre Düzenleme Projesi; Tahtalı Kilise Restorasyon Projesi; Türbelerimiz Projesi; Ahi Evran Zaviyesi - Esnaf ve Sanatkârlar Müzesi;GavremoğluKonağı Restorasyonu;GazioğluKonağı ve GömlekçioğluKonağı Restorasyon çalışmalarıyla Jüri Özel Ödülüne değer bulundu.

Osmangazi Belediyesi:  Yaşayan Tarih Hisarİçi Projesi: 

 Yaşayan Tarih Hisarİçi Projesi: Tarihi Hisar bölgesinde yürütülen bütüncül koruma çalışmasıyla Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu. 

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ PROJE ÖDÜLLERİ

Çaycuma Belediyesi:  Cezaevinden Kütüphane Müzeye Projesi 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi:  Şeker Han Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi; Tepebaşı Kentsel Dönüşüm Alanı Analiz ve Uygulama Projesi. 
Göynük Belediyesi: Gazi Süleyman Paşa Hamamı Onarım Projesi 
Kadirli Belediyesi:  Kadirli İrfan Can Eğitim Müzesi Projesi 
Karadeniz Ereğli Belediyesi: Kaletepe ve Karadeniz Ereğli Kalesi Çevre Düzenleme Projesi 
Safranbolu Belediyesi: Asmaaltı Dükkânlar Cephe Restorasyon Projesi, Hanarkası Sokak Çevre Düzenleme Projesi. 
Selçuklu Belediyesi:  Sille İlkokulu Projesi; Sille Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi Projesi; Sille Otel ve Kültür Merkezi Projesi.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ  UYGULAMA ÖDÜLLERİ

Ayvalık Belediyesi:  Georgala (Yorgola) Hanı Restorasyonu ve Ayvalık Belediyesi Hizmet Binası Olarak İşlevlendirilmesi. 
Hatay Büyükşehir Belediyesi:  Antakya 3.Mıntıka 1221 Parselde Bulunan Yapının Restorasyonu. 
Keşan Belediyesi:  Eski Sağlık Lisesinin (Tarihi Kızılay Hastanesi) Restorasyon Uygulaması ve Keşan Kent Müzesi Olarak İşlevlendirilmesi.  
 Kozan Belediyesi:  Çamurdan Konağı Restorasyon Projesi; Mustafa Kemal Sokağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi; Yapıcı Konağı Restorasyon Projesi; Yeğenoğlu ve İnkılap Sokağı Sokak Sağlıklaştırma Projesi. 
Seydişehir Belediyesi:  Bahaddin Paslı Kültür ve Sanatevi Rekonstrüksiyon Projesi; Seydişehir Arasta Çarşısı Cephe Sağlıklaştırma ve İyileştirme Projesi. 
Seyhan Belediyesi:  Tepebağ Konakları Restorasyonu.  Sındırgı Belediyesi: “Sındırgı Hamamı Gün Yüzüne Çıkıyor” Restorasyon Projesi.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ  SÜREKLİLİK ÖDÜLLERİ

Adana Büyükşehir Belediyesi:  Kayalıbağ Mahallesi 26009 Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi; Ali Münif Yeğenağa Caddesi 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma Restorasyonu. 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi:  Karesi ve Altıeylüllçelerindendeki 7 Çeşmenin Restorasyonu;Tescilli 3 Adet Yapının Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri;Ertuğrul Camisi Restorasyonu; Fatma Sultan Türbesi Restorasyonu; Karesi İzci Evi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi; Zağnopaşa Meydanı Çevresi Sokak ve Cephe Sağlıklaştırma Restorasyonu; Karesi’deki, Dumlupınar Mahallesi, 8486 Ada 5 Parsel 1 Tescilli Yapının Basit Onarım Çalışması; Marmara’daki Mezarlık Alanının Çevre Düzenlemesi ile Mezar Taşlarının Rölöve ve Restorasyon Projeleri; Bigadiç’deki Oğul Paşa Türbesi ile Karesi’deki Kurtuluş Çeşmesi’nin Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri;Savaştepe Çarşı Cami’nin Basit Onarımı. 
Fatih Belediyesi:  Tarihi Çeşmelerin Proje, Uygulama ve Basit Bakım Onarım Çalışmaları; Zeyrek Dünya Miras Alanı ve Çevresinde Bulunan Sivil Mimarlık Örneği Yapıların Basit Bakım Onarım Çalışmaları. 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi: Kapalı Çarşı Cephe Yenileme Projesi. 
Kastamonu Belediyesi: Başkanlık Konağı Restorasyon Projesi; Sanat Okulu Caddesi Sokak Sağlıklaştırma ve Cephe İyileştirme Projesi. 
Kepez Belediyesi:  Dokumapark Doğa, Kültür ve Sanat Adası Projesi 
Konya Büyükşehir Belediyesi:  Alaaddin Bulvarı Cephe Rehabilitasyonu; Rüstem Paşa Kervansarayı Restorasyonu; Kız Öğretmen Okulu (Eski Rektörlük Binası) Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri; Tekel (İnhisarlar) Binası Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri; Konya Torrance Binası (Alaeddin Keykubat Konferans Salonu) Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri. 
Mudanya Belediyesi: Girit Sokağı Tarihi Konak Restorasyonu veRessam Gürol Sözen’in Eserlerinden Oluşan 1919- 1923 Destan ve Onlar Müzesi İşlevlendirme Projesi.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BAŞARI ÖDÜLLERİ

Alanya Belediyesi: Ağaoğlu Hacı Mehmet Konağı Restorasyon Çalışması. Bayındır Belediyesi: Kilise Bölgesi Sokak Sağlıklaştırma Restorasyonu. Burdur Belediyesi: Gümüş (Ali Bey) Değirmeni Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme Projesi. 
Burhaniye Belediyesi: Pazarbaşı Konağı Restorasyonu ve Çevre Düzenlenmesi. 
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi: HamamMüzesi Projesi. 
Kilis Belediyesi: Kilis Belediye Çarşısı Restorasyonu. 
Konak Belediyesi: Basmane Eski Silahhane Binası Restorasyonu. 
Kütahya Belediyesi: Darü’l Kurra Restorasyonu. 
Malatya Büyükşehir Belediyesi: Usta Şagirt Kümbeti Restorasyonu.

Yorumlar